www.torun.pl

Sukces mistrzostw świata mastersów [film]

Miasto, Sport
Data publikacji: 24 kwietnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży podsumowano 8. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters, które odbywały się w marcu 2019 roku w Toruniu.

Podczas spotkania, które miało miejsce 25 kwietnia 2019 roku, zostały przekazane podziękowania dla ponad 90 osób zaangażowanych w przygotowanie zawodów. - To dzięki Wam to wydarzenie odniosło taki sukces i stawiane jest jako wzór organizacji przedsięwzięcia tej rangi - powiedział prezydent Michał Zaleski.

Mistrzostwa globu odbyły się w Toruniu w dniach 23-30 marca 2019 r. Do rywalizacji zgłosiła się rekordowa liczba 4366 zawodników i zawodniczek, opłacono 4345 z tychże zgłoszeń, wydano prawie 4000 tysiące pakietów startowych. Odnotowano rekordową liczbę ponad 8400 osobostartów.

Halowy czempionat w Toruniu był największy w historii tego typu zmagań pod kątem liczby startujących reprezentacji. Do rywalizacji przystąpili przedstawiciele 88 krajów. Do udziału w zmaganiach zgłosiło się 50 uczestników igrzysk olimpijskich, w tym 28 Polaków.

Znakomicie w tym bardzo licznym i mocnym gronie zaprezentowała się reprezentacja Polski - 870 zgłoszonych zawodników. Wśród nich znalazło się 214 osób z województwa kujawsko-pomorskiego, z czego 130 pochodziło z Torunia i okolic. Polacy wywalczyli w sumie aż 182 medale, na które złożyło się 60 złotych, 64 srebrne i 58 brązowych krążków.

Więcej razy na podium, bo aż 262 razy, stawali jedynie Niemcy, którzy pewnie zwyciężyli w klasyfikacji medalowej (100 złotych, 79 srebrnych, 83 brązowe). Polacy w tym zestawieniu ostatecznie zajęli trzecie miejsce. Drudzy byli reprezentanci Stanów Zjednoczonych (62 złote, 48 srebrnych, 49 brązowych). Amerykanie zdobyli mniej medali od reprezentantów Polski, jednak wywalczyli więcej złotych, a to właśnie te krążki są w pierwszej kolejności brane pod uwagę w tej klasyfikacji. Czwarta lokata przypadła Wielkiej Brytanii (60-58-48), a piąta Hiszpanii (46-35-33). W sumie na podium stanęli zawodnicy z aż 56 krajów.

Czworo reprezentantów Polski zdobyło po trzy złote medale. Byli to: torunianka Anna Arseniuk (kategoria W35, półmaraton indywidualnie i zespołowo, cross zespołowo, do tego brąz indywidualnie), Janusz Ferenc (M65, cross indywidualnie i zespołowo oraz półmaraton zespołowo, do tego dwa srebra  - 10 km oraz półmaraton indywidualnie), Aneta Lemiesz (W35, 400 m, 800 i w sztafecie W35 4x200 m) oraz jedyny uczestnik ostatnich igrzysk olimpijskich, Rio 2016, który wziął udział w czempionacie - Rafał Fedaczyński (M35, chód: 3000 m, 10 km, zespołowo 10 km).

W 8. Halowych Mistrzostwach Świata Masters ustanowiono w sumie aż 36 rekordów świata, w tym „polski” w sztafecie 4x200 m. Ponadto odnotowano przeszło 100 rekordów Europy i prawie tyle samo rekordów Polski.

W ciągu siedmiu dni zawodów odbyło się ponad 700 dekoracji medalowych, w trakcie których rozdano aż 2300 krążków za rywalizację indywidualną i zespołową.

Zmagania relacjonowało przeszło 100 akredytowanych dziennikarzy, w tym 40 zagranicznych. Relacje z zawodów ukazały się na antenach ogólnopolskich stacji telewizyjnych (m.in. Polsat, TVN, TVP), w paśmie regionalnym TVP, w telewizjach lokalnych, na antenach licznych stacji radiowych, w prasie (m.in. „Przegląd Sportowy”, „Fakt”) i w wielu portalach internetowych (np. Interia.pl).

Wydarzenie miało niebagatelny wpływ na ruch turystyczny w Toruniu w miesiącu marcu. Spośród startujących w Mistrzostwach Świata Mastersów około 5000 osób skorzystało z miejsc noclegowych w naszym mieście (6000 miejsc noclegowych to stan na styczeń 2019 - we wszystkich obiektach noclegowych w tym apartamenty, tzw. inne obiekty, hostele itd.). Bazując na danych ankietowych prowadzonych przez Ośrodek Informacji Turystycznej w ramach badania ruchu turystycznego w Toruniu, średnio należy przyjąć, że jedna osoba w miesiącu, w którym odbywały się zawody sportowe, wydała 170 zł na dobę: nocleg, wyżywienie, zakupy (z badań za ubiegły rok wynika, że średnio turysta wydaje 150-160 zł); ponieważ zdecydowana większość uczestników nie spała w drogich 4-gwiazdkowych hotelach to taka kwota jest realna. Przyjąć należy również, że sportowcy podczas zawodów pozostawali średnio w Toruniu 5 dób. Byli jednak i tacy, którzy pozostali 10 dób (ponad 150 osób).
Szacowane środki finansowe, które pozostały w mieście w marcu tego roku podczas zwiększonej liczby turystów spowodowanej organizacją 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters, to kwota ok. 4.250.000 zł (170 zł x 5 dób x 5 000 osób = 4.250.000 zł). Do wzrostu przychodów nie wliczamy jednak tych mastersów, na temat których nie mamy żadnych danych. Są to osoby, które zatrzymały się u rodzin albo poza Toruniem, a tutaj wydawali jedynie pieniądze na transport taksówkarski i jedzenie. To mogło być kolejnych 1000 - 1500 osób. Tegoroczny marzec zatem był około 30-35% lepszy w przychodach od  marca 2018 w skali miasta.


8. Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters Toruń 2019 zostały ocenione bardzo wysoko. Doskonałym przykładem jest recenzja przygotowana przez Donalda Browna w „Masters Voice”, która jest stanowiskiem brytyjskich zawodników masters:
„W imieniu Lekkoatletów Masters niniejszym prezentujemy nasze opinie, mówiąc jednym głosem, aby pochwalić wspaniałą pracę toruńskiego Lokalnego Komitetu Organizacyjnego. Składamy serdeczne podziękowania oraz gratulacje za organizację i pełnienie roli gospodarza wyjątkowych Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters 2019 w mieście Toruniu, a także potwierdzenie wysokich standardów wyznaczonych przez Toruń.
Składamy podziękowania za okazanie lekkoatletom niesamowitego szacunku i profesjonalizmu podczas Mistrzostw. Były to, bez wątpienia, najlepsze mistrzostwa w historii naszego ruchu, których przygotowanie przerosło nasze oczekiwania pod wieloma względami.
Jesteśmy Ambasadorami lekkiej atletyki Masters. Zorganizowanie dla nas Mistrzostw
na najwyższym poziomie jeszcze bardziej uskrzydli tysiące lekkoatletów na całym świecie. Będą oni potwierdzać, polecać i promować wyjątkową organizację Mistrzostw w wykonaniu LKO Toruń. Lekkoatleci Masters będą także doceniać pracę przyszłych miast - organizatorów Mistrzostw, którzy osiągną lub prześcigną wysokie standardy wyznaczone przez miasto Toruń.
My, Lekkoatleci Masters niniejszym chwalimy, chylimy czoła i świętujemy wyjątkowo wysokie standardy HMŚLAM 2019 w Toruniu. Mówiąc jednym głosem, dziękujemy za:
1) genialne zastosowanie relacji live bezpośrednio na YouTube umożliwiające szybki podgląd,
2) przedstawienie każdego zawodnika z imienia i nazwiska oraz kraju na wielkich ekranach,
3) liczne i różne ujęcia kamery pokazujące konkurencje z wielu stron,
4) doskonałą jakość relacji i punktualne relacje z wielu konkurencji,
5) rozstawienie zawodników w rundach, biegach i finałach dostępne online dla wszystkich konkurencji,
6) możliwość śledzenia rywalizacji online przez rodziny i przyjaciół na całym świecie,
7) rezultaty systematycznie wyświetlane na ogromnych ekranach,
8) stały dostęp do wody w strefie rozgrzewek,
9) powtórki w czasie rzeczywistymi w zwolnionym tempie,
10) dostęp do wyników online,
11) seminaria IAAF dla trenerów,
12) bliskie położenie miejsc odbywania konkurencji, które:
    a. pozwalają lekkoatletom biorącym udział w kilku konkurencjach na spokojne i niespieszne przemieszczanie się między lokalizacjami,
    b. eliminują niedogodności czasowe, borykanie się z ruchem ulicznym i stresem,
    c. umożliwiają kibicom i zawodnikom dogodne obserwowanie i dopingowanie,
13) spokojne i fachowe nadzorowanie i sędziowanie, idealnie zrównoważone z ciepłem, precyzją i rozsądkiem,
14) podniesienie poprzeczki poprzez ustanowienie Standardu Toruńskiego i przykładu do naśladowania dla innych miast gospodarzy,
15) zawsze obecny Zespół Medyczny oraz ich doskonały sprzęt i wyposażenie,
16) entuzjastycznych, pełnych energii komentatorów ze wspaniałymi osobowościami,
17) doskonały wybór i wspaniałe nastawienie wolontariuszy,
18) świetny i szeroki zakres fotografii najwyższej jakości,
19) darmową komunikację publiczną w mieście,    
20) łatwy dostęp do darmowego WiFi i hasła do Internetu,
21) doskonałe obiekty sportowe i ich wyposażenie.”

Fot. Sławomir Lewandowski


Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Długi weekend w Toruniu rozpoczynamy na Bulwarze Filadelfijskim, gdzie od środy trwa Festiwal Wisły. Poza tym w programie najbliższych dni 19. Harmonica Bridge, letnia trasa koncertowa „Coke Sssumer Music Tour” z Otsochodzi, Smolastym i Sarsą, „Młodość i fortepian”, a dla kinomanów – bezpłatne pokazy filmowe.
 • Kultura, Miasto
  Różne gatunki muzyczne – jeden instrument. Tak najkrócej można scharakteryzować Festiwal Harmonica Bridge. Wirtuozi harmonijki ustnej spotkają się w Toruniu 16-18 sierpnia 2019 r. po raz dziewiętnasty.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Kultura, Miasto, MZK
  20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Kultura, Miasto
  15 sierpnia 2019 roku zakończył się Festiwal Wisły. Na finał trwającego przez kilka dni wydarzenia torunianie mogli podziwiać wyjątkowe widowisko światło-woda-dźwięk.
 • Miasto
  Wodyaz wodociągu publicznego w Toruniu w pierwszym półroczu 2019 roku była zdatna do spożycia przez ludzi - wynika z oceny jakości przygotowanej przez Państwowy Powiatowy Inspektoriat Sanitarny w Toruniu.
 • W sobotę 17 sierpnia 2019 r. odbędzie się II edycja Toruńskich Biegów Wolności 2019/20 - Bieg Nocny Pod Patronatem Bella Skyway Festival 2019! Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje organizacyjne, z którymi powinien zapoznać się każdy uczestnik naszego wydarzenia.
 • Atrakcyjne tereny inwestycyjne na toruńskim lewobrzeżu we wrześniu pójdą pod młotek. Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oferuje działki w południowo-zachodniej części miasta w rejonie ulic Gen. Andersa, Poznańskiej oraz trasy S-10. To propozycja dla inwestorów z sektora MŚP.
 • Nowy wodociąg, gotowa część chodników i zjazdów do posesji, pierwsze warstwy nowej jezdni - tak wygląda obecnie remont ul. Kołłątaja. Od piątku, 23 sierpnia 2019 r., na kierowców czekają kolejne zmiany w organizacji ruchu.
 • Festiwal Wisły 2019 trwa. W środę festiwalowe łodzie i statki rozpoczną toruńską część festiwalu paradą o godz. 14:30.
 • W dzień Święta Wojska Polskiego - 15 sierpnia po raz kolejny wspominamy Bitwę Warszawską, jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczypospolitej. W Toruniu uroczyste obchody odbyły się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy...
 • Astronom pracujący na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, jeden z bohaterów wystawy „Toruńczycy z wyboru” prof. Toma Tomov nie żyje. Pochodzący z Bułgarii naukowiec od 2001 związany był z Toruniem.
 • 15 sierpnia 2019 roku na Motoarenie zorganizowano zawody żużlowe "Derby Pomorza i Kujaw 2019". Dawni bohaterowie z Torunia i Bydgoszczy wyjechali na stadion aby pokazać piękno czarnego sportu i uczciwej rywalizacji.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.Aby móc uczestniczyć w rywalizacji i zdobywać kilometry dla Torunia należy zainstalować w swoim telefonie aplikację „Rowerowa Stolica Polski”. Jest to wielofunkcyjne narzędzie przydatne każdemu, kto uprawia sport. Aplikacja mierzy czas, pokonany...