www.torun.pl

Sukces mistrzostw świata mastersów [film]

Miasto, Sport
Data publikacji: 24 kwietnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży podsumowano 8. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters, które odbywały się w marcu 2019 roku w Toruniu.

Podczas spotkania, które miało miejsce 25 kwietnia 2019 roku, zostały przekazane podziękowania dla ponad 90 osób zaangażowanych w przygotowanie zawodów. - To dzięki Wam to wydarzenie odniosło taki sukces i stawiane jest jako wzór organizacji przedsięwzięcia tej rangi - powiedział prezydent Michał Zaleski.

Mistrzostwa globu odbyły się w Toruniu w dniach 23-30 marca 2019 r. Do rywalizacji zgłosiła się rekordowa liczba 4366 zawodników i zawodniczek, opłacono 4345 z tychże zgłoszeń, wydano prawie 4000 tysiące pakietów startowych. Odnotowano rekordową liczbę ponad 8400 osobostartów.

Halowy czempionat w Toruniu był największy w historii tego typu zmagań pod kątem liczby startujących reprezentacji. Do rywalizacji przystąpili przedstawiciele 88 krajów. Do udziału w zmaganiach zgłosiło się 50 uczestników igrzysk olimpijskich, w tym 28 Polaków.

Znakomicie w tym bardzo licznym i mocnym gronie zaprezentowała się reprezentacja Polski - 870 zgłoszonych zawodników. Wśród nich znalazło się 214 osób z województwa kujawsko-pomorskiego, z czego 130 pochodziło z Torunia i okolic. Polacy wywalczyli w sumie aż 182 medale, na które złożyło się 60 złotych, 64 srebrne i 58 brązowych krążków.

Więcej razy na podium, bo aż 262 razy, stawali jedynie Niemcy, którzy pewnie zwyciężyli w klasyfikacji medalowej (100 złotych, 79 srebrnych, 83 brązowe). Polacy w tym zestawieniu ostatecznie zajęli trzecie miejsce. Drudzy byli reprezentanci Stanów Zjednoczonych (62 złote, 48 srebrnych, 49 brązowych). Amerykanie zdobyli mniej medali od reprezentantów Polski, jednak wywalczyli więcej złotych, a to właśnie te krążki są w pierwszej kolejności brane pod uwagę w tej klasyfikacji. Czwarta lokata przypadła Wielkiej Brytanii (60-58-48), a piąta Hiszpanii (46-35-33). W sumie na podium stanęli zawodnicy z aż 56 krajów.

Czworo reprezentantów Polski zdobyło po trzy złote medale. Byli to: torunianka Anna Arseniuk (kategoria W35, półmaraton indywidualnie i zespołowo, cross zespołowo, do tego brąz indywidualnie), Janusz Ferenc (M65, cross indywidualnie i zespołowo oraz półmaraton zespołowo, do tego dwa srebra  - 10 km oraz półmaraton indywidualnie), Aneta Lemiesz (W35, 400 m, 800 i w sztafecie W35 4x200 m) oraz jedyny uczestnik ostatnich igrzysk olimpijskich, Rio 2016, który wziął udział w czempionacie - Rafał Fedaczyński (M35, chód: 3000 m, 10 km, zespołowo 10 km).

W 8. Halowych Mistrzostwach Świata Masters ustanowiono w sumie aż 36 rekordów świata, w tym „polski” w sztafecie 4x200 m. Ponadto odnotowano przeszło 100 rekordów Europy i prawie tyle samo rekordów Polski.

W ciągu siedmiu dni zawodów odbyło się ponad 700 dekoracji medalowych, w trakcie których rozdano aż 2300 krążków za rywalizację indywidualną i zespołową.

Zmagania relacjonowało przeszło 100 akredytowanych dziennikarzy, w tym 40 zagranicznych. Relacje z zawodów ukazały się na antenach ogólnopolskich stacji telewizyjnych (m.in. Polsat, TVN, TVP), w paśmie regionalnym TVP, w telewizjach lokalnych, na antenach licznych stacji radiowych, w prasie (m.in. „Przegląd Sportowy”, „Fakt”) i w wielu portalach internetowych (np. Interia.pl).

Wydarzenie miało niebagatelny wpływ na ruch turystyczny w Toruniu w miesiącu marcu. Spośród startujących w Mistrzostwach Świata Mastersów około 5000 osób skorzystało z miejsc noclegowych w naszym mieście (6000 miejsc noclegowych to stan na styczeń 2019 - we wszystkich obiektach noclegowych w tym apartamenty, tzw. inne obiekty, hostele itd.). Bazując na danych ankietowych prowadzonych przez Ośrodek Informacji Turystycznej w ramach badania ruchu turystycznego w Toruniu, średnio należy przyjąć, że jedna osoba w miesiącu, w którym odbywały się zawody sportowe, wydała 170 zł na dobę: nocleg, wyżywienie, zakupy (z badań za ubiegły rok wynika, że średnio turysta wydaje 150-160 zł); ponieważ zdecydowana większość uczestników nie spała w drogich 4-gwiazdkowych hotelach to taka kwota jest realna. Przyjąć należy również, że sportowcy podczas zawodów pozostawali średnio w Toruniu 5 dób. Byli jednak i tacy, którzy pozostali 10 dób (ponad 150 osób).
Szacowane środki finansowe, które pozostały w mieście w marcu tego roku podczas zwiększonej liczby turystów spowodowanej organizacją 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters, to kwota ok. 4.250.000 zł (170 zł x 5 dób x 5 000 osób = 4.250.000 zł). Do wzrostu przychodów nie wliczamy jednak tych mastersów, na temat których nie mamy żadnych danych. Są to osoby, które zatrzymały się u rodzin albo poza Toruniem, a tutaj wydawali jedynie pieniądze na transport taksówkarski i jedzenie. To mogło być kolejnych 1000 - 1500 osób. Tegoroczny marzec zatem był około 30-35% lepszy w przychodach od  marca 2018 w skali miasta.


8. Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters Toruń 2019 zostały ocenione bardzo wysoko. Doskonałym przykładem jest recenzja przygotowana przez Donalda Browna w „Masters Voice”, która jest stanowiskiem brytyjskich zawodników masters:
„W imieniu Lekkoatletów Masters niniejszym prezentujemy nasze opinie, mówiąc jednym głosem, aby pochwalić wspaniałą pracę toruńskiego Lokalnego Komitetu Organizacyjnego. Składamy serdeczne podziękowania oraz gratulacje za organizację i pełnienie roli gospodarza wyjątkowych Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters 2019 w mieście Toruniu, a także potwierdzenie wysokich standardów wyznaczonych przez Toruń.
Składamy podziękowania za okazanie lekkoatletom niesamowitego szacunku i profesjonalizmu podczas Mistrzostw. Były to, bez wątpienia, najlepsze mistrzostwa w historii naszego ruchu, których przygotowanie przerosło nasze oczekiwania pod wieloma względami.
Jesteśmy Ambasadorami lekkiej atletyki Masters. Zorganizowanie dla nas Mistrzostw
na najwyższym poziomie jeszcze bardziej uskrzydli tysiące lekkoatletów na całym świecie. Będą oni potwierdzać, polecać i promować wyjątkową organizację Mistrzostw w wykonaniu LKO Toruń. Lekkoatleci Masters będą także doceniać pracę przyszłych miast - organizatorów Mistrzostw, którzy osiągną lub prześcigną wysokie standardy wyznaczone przez miasto Toruń.
My, Lekkoatleci Masters niniejszym chwalimy, chylimy czoła i świętujemy wyjątkowo wysokie standardy HMŚLAM 2019 w Toruniu. Mówiąc jednym głosem, dziękujemy za:
1) genialne zastosowanie relacji live bezpośrednio na YouTube umożliwiające szybki podgląd,
2) przedstawienie każdego zawodnika z imienia i nazwiska oraz kraju na wielkich ekranach,
3) liczne i różne ujęcia kamery pokazujące konkurencje z wielu stron,
4) doskonałą jakość relacji i punktualne relacje z wielu konkurencji,
5) rozstawienie zawodników w rundach, biegach i finałach dostępne online dla wszystkich konkurencji,
6) możliwość śledzenia rywalizacji online przez rodziny i przyjaciół na całym świecie,
7) rezultaty systematycznie wyświetlane na ogromnych ekranach,
8) stały dostęp do wody w strefie rozgrzewek,
9) powtórki w czasie rzeczywistymi w zwolnionym tempie,
10) dostęp do wyników online,
11) seminaria IAAF dla trenerów,
12) bliskie położenie miejsc odbywania konkurencji, które:
    a. pozwalają lekkoatletom biorącym udział w kilku konkurencjach na spokojne i niespieszne przemieszczanie się między lokalizacjami,
    b. eliminują niedogodności czasowe, borykanie się z ruchem ulicznym i stresem,
    c. umożliwiają kibicom i zawodnikom dogodne obserwowanie i dopingowanie,
13) spokojne i fachowe nadzorowanie i sędziowanie, idealnie zrównoważone z ciepłem, precyzją i rozsądkiem,
14) podniesienie poprzeczki poprzez ustanowienie Standardu Toruńskiego i przykładu do naśladowania dla innych miast gospodarzy,
15) zawsze obecny Zespół Medyczny oraz ich doskonały sprzęt i wyposażenie,
16) entuzjastycznych, pełnych energii komentatorów ze wspaniałymi osobowościami,
17) doskonały wybór i wspaniałe nastawienie wolontariuszy,
18) świetny i szeroki zakres fotografii najwyższej jakości,
19) darmową komunikację publiczną w mieście,    
20) łatwy dostęp do darmowego WiFi i hasła do Internetu,
21) doskonałe obiekty sportowe i ich wyposażenie.”

Fot. Sławomir Lewandowski


Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Trzecia edycja przejazdu rowerowego pn. „Toruń na rowery" odbędzie się 25 maja 2019 roku. To wydarzenie aktywizującego całe rodziny, grupy zorganizowane oraz pojedynczych rowerzystów. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport!
 • Miasto
  Uwaga, w środę 22 maja 2019 można się spodziewać przez kilka godzin utrudnień drogowych w rejonie Kaszownika.
 • Łódzka otwarta
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Jest szeroka i bezpieczna, z nową jezdnią, chodnikami, drogą rowerową  i oświetleniem oraz, co najważniejsze, nowymi wiaduktami nad linią kolejową - tak wygląda nowa Łódzka. 21 maja 2019 roku generalny wykonawca prac - firma  PBDI S.A. - zakończyła roboty. Projekt kosztował 21 390 208,58 zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Europejskiego...
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Kultura, Miasto
  25 maja 2019 Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu zapraszają na Toruńską Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.
 • Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Koncertem Prezydenckim w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia w CKK Jordanki zakończył się 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2019.
 • Od 26 maja do 1 czerwca 2019 r. torunianie będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych, jakie zostaną przeprowadzone w ramach XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.
 • W związku z przebudową ul. Chrobrego, od środy 22 maja 2019 r. zmieni się trasa przejazdu autobusów linii nr 33.
 • Dziś (17 maja 2019 r.) drogowcy podpisali umowę na Toruński Rower Miejski. Firma BIKEU rozpoczyna przygotowania do uruchomienia systemu w mieście.
 • W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.