Stypendia kulturalne przyznane | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Stypendia kulturalne przyznane

Kultura, Miasto
Data publikacji: 10 lipca 2024
Autor: Marcin Pryka

10 lipca w siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury za II półrocze 2024 r.

Stypendia kulturalne przyznawane są zgodnie z Uchwałą nr 577/21 Rady Miasta Torunia  z dnia 18 lutego 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury oraz wysokości tych stypendiów. W budżecie na rok 2024 zaplanowano kwotę 165 000 zł na fundusz stypendialny. W ramach I tury rozdysponowano kwotę w wysokości 134 493 zł. Mając na uwadze wysoki poziom wniosków stypendialnych, które zostały złożone w konkursie na II półrocze 2024 r. Fundusz Stypendialny w wyniku uchwały Rady Miasta Torunia podjętej w dniu 23 maja br. został powiększony do kwoty 180 000 zł, co pozwoliło na przyznanie łącznie 7 stypendiów, każde na kwotę 6 450 zł.

W ramach naboru wniosków o przyznanie stypendiów na II półrocze 2024 r. do dnia 30 kwietnia do Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia wpłynęło 11 wniosków, które zostały poddane ocenie według jednolitych kryteriów takich jak: jakość artystyczna projektu oraz oryginalność. Dodatkowo zgodnie z ogłoszeniem konkursowym w ramach kryterium „znaczenie dla kultury Torunia” oceniano czy projekt twórczy będący przedmiotem wniosku jest inspirowany tradycjami flisackimi oraz żeglugą wiślaną, która zapewniła rozwój Torunia na przestrzeni wieków, a realizując innowacyjną koncepcję artystyczną projekt ukazywał i promował walory środowiska naturalnego naszego miasta.

- Toruń jest miastem kultury. Ta kultura ma różne aspekty, widzimy ją w różnej przestrzeni, z różnych perspektyw. Oprócz kultury dużej, którą mocno rozwijamy, jest kultura, która wychodzi prosto z serca, z głowy, która jest tworzona oddolnie. Dziś po raz kolejny wręczyliśmy stypendia 7 osobom tworzącym kulturę naszego miasta, które dokładają cegiełki z różnych obszarów. Wśród nich mamy m.in. tomik poezji, grafikę, zdjęcia. Są to bardzo ważne projekty artystyczne dla naszego miasta - podkreślił zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka.

Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury na II półrocze 2024 roku otrzymali:

 • WOJCIECH BRYLL na realizację płyty p.t. „Iście wyboiście”- debiutanckiego albumu tego autora tekstów, wokalisty i gitarzysty. Wśród 10 utworów na płycie znajdzie się aranżacja inspirowana wierszem, pt. „Pieśń Flisaka” Jadwigi Kaczorowskiej powstały w 1938 r.
 • ALICJA KOCHANOWICZ na realizację projektu twórczego pt. Gorączka – Fever, której celem jest stworzenie wystawy nadwiślańskiej dzikiej panoramy Torunia złożonej z 60 zdjęć o łącznej długości 15 metrów, która stanowić ma metaforę funkcjonowania współczesnego człowieka wobec natury.
 • WŁADYSŁAW OWCZARZAK na napisanie i wydanie książki biograficznej pt. Zszywanie wspomnień. Opowieść rodzinna wzbogaconej o obraz życia mieszkańców Torunia w czasie II wojny światowej i latach powojennych.
 • ROBERT RYCHLICKI-GĄSOWSKI na realizację albumu muzycznego pt. PATMA – z nurtem zawierającego utwory muzyczne inspirowane kulturą ludu wiślanego, a także  rozmowami oraz opowieściami  współczesnych toruńskich flisaków.
 • PRZEMYSŁAW SEMCZUK na projekt twórczy z zakresu literatury faktu pn. Płonąca Elana, którego celem jest zebranie i opracowanie materiału w postaci tekstu literackiego dot. pożaru hali produkcyjnej w toruńskiej Elanie 27 czerwca 1973 r., przemilczanego w ówczesnej prasie oraz owianego tajemnicą i milczeniem do dnia dzisiejszego.
 • EWA STAŚKIEWICZ na realizację projektu w zakresie sztuk wizualnych pn. Twarze Bydgoskiego Przedmieścia, którego celem jest malarska interpretacja detalu architektonicznego Bydgoskiego Przedmieścia. W ramach projektu zaplanowano powstanie dokumentacji fotograficznej oraz interpretacji w medium malarskim detali architektonicznych, płaskorzeźb umieszczonych na budynkach na terenie Bydgoskiego Przedmieścia, a rezultaty zobaczymy na wystawie indywidualnej w Domu Kultury Bydgoskie Przedmieście.
 • AGATA WESOŁOWSKA na opracowanie i opublikowanie tomiku poetyckiego pn. Wzrost posttraumatyczny oraz realizację warsztatów literackich i treningów kreatywności.
Stypendia wręczali zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka, przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz, przewodniczący komisji kultury i promocji Rady Miasta Piotr Lenkiewicz oraz dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia Zbigniew Derkowski.

Fot. © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
  Kultura, Miasto
  Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Szosa Lubicka do remontu
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Na zdjęciu: trwa remont łazienki
  Miasto
  Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
 • - 16 lipca 2024 r. od godz. 13:00 w obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu z burzami, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. Lokalnie w zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie...
 • Trwa konkurs „Wzorcowy zielony ogródek starówki”, w którym wyróżnione zostaną najciekawsze, najbardziej zielone i ukwiecone ogródki gastronomiczne znajdujące się na terenie zespołu staromiejskiego.
 • Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
 • Wtorek, 16 lipca 2024 r., zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie 2. stopnia.
 • 25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.