www.torun.pl

Stypendyści FDNT w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 18 lipca 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Od 18 do 30 lipca 2019 r. nasze miasto gościć będzie blisko 1000 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z całej Polski uczestniczą w odbywającym się w Toruniu obozie integracyjno-formacyjnym Fundacji.

Swój pobyt w Toruniu młodzi ludzie rozpoczną 19 lipca 2019 roku w katedrze śś. Janów uroczystą mszą świętą, której przewodniczył będzie bp Wiesław Śmigiel. Kolejne dni spędzą na zwiedzaniu Torunia, m.in. planetarium, Domu Eskenów, oraz okolic. Wezmą także udział w festiwalu Song of Songs, a także w żużlowych Indywidualnych Mistrzostwach Europy na Motoarenie. Młodych ludzi czeka także Dzień Skupienia, który spędzą na modlitwie i wyciszeniu. Na zakończenie obozu wszyscy uczestnicy zmierzą się w wielu konkurencjach sportowych w czasie Dnia Sportu, który odbywać się będzie w Arenie Toruń.

W niedzielę, 28 lipca mszę świętą na zakończenie obozu w kościele Wniebowzięcia NMP odprawi bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej. Po niej, o godz. 12:00, zostanie wyemitowany na żywo z Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu program „Między Ziemią a Niebem” z udziałem stypendystów Fundacji, władz miejskich, wojewódzkich i kościelnych. Po południu zostanie rozegrany finał turnieju piłkarskiego pomiędzy ośrodkami obozowymi, a wieczorem wszyscy zgromadzą się na Bulwarze Filadelfijskim, gdzie na Scenie na Wiśle wystąpi zespół Tylko Ty, składający się ze stypendystów i absolwentów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została ustanowiona przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku. Zdaniem inicjatorów powstania organizacji była to „odpowiedź Kościoła w Polsce na słowa Ojca Świętego Jana Pawła II skierowane do swoich rodaków podczas pamiętnej pielgrzymki roku 1999.” Fundacja realizuje swoje cele poprzez wspieranie młodzieży szkolnej i studenckiej pochodzącej z małych miast i wsi w dostępie do oświaty, nauki i kultury. Czyni to poprzez program stypendialny, którego elementami są: świadczenia finansowe, formacja duchowa oraz organizowane rokrocznie obozy wakacyjne. Fundacja organizuje i finansuje również prace naukowo-badawcze, konferencje, seminaria, imprezy i konkursy w zakresie objętym jej działalnością na terenie Polski oraz za granicą. Nagradza także osoby zaangażowane w dziedzinie kultury i nauki chrześcijańskiej oraz mediów chrześcijańskich w Polsce.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.