Stypendia kulturalne wręczone | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Stypendia kulturalne wręczone

Kultura, Miasto
Data publikacji: 31 stycznia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta miasta i Marcin Czyżniewski, przewodniczący Rady Miasta wręczają stypendyście decyzję o przyznaniu stypendium w dziedzinie kultury

31 stycznia 2023 r. w Dworze Artusa wręczone zostały Stypendia Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023 i na I półrocze 2023 r.

Miejskie stypendia w dziedzinie kultury przyznawane są w trybie konkursu wniosków. Do 31 października 2022 r. do Wydziału Kultury wpłynęło ich łącznie 18, w tym 11 wniosków na rok 2023 oraz 7 wniosków na I półrocze 2023. Po ocenie merytorycznej projektów Prezydent Miasta Torunia podjął decyzję o przyznaniu stypendiów 13 osobom zajmującym się działalnością artystyczną, twórcom i animatorom kultury. W budżecie na rok 2023 na fundusz stypendialny zaplanowano 135 000 zł.

W uroczystej oprawie 31 stycznia 2023 r. w Dworze Artusa beneficjenci Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023 i na I półrocze 2023 r. odebrali decyzje z rąk zastępcy prezydenta, Zbigniewa Fiderewicza i przewodniczącego Rady Miasta Torunia, Marcin Czyżniewskiego.

- Poprzez wręczane dziś miejskie stypendia do środowiska artystycznego naszego miasta, ale i do wszystkich torunian wysyłamy jasny przekaz: jednym z najmocniejszych znaków rozpoznawczych Torunia stale powinno być bogate i zróżnicowane życie kulturalne. Od lat zawdzięczamy je nie tylko dojrzałym i uznanym artystom, ale także ich młodym następcom. Widzimy to doskonale w każdej sferze artystycznej, wspieranej toruńskim projektem stypendialnym: literaturze, sztukach wizualnych, muzyce, tańcu, teatrze, filmie czy twórczości ludowejmówił podczas uroczystości Zbigniew Fiderewicz.

Zasady przyznawania i wysokość stypendiów określa uchwała nr 577/21 Rady Miasta Torunia z 18 lutego 2021 r. Zgodnie z nią przy ocenie merytorycznej wniosków bierze się pod uwagę takie kryteria, jak: jakość artystyczna projektu twórczego, oryginalność koncepcji, czytelne i racjonalne określenie zakładanych celów i rezultatów projektu, znaczenie projektu dla kultury Torunia, rekomendacje projektu oraz to, czy projekt ma znamiona debiutu w danej dziedzinie kultury.

Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury na okres 12 miesięcy 2023 roku (w kolejności alfabetycznej):

Rafał Iwański
Otrzymał stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia z zakresu muzyki polegającego na skomponowaniu utworów muzycznych, następnie ich rejestracji i opublikowania w formie albumu płytowego p.t. „De Revolutionibus MMXXIII” w ramach obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Premiera albumu odbędzie się w ramach koncertu w grudniu 2023 roku.

Martyna Kowzan-Wanian
Otrzymała stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia z zakresu muzyki na skomponowanie trzech utworów o tytułach: „Słońce”, „Ziemia”, „Gwiazdy”, nawiązujących do odkrycia Mikołaja Kopernika, a następnie nagranie ich w profesjonalnym studio, a w kolejnym etapie stworzenie wideoklipów z udziałem członków zespołu Tales of The Wood w otoczeniu toruńskiej przyrody.

Mateusz Kurek
Otrzymał stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia z zakresu muzyki na skomponowanie utworów muzycznych, nagranie i wydanie albumu pn. „O przewrotach sfer muzycznych” z towarzyszeniem grupy Q YA VY, który nawiązywać będzie  do słynnego dzieła Kopernia „O obrotach sfer niebieskich.  

Anastasiia Olcha Syhlova
Otrzymała stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia z zakresu sztuk wizualnych na polegający na wykonaniu 30 prac plastycznych, a następnie ich opublikowaniu w formie albumu zatytułowanego „Myśli Ryb”, w którym każda strona będzie stanowiła osobną historię opowiedzianą obrazami i zawierającą myśli słynnych Torunian. Album zostanie wydany w trzech językach polskim, angielskim i ukraińskim.

Barbara Szablewska
Otrzymała stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia pn. „Aforystyka Mikołaja Kopernika w języku łacińskim z tłumaczeniem” polegającego na nagraniu 30 filmów w formie TIK TOK Video. Filmy będą przedstawiały lektorów czytających w języku łacińskim fragmenty dzieł Mikołaja Kopernika wraz z wyświetlonym tłumaczeniem w języku polskim. Nagrane materiały będą prezentowane również w środkach komunikacji miejskiej.

Milena Wiśniewska
Otrzymała stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia z zakresu sztuk wizualnych zatytułowanego „Poruszenie” obejmującego  wykonanie 7 prac malarskich techniką olejną. Tematem prac będzie impresjonistyczne ujęcie, zatrzymanie scen tańca kobiety w słońcu i naturze na terenie nadwiślańskim Torunia podczas zachodu słońca. Idea projektu nawiązuje do hasła „Toruń porusza”, ma też związek z „Poruszeniem światła i zatrzymaniem słońca”. Wernisaż wystawy zaplanowano w galerii Domu Muz.  Prace będą również prezentowane w mediach społecznościowych, na instagramie.

Grażyna Zielińska  
Otrzymała stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia z zakresu filmu, polegającego na realizacji dokumentalnego filmu krótkometrażowego poświęconego Honorowej Obywatelce Miasta Torunia Wandzie Szuman. Film o długości 20-30 minut zostanie zrealizowany w Toruniu w konwencji kina familijnego z udziałem dzieci w roli aktorów.

Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury na okres 6 miesięcy (pierwsze półrocze) 2023 roku (w kolejności alfabetycznej):

Anna Barbarowicz
Otrzymała stypendium Miasta Torunia w dziedziniekultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia z zakresu sztuk wizualnych na przygotowanie cyklu obrazów pt. „Moja kosmogonia” poświęconych mikroskali otaczającej nasz rzeczywistości oraz makroskali wszechświata.

Adam Falenta
Otrzymał stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia z zakresu muzyki na skomponowanie, wykonanie i upowszechnienie utworu muzycznego zatytułowanego „Siedem gwiazd” na podstawie poematu przypisywanego Mikołajowi Kopernikowi „Septemsidera” (7 gwiazd). Kompozycja będzie składała się z 7 części, zostanie napisana na 7 instrumentów.

Maria Koral
Otrzymała stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia pt. „Nicolaus Copernicus Thorunensis” z zakresu sztuk wizualnych na wykonanie 20  prac malarskich na kafelkach ceramicznych. Prace przedstawiać będą historię oddziaływania dzieła astronoma Mikołaja Kopernika i  tworzenie tradycji kopernikańskiej.

Urszula Macak
Otrzymała stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia z zakresu z zakresu sztuk wizualnych pn. „Toruń dawny i dzisiejszy”, w ramach którego wykona 24 prace malarskie. Prace przedstawiać będą analizę porównawczą wybranych fragmentów miasta i gotyckich budowli Torunia z okresu życia Mikołaja Kopernika i te same miejsca przedstawione w czasach współczesnych.

Marzena Salwowska
Otrzymała stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia z zakresu z zakresu sztuk wizualnych pn. „Żywy Toruń w barwnych paralaksach” obejmujący przygotowanie cyklu 6 wielkoformatowych obrazów na płótnie, przedstawiających Toruń w sposób nawiązujący do zjawiska paralaksy również w znaczeniu astronomicznym. Dodatkowo powstanie seria prac graficznych pokazujących wybrane miasta Nowej Hanzy.

Arnaud Śmigiel-Kamiński
Otrzymał stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia z zakresu muzyki zatytułowanego „Od Bacha do księżyca”, w ramach którego zostaną opracowane aranżacje utworów muzycznych związanych z tematyką kosmosu od J.S. Bacha i L. van Beethovena po współczesne utwory muzyki popularnej i filmowej, zaprezentowane podczas 3 autorskich koncertów edukacyjnych.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski z przedstawicielami organizacji pozarządowych, którzy trzymają teczki z umowami
  Miasto
  W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski stoi z mikrofonem
  Miasto
  26 lutego 2024 r. w Zespole Szkół Muzycznych odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Wrzosy.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Rusza przetarg na kartę miejską
  Miasto, MZK
  Gmina Miasta Toruń wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji 26 lutego 2024 r. ogłosiła przetarg na wdrożenie systemu karty miejskiej.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.