Sukces Orlen Copernicus Cup | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sukces Orlen Copernicus Cup

Miasto, Sport
Data publikacji: 12 lutego 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Ponad 2 mln kibiców przed telewizorami w Polsce i komplet na trybunach w Arenie Toruń – mityng lekkoatletyczny Orlen Copernicus Cup odniósł sukces.

Piątą edycję toruńskiego mityngu lekkoatletycznego podsumowali podczas konferencji prasowej w hali Arena Toruń w dniu 12 lutego 2019 roku Zbigniew Fiderewicz – zastępca prezydenta Torunia, Mariola Soczyńska – dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia oraz Krzysztof Wolsztyński, dyrektor generalny ORLEN Copernicus Cup i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Jak poinformował Krzysztof Wolsztyński, Orlen Copernicus Cup 2019, który odbył się 6 lutego w Toruniu, został na tę chwilę uznany najlepszym tegorocznym mityngiem lekkoatletyczny w Europie przez IAAF. W trakcie zawodów padły dwa najlepsze tegoroczne wyniki na świecie, a zmagania lekkoatletów oglądał w hali komplet widzów, a przed ekranami telewizorów – według wyników badań – ponad 2 mln Polaków. – Dziennikarze z Francji, USA i Wielkiej Brytanii, którzy byli w Arenie Toruń podczas zawodów, mówią, że w naszej hali jest jakiś magnes ludzi, którzy znają się na lekkiej atletyce i swoim dopingiem pomagają sportowcom - Marcin Lewandowski stworzył wielkie show, a do tego doszła jeszcze świetna Ewa Swoboda i wielu innych lekkoatletówwspomniał Krzysztof Wolsztyński, podkreślając równocześnie niebywałą atmosferę panującą podczas zawodów.

Jednocześnie Krzysztof Wolsztyński podziękował wszystkim osobom współpracującym przy organizacji wydarzenia. – W pracy pomagało nam osiemdziesięciu wolontariuszy, a w Arenie Toruń gościliśmy blisko 100 przedstawicieli mediów nie tylko z Polski, ale również z Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jestem też dumny z faktu, że sportowców dopingowało grubo ponad tysiąc dzieciaków w ramach klubu kibica. Bardzo dziękuję za pomoc wszystkim naszym partnerom, władzom województwa kujawsko-pomorskiego, miasta Toruń oraz firmom PKN ORLEN, Energa i New Balance – wymienił Krzysztof Wolsztyński.

Przypomnijmy, że najlepsze tegoroczne wyniki na świecie w hali ustanowili Orlando Ortega w biegu na 60 metrów przez płotki (7,49) i Samuel Tefera w biegu na 1500 metrów (3:35,57). Ponadto w Toruniu Marcin Lewandowski wynikiem 3:36,50 ustanowił halowy rekord Polski w biegu na 1500 metrów, a rekordy mityngu ustanowili: Juan Miguel Echevarria w skoku w dal (8,12 m), Christina Schwanitz w pchnięciu kulą(18,97 m) oraz Samuel Tefera w biegu na 1500 metrów (3:35,57). – To nie wszystko, bo oprócz tego trzynastu zawodników pobiło rekordy życiowe, a sześciu ustanowiło najlepsze tegoroczne wyniki w hali w Polsce – dodał Krzysztof Wolsztyński.

Konferencja prasowa w Arenie Toruń była też okazją, by zaprosić kibiców lekkiej atletyki na kolejne ważne wydarzenie, jakim są 63. Halowe Mistrzostwa Polski seniorów, które odbęda się w najbliższy weekend 16-17 lutego 2019 r.  W 30 konkurencjach rywalizować będzie około 400 zawodników. – Po raz piąty mamy w Toruniu tę imprezę i trudno mi jest sobie wyobrazić, żeby odbywała się ona w innym miejscu niż nasza Arena Toruń. Te zawody będą ostatnim sprawdzianem dla naszych lekkoatletów przed Mistrzostwami Europy, które odbędą się 1-3 marca w Glasgow. To daje gwarancję wysokiego poziomu zawodów i naprawdę wielkich emocjipowiedział Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia.

Konkurencje, które zostaną rozegrane podczas Halowych Mistrzostw Polski, to:
- kobiety:60, 200, 400, 800, 1500, 3000, 60ppł., chód 3000, 5-bój, wzwyż, tyczka, w dal, trójskok, kula,
- mężczyźni:60, 200, 400, 800, 1500, 3000, 60ppł., chód 5000, 7-bój, wzwyż, tyczka, w dal, trójskok, kula,
- sztafety: 4x200 kobiet, 4x200 mężczyzn, 4x400 mieszana (2 kobiety i 2 mężczyzn).

Harmonogram Halowych Mistrzostw Polski

Jak powiedziała Mariola Soczyńska, dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia, zawodnicy uważają Toruń za jedno z najlepszych miejsc nie tylko w Polsce, ale i Europie do bicia rekordów. – Lekkoatleci chwalą bardzo dobrą infrastrukturę w Arenie Toruń i jesteśmy z tego bardzo dumni.  Nasi mieszkańcy doskonale wpisują się w klimat tej dyscypliny, potrafią wspaniale dopingować lekkoatletów i na pewno jest to wartość dodanapowiedziała z dumą Mariola Soczyńska.

Zawody odbywać się będą w sobotę i w niedzielę 16-17 lutego 2019 r., oficjalne otwarcie w sobotę o godz. 16:30. Wstęp na imprezę płatny, bilety w cenie od 5 zł do 50 zł (bilety VIP) dostępne są na stronie ticketmaster.pl oraz w kasie przed zawodami.

Cykl halowych mityngów lekkoatletycznych w Arenie Toruń zakończą 8. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters Toruń 2019, które odbędą się 24-30 marca 2019 r.

Fot. Magdalena Winiarska

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
  Drogi, Miasto
  W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
 • Watis inwestuje w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
 • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
  Eko, Miasto
  Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
 • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
 • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
 • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
 • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.