www.torun.pl

Świątecznie w magistracie

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 grudnia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać szopkę osadzoną w realiach toruńskich. To dzieło Toruńskiego Bractwa Belenistów, czyli budowniczych szopek w stylu hiszpańskim. 

Na korytarzach toruńskiego magistratu zapanowała świąteczna atmosfera. Urzędowe korytarze przystrojone zostały choinkami. Szczególne zaś dzieło wita urzędników i interesantów na parterze budynku przy Wałach gen. Sikorskiego 8. Stanęła tam okazała szopka, w której scena Bożego Narodzenia została umieszczona w scenerii toruńskiej starówki. Maryja z Józefem Dzieciątkiem oraz zdążający w ich stronę Trzej Królowie przedstawieni są u stóp Krzywej Wieży w Toruniu.

Szopka jest dziełem pasjonatów z Bractwa Toruńskich Belenistów. To grupa osób tworzących szopki bożonarodzeniowe w oparciu o inspirację i technikę szopek hiszpańskich. Tajniki profesji podpatrywali na warsztatach szopkarskich organizowanych przez Związek Belenistów z Pamplony w Hiszpanii. Teraz fotografują różne toruńskie obiekty i na tej podstawie opracowują i realizują własne projekty szopek. Przy tym pomagają sobie wzajemnie w rozwiązywaniu problemów technicznych i estetycznych. Stworzyli już nawet własny „Kanon szopek toruńskich” i organizują warsztaty ich budowania dla wszystkich chętnych. Wystawę swoich dzieł zaprezentują w Toruniu w dniu Orszaku Trzech Króli.

Toruńska szopka w urzędzie, fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.