www.torun.pl

Sukces Orlen Copernicus Cup 2020

Miasto, Sport
Data publikacji: 11 lutego 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Mityng lekkoatletyczny Orlen Copernicus Cup zakończył się sukcesem, szeroko komentowanym w kraju, jak i za granicą. To podczas tego wydarzenia padł rekord świata w skoku o tyczce – Szwed Armand Duplantis pokonał wysokość 6,17 m.

Szósta edycja Toruńskiego mityngu została podsumowana podczas konferencji prasowej, która odbyła się 11 lutego 2020 r. w Arenie Toruń.

- Dzięki Orlen Copernicus Cup 2020 o Toruniu mówił cały świat! To wydarzenie, które przyciąga kibiców zarówno do Areny Toruń, jak i przed ekrany telewizorów, które zapewnia największe sportowe emocje. Bo to tu, w Toruniu, padają rekordypowiedział z dumą prezydent Michał Zaleski, przywołując ustanowiony przez Armanda Duplantisa rekord świata w skoku o tyczce – 6.17 m, jak i wiele innych rekordów, jakie zostały osiągnięte 8 lutego 2020 roku. Prezydent w tym miejscu podziękował organizatorom wydarzenia, Kujawsko-Pomorskiemu Związkowi Lekkiej Atletyki oraz Miastu Toruń, za przygotowanie imprezy w każdym szczególe.

- Ta międzynarodowa impreza była dla nas potwierdzeniem naszego dobrego przygotowania do wydarzenia, które jest dla nas teraz priorytetem, czyli do lekkoatletycznych halowych mistrzostw Europy, które w tym miejscu odbędą się już za rok, 5-7 marca 2021 – dodał prezydent Michał Zaleski.

Szósta edycja wydarzenia przyciągnęła niezmiennie komplet kibiców na trybuny toruńskiej hali. Jak podkreślają zawodnicy i organizatorzy, podczas Copernicus Cup panuje niesamowita, gorąca atmosfera, która sprzyja dobrym występom. W edycji 2020 udział wzięło 180 zawodników z 43 krajów. – Ja mówię, że to jeden z najlepszych mityngów lekkoatletycznych na świecie, ale zawodnicy twierdzą, że najlepszy. To właśnie nasza publiczność i ta atmosfera "pociągnęły" Duplantisa do rekordu światapowiedział Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki, dyrektor Orlen Copernicus Cup 2020.

Jak podkreślił Krzysztof Wolsztyński, był to mityng rekordów – padły trzy rekordy świata, 4 rekordy kontynentu, 10 rekordów krajów, 3 rekordy mityngu, 5 najlepszych wyników na świecie w sezonie i 2 najlepsze wyniki w historii uzyskane w hali w Polsce – REKORDY. – W Toruniu wystąpiła światowa czołówka zawodników – potwierdził Krzysztof Wolsztyński.

Orlen Copernicus Cup 2020 był także sukcesem medialnym. O wydarzeniu w Toruniu pisały największe prasowe tytuły w Polsce, a także na świecie: „Washington Post” (Stany Zjednoczone), „FrankfurterAllgemeine Zeitung” (Niemcy), „L’Equipe” (gazeta sportowa z Francji), „GazettaDello Sport” (Włochy), „Aftonbladet” (Szwecja). Jak dotychczas o zawodach ukazało się ponad 3000 przekazów medialnych. Te informacje dotarły do ponad 40 mln osób. Wiadomo już, że ekwiwalent reklamowy wyniósł ponad 5,1 mln złotych.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 prezentuje pracę promującą zbieranie makulatury
  Eko, Miasto
  W 3. edycji konkursu „Zbieramy makulaturę” w toruńskich szkołach i przedszkolach zebrano łącznie 354,6 ton papieru i tektury. Teraz przyszedł czas na wręczenie nagród zwycięskim placówkom.
 • Biznes, Miasto
  Kolejni partnerzy przystąpili do programu lojalnościowego Moja Starówk@. Mniej za zakupy i usługi zapłacimy w 99 punktach na terenie zespołu staromiejskiego.
 • zdjęcie prac na pl. Niepodległości
  Drogi, Miasto
  Na placu Niepodległości drogowcy przygotowują się do układania pierwszej warstwy masy bitumicznej. Prace przebiegają bardzo dynamicznie.
 • Na zdjęciu Jack Holder, zawodnik Apatora Toruń
  Miasto, Sport
  Australijski zawodnik Apatora Toruń, Jack Holder otrzymał wymarzoną „dziką kartę” na 7. i 8. rundę 2020 FST Grupa Brokerska Toruń FIM Speedway Grand Prix.
 • plakat konkursu
  Miasto
  „Z kamerą wśród Piastów” to tytuł konkursu filmowego, skierowanego do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i szkół średnich z regionu. Ma on propagować wiedzę o Szlaku Piastowskim.
 • rowerzyści na ścieżce, fot. GoSport
  Eko, Miasto
  Zamiast z auta skorzystajmy dziś z roweru, własnych nóg lub transportu publicznego. 22 września jest Europejskim Dniem Bez Samochodu.
 • Dłuższą lub krótszą trasą można się udać w sobotę, 26 września 2020 r. wraz z Oddziałem Miejskim PTTK na XLIX Zlot Pieczonego Ziemniaka. Z osiedla Na Skarpie uczestnicy przejdą do Złotorii.
 • Poniżej publikujemy treść odpowiedzi Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego na opinię posła Roberta Kwiatkowskiego "Złe i szkodliwe decyzje władz Torunia".
 • Od 1 września do 30 listopada 2020 r. rolnicy spisują się w Powszechnym Spisie Rolnym. Udział w nim jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców wsi.
 • Jeszcze tylko do 24 września 2020 r. można przesyłać zgłoszenia w ramach tegorocznej edycji konkursu Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw. To dwunasta edycja konkursu.
 • Ułatwia przejazd sprzętu ciężkiego na placu rozbudowy mostu drogowego w Toruniu. Zlokalizowana jest na Małej Wisełce, pod przęsłem numer 6. Przeprawa technologiczna - typu Daglezja- bo to o niej mowa- została zakupiona przez wykonawcę inwestycji z rezerw wojskowych. Jej rozłożenie zajmuje zaledwie jeden dzień.
 • Zespół złożony z pracowników kilku działów Urzędu Miasta Torunia rozpoczyna działanie nad wkomponowaniem zieleni w obszar zespołu staromiejskiego.
 • W roku stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski przygotowane zostały dla mieszkańców dwa plebiscyty – na „Toruńską Legendę Stulecia” i „Toruńskie Wydarzenie Stulecia”. Głosowanie drogą smsową odbywać się będzie od 21 września do 30 października 2020 r.
 • Na dwie prelekcje zaprasza w najbliższych dniach Muzeum Okręgowe. Opowieści o dawnym Toruniu posłuchamy 24 września w Domu Eskenów, zaś 26 września w Kamienicy pod Gwiazdą poznamy tradycyjne zabawki japońskie.