www.torun.pl

Sukces filmu "Republika. Narodziny legendy"

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 maja 2019
Autor: Maria Wesoła

Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.

Film w reżyserii Ryszarda Kruka od momentu premiery w 2017 roku reprezentuje toruńską kulturę w kraju i za granicą. Dokument skutecznie promował nasze miasto na wielu festiwalach, w tym podczas Festiwalu Camerimage oraz Polish Film Festival in America w Chicago. W 2018 roku miał szeroką dystrybucję w 30 kinach studyjnych oraz wziął udział w ogólnopolskiej akcji Dzień Kina Polskiego.

W październiku ubiegłego roku prestiżowy Canal+ wprowadził dokument do swojej ramówki. Do tej pory zrealizowano blisko 30 emisji. Premiera telewizyjna odbyła się w ramach Międzynarodowego Dnia Muzyki. Film „Republika. Narodziny legendy” stanowił wówczas punkt kulminacyjny wydarzenia - w najlepszym czasie antenowym, poprzedzony koncertami i dokumentami muzycznymi o takich twórcach  jak Norah Jones, Sam Smith, Buena Vista Social Club, Duran Duran, Pearl Jam, Sting czy U2. Do końca 2019 roku czeka na widzów jeszcze 50 emisji. Tak właśnie toruńska produkcja dociera do ponad 2 milionów gospodarstw domowych w całej Polsce - abonentów Canal+.

Dokument odbił się szerokim echem w mediach. Na łamach Magazynu Filmowego – branżowego pisma Stowarzyszenia Filmowców Polskich – uznany krytyk Jerzy Armata określił film „Republika. Narodziny legendy” jako jeden z najciekawszych tytułów Przeglądu Filmów o Sztuce w Zakopanem.

Produkcja filmu została dofinansowana ze środków Gminy Miasta Toruń.

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.
 • Biznes, Miasto
  Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa wygrała przetarg na sprzedaż działki inwestycyjnej w zachodnim Toruniu. MSM wpłaci do miejskiej kasy 3 321 000 złotych.
 • Miasto
  Pierwsza wypłata świadczeń wychowawczych 500+ przyznanych na nowych zasadach oraz świadczeń Dobry Start planowana jest na piątek 19 lipca 2019 r.
 • Przez ponad dwa miesiące wakacyjnego odpoczynku 2019 uczniowie mogą skorzystać z wielu atrakcji, jakie przygotowały toruńskie instytucje kulturalne i sportowe.
 • Miasto
  11 lipca 2019 roku ogłoszono listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano łącznie 5160 miejsc w 162 oddziałach w liceach, technikach i szkołach branżowych.
 • Miasto
  16 lipca 2019 roku na Rynku Staromiejskim odbyły się uroczystości związane ze Świętem Policji. Obchody tego dnia w tym roku były szczególne ze względu na setną rocznicą powołania w Polsce Policji Państwowej.
 • Wakacyjna Trasa Dwójki zawitała do Torunia. W niedzielę wieczorem na Motoarenie torunianie i turyści mogli wysłuchać największych przebojów m.in. zespołu Enej, De Mono czy Feel. Zabawa była wyśmienita!
 • Z początkiem lipca 2019 roku w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na toruńskich Stawkach posługę rozpoczął ks. Krzysztof Lewandowski. Nowy proboszcz został również dziekanem dekanatu toruńskiego IV.
 • Realizacja zadania „Zielona brama toruńskiej starówki” trwa. Do 15 listopada 2019 roku w sąsiedztwie ścisłego centrum miasta pojawią się nowe alejki, nawierzchnie, ciekawe elementy małej architektury, a przede wszystkim nowe nasadzenia zieleni wielopiętrowej.
 • 16 lipca 2019 r. ulicami Starego Miasta przejdzie kolumna funkcjonariuszy z okazji Święta Policji. W trakcie uroczystości wyróżnionych 647 pracowników policji.
 • We wtorek 16 lipca 2019 r. o godz. 7:00 rozpocznie się naprawa 200-metrowego odcinka ul. Grudziądzkiej.
 • W sobotę 27 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie rozegrany zostanie II finał Tauron Speedway Euro Championship. Znane już są numery startowe zawodników.
 • Trwa „Lato w Toruniu bez nudy” - coroczny program zajęć sportowo-rekreacyjnych organizowanych w okresie wakacyjnym.
 • Elana i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają lokalnych przedsiębiorców – pasjonatów piłki nożnej na spotkanie biznesowe. 27 lipca 2019 roku w Hotelu Filmar spotkają się przedstawiciele sportu i biznesu. Zaproszeni uczestnicy wydarzenia będą mieli także okazję obejrzeć inauguracyjny mecz rozgrywek ligowych w Toruniu, między TKP ELANA a MKS Bytovią...