www.torun.pl

Sukces filmu "Republika. Narodziny legendy"

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 maja 2019
Autor: Maria Wesoła

Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.

Film w reżyserii Ryszarda Kruka od momentu premiery w 2017 roku reprezentuje toruńską kulturę w kraju i za granicą. Dokument skutecznie promował nasze miasto na wielu festiwalach, w tym podczas Festiwalu Camerimage oraz Polish Film Festival in America w Chicago. W 2018 roku miał szeroką dystrybucję w 30 kinach studyjnych oraz wziął udział w ogólnopolskiej akcji Dzień Kina Polskiego.

W październiku ubiegłego roku prestiżowy Canal+ wprowadził dokument do swojej ramówki. Do tej pory zrealizowano blisko 30 emisji. Premiera telewizyjna odbyła się w ramach Międzynarodowego Dnia Muzyki. Film „Republika. Narodziny legendy” stanowił wówczas punkt kulminacyjny wydarzenia - w najlepszym czasie antenowym, poprzedzony koncertami i dokumentami muzycznymi o takich twórcach  jak Norah Jones, Sam Smith, Buena Vista Social Club, Duran Duran, Pearl Jam, Sting czy U2. Do końca 2019 roku czeka na widzów jeszcze 50 emisji. Tak właśnie toruńska produkcja dociera do ponad 2 milionów gospodarstw domowych w całej Polsce - abonentów Canal+.

Dokument odbił się szerokim echem w mediach. Na łamach Magazynu Filmowego – branżowego pisma Stowarzyszenia Filmowców Polskich – uznany krytyk Jerzy Armata określił film „Republika. Narodziny legendy” jako jeden z najciekawszych tytułów Przeglądu Filmów o Sztuce w Zakopanem.

Produkcja filmu została dofinansowana ze środków Gminy Miasta Toruń.

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  14 października 2019 roku w Dworze Artusa zorganizowano miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Święto całej społeczności szkolnej było idealną okazją do wręczenia nagród Prezydenta Miasta Torunia dla nauczycieli.
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 r. w Toruniu zostaną przeprowadzone miejskie ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Kobra-19”. Wezmą w nich udział między innymi pracownicy Urzędu Miasta, miejskie służby, policja, straż pożarna i wojsko.
 • Miasto
  W wyborach parlamentarnych 13 października 2019 roku wzięło udział 66,62 procent torunian uprawnionych do głosowania.
 • Miasto
  15 października 2019 roku podpisano umowę na budowę Klubu Ucznia, który ma funkcjonować przy I Liceum Ogólnokształcącym.
 • Inwestycje, Miasto
  Zakończyły się prace w Centrum Innowacyjnej Edukacji, które powstało w dawnych Młynach Toruńskich. Nowy budynek został już przekazany w użyczenie Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.
 • Miasto
  Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe znów będą rywalizować w zbiórce makulatury. Placówki, które zbiorą najwięcej surowców wtórnych otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 275 tys. zł. Nagrodzeni zostaną także uczniowie, którzy najaktywniej włączą się w zbiórkę.
 • Rozpoczęły się nowe nasadzenia w ramach projektu "Zielona Brama Gotyckiej Starówki". Nowym zagospodarowaniem objęte są skwery w rejonie Muzeum Etnograficznego i CKK Jordanki.
 • 14 października 2019 r. o godz. 13.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których zostaną wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Torunia najlepszym pedagogom.
 • Okręgowa Izba Radców Prawnych w Toruniu organizuje w dniach 18-19 października 2019 r. akcję „Na torach prawa”, podczas której radcowie prawni i aplikanci radcowscy z Izby będą udzielać bezpłatnych porad prawnych.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.
 • Do 2025 roku w Toruniu ma powstać siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to wspólna inwestycja Skarbu Państwa i Gminy Miasta Toruń.
 • 13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • 1 października 2019 roku oficjalnie zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przez dwa tygodnie torunianie mogą wziąć udział w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach i przyglądać się rywalizacji 22 młodych skrzypków z 13 krajów.
 • W środę 2 października 2019 r. na skrzyżowaniach ulic Kraszewskiego - Matejki, Kraszewskiego - Moniuszki nie będzie działała sygnalizacja świetlna.