Światełko do nieba rozbłysło w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Światełko do nieba rozbłysło w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 29 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończyło laserowe „Światełko do nieba z Mikołajem Kopernikiem”.

Celem 31. finału była walka z sepsą - zakup sprzętu, który ułatwi jak najszybszą diagnostykę. Oprócz laserowego pokazu, w dniach 28-29 stycznia 2023 r. głównymi punktami tegorocznego WOŚP w Toruniu były: Wielkie Wiosłowanie, bicie rekordu Polski w liczbie osób jedzących pierniki katarzynki oraz Wielka Ściskawa. We wszystkich tych konkurencjach Toruń wypadł znakomicie. Ponadto na scenie wystąpiły m.in. zespoły Manchester i Bulwar, a także odbyły się licytacje sztabów.

Przed Światełkiem do nieba, prezydent Torunia Michał Zaleski podziękował trzem toruńskim sztabom WOŚP, ponad 750 wolontariuszkom i wolontariuszom oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - 940 osób pobiło rekord w jedzeniu pierników. Zrobiliśmy to, mamy ten rekord. Chwilę potem była Ściskawa - znowu prawie 500 osób. Mówię o tym po to, aby pokazać jak torunianki i torunianie chcą uczestniczyć w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Ale ten największy wspaniały rekord dopiero przed nami. To rekord darów serc. Serc, które spowodowały, że wkładaliśmy do puszek. Każdy tyle ile mógł, ale zawsze z wielkiego bijącego serca i przeświadczenia, że trzeba poprawiać warunki leczenia w polskich szpitalach, w miejscach, gdzie przebywają ludzie chorzy na sepsę. Dziękujemy Jurkowi Owsiakowi za to jego piękne dzieło, za te 31 lat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To orkiestra, która pokazuje, jak fantastycznie, jak wyjątkowo chcemy i potrafimy także tutaj - w Toruniu być ofiarnymi i oddanymi, bo lubimy pomagać innym - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Toruński WOŚP to trzy sztaby. Sztab główny nr 6401 tworzy Chorągiew Kujawsko-Pomorska Hufiec ZHP Toruń im. Mikołaja Kopernika, który organizuje wydarzenia na Rynku Staromiejskim. Szefem sztabu jest Artur Majerowski, skarbnik Hufca. W III Liceum Ogólnokształcącym im. Samuela Bogumiła Lindego przy ul. Raszei 1 Na Skarpie funkcjonuje sztab nr 494, który prowadzi Radosław Boroch. Za najmniejszy sztab - o nr 6732 odpowiada Szkoła Podstawowa nr 1 im. Uczestników Strajku Szkolnego w Toruniu przy ul. Wielkie Garbary 9 na toruńskiej starówce. Jego szefem został Bartosz Błażejewski, syn zmarłej Anity Nowak, która kierowała sztabem w ubiegłych latach.

Laserowy pokaz odbył się ok. godz. 20.00. Lasery zastępują tradycyjne sztuczne ognie. Po kilkunastominutowym pokazie wznowiono koncerty i licytacje. W tej chwili trwa intensywne liczenie zebranych pieniędzy. Na godzinę 20:00 łącznie z trzech sztabów odnotowano kwotę ok. 650 tys. zł, w tym w toruńskim sztabie głównym - 250 tys. zł, w SP nr 1 - 132 tys. zł, a w LO im. Lindego - 244 tys. zł.

Zdj. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Miasto, Sport
  Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Działki na Jarze sprzedane
  Biznes, Miasto
  Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".