www.torun.pl

Sukces filmu "Republika. Narodziny legendy"

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 maja 2019
Autor: Maria Wesoła

Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.

Film w reżyserii Ryszarda Kruka od momentu premiery w 2017 roku reprezentuje toruńską kulturę w kraju i za granicą. Dokument skutecznie promował nasze miasto na wielu festiwalach, w tym podczas Festiwalu Camerimage oraz Polish Film Festival in America w Chicago. W 2018 roku miał szeroką dystrybucję w 30 kinach studyjnych oraz wziął udział w ogólnopolskiej akcji Dzień Kina Polskiego.

W październiku ubiegłego roku prestiżowy Canal+ wprowadził dokument do swojej ramówki. Do tej pory zrealizowano blisko 30 emisji. Premiera telewizyjna odbyła się w ramach Międzynarodowego Dnia Muzyki. Film „Republika. Narodziny legendy” stanowił wówczas punkt kulminacyjny wydarzenia - w najlepszym czasie antenowym, poprzedzony koncertami i dokumentami muzycznymi o takich twórcach  jak Norah Jones, Sam Smith, Buena Vista Social Club, Duran Duran, Pearl Jam, Sting czy U2. Do końca 2019 roku czeka na widzów jeszcze 50 emisji. Tak właśnie toruńska produkcja dociera do ponad 2 milionów gospodarstw domowych w całej Polsce - abonentów Canal+.

Dokument odbił się szerokim echem w mediach. Na łamach Magazynu Filmowego – branżowego pisma Stowarzyszenia Filmowców Polskich – uznany krytyk Jerzy Armata określił film „Republika. Narodziny legendy” jako jeden z najciekawszych tytułów Przeglądu Filmów o Sztuce w Zakopanem.

Produkcja filmu została dofinansowana ze środków Gminy Miasta Toruń.

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.