www.torun.pl

Świątecznie w magistracie

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 grudnia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać szopkę osadzoną w realiach toruńskich. To dzieło Toruńskiego Bractwa Belenistów, czyli budowniczych szopek w stylu hiszpańskim. 

Na korytarzach toruńskiego magistratu zapanowała świąteczna atmosfera. Urzędowe korytarze przystrojone zostały choinkami. Szczególne zaś dzieło wita urzędników i interesantów na parterze budynku przy Wałach gen. Sikorskiego 8. Stanęła tam okazała szopka, w której scena Bożego Narodzenia została umieszczona w scenerii toruńskiej starówki. Maryja z Józefem Dzieciątkiem oraz zdążający w ich stronę Trzej Królowie przedstawieni są u stóp Krzywej Wieży w Toruniu.

Szopka jest dziełem pasjonatów z Bractwa Toruńskich Belenistów. To grupa osób tworzących szopki bożonarodzeniowe w oparciu o inspirację i technikę szopek hiszpańskich. Tajniki profesji podpatrywali na warsztatach szopkarskich organizowanych przez Związek Belenistów z Pamplony w Hiszpanii. Teraz fotografują różne toruńskie obiekty i na tej podstawie opracowują i realizują własne projekty szopek. Przy tym pomagają sobie wzajemnie w rozwiązywaniu problemów technicznych i estetycznych. Stworzyli już nawet własny „Kanon szopek toruńskich” i organizują warsztaty ich budowania dla wszystkich chętnych. Wystawę swoich dzieł zaprezentują w Toruniu w dniu Orszaku Trzech Króli.

Toruńska szopka w urzędzie, fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Drogi, Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.