Stypendia kulturalne na 2021 rok | www.torun.pl

Stypendia kulturalne na 2021 rok

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 stycznia 2021
Autor: Magdalena Kujawa
zdjęcie z wręczenia stypendiów na II półrocze 2020 r.

Czternaście osób zajmujących się działalnością artystyczną, twórców i animatorów kultury otrzyma Stypendia Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2021. Za otrzymane od miasta pieniądze zrealizują swoje artystyczne projekty.

Do 30 września 2020 r. do Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia wpłynęły 23 wnioski o stypendium, w tym 16 o stypendium całoroczne na rok 2021 oraz 7 o stypendium półroczne na I półrocze 2021 roku. W budżecie na rok 2021 zaplanowano na fundusz stypendialny kwotę 135.000 zł. W związku z sytuacją epidemiczną nie odbędzie się uroczystość wręczenia wyróżnień. Wcześniej towarzyszyły jej prezentacje artystyczne oraz poczęstunek. Decyzje o przyznaniu stypendiów zostaną laureatom przesłane pocztą.

Wnioski stypendialne oceniała Komisja ds. stypendiów powołana przez Prezydenta Miasta Torunia, w składzie której znajdują się: Kamila Beszczyńska, Piotr Lenkiewicz, Zbigniew Derkowski, Magdalena Kujawa, Aleksandra Łukomska-Smulska, Teresa Stępień-Nowicka.

Po zapoznaniu się z opinią Komisji ds. stypendiów, Prezydent Miasta Torunia - decyzją z dnia 13 stycznia 2021 r. - postanowił, że Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury otrzymają:

Stypendium całoroczne na rok 2021:

 • Karolina Sekuła – uczennica Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu w klasie fortepianu. Laureatka wielu konkursów pianistycznych. Otrzyma stypendium w kwocie 9.600 zł na doskonalenie zdolności pianistycznych oraz obycie sceniczne poprzez udział w konkursach, kursach oraz koncertach.
 • Martyna Kowzan – altowiolistka, skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz kulturoznawstwa na UMK w Toruniu. Aktywny muzyk w orkiestrach symfonicznych, kwartetach smyczkowych oraz jazzowych big bandach. Otrzyma stypendium w kwocie 8.000 zł. na realizację interdyscyplinarnego koncertu pn. „Głosy Natury”.
 • Krystian Pesta – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Aktor Teatru im. Jaracza w Łodzi. Otrzyma stypendium w kwocie 8.400 zł. na realizację projektu „Toruńscy aktorzy i ich Studio P”.
 • Grzegorz Wawrzyńczak – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem oraz muzyką. Otrzyma stypendium w kwocie 8.400 zł. na stworzenie komiksu poświęconego Tony’emu Halikowi i jego przygodom.
 • Marta Kępisty – absolwentka klasy wibrafonu na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz klasy perkusji na Akademii Sztuki w Szczecinie. Kompozytorka, nauczycielka. Współzałożycielka zespołu Siostry Łotry. Otrzyma stypendium w kwocie 7.200 zł. na stworzenie zbioru kołysanek dla dzieci, w tym jednej poświęconej Toruniowi.
 • Urszula Psujek – absolwentka wokalistyki na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Koncertuje jako solistka i chórzystka. Laureatka konkursów wokalnych. Otrzyma stypendium w kwocie 7.200 zł. na wykonanie trzech koncertów muzyki średniowiecznej w zabytkowych kościołach toruńskiej starówki.
 • Magdalena Solich – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zajmuje się malarstwem. Prezentowała swe prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Otrzyma stypendium w kwocie 6.575 zł. na podjęcie edukacji w zakresie ceramiki w Szkole Ceramiki Ceramiq, wykonanie autorskich prac ceramicznych oraz organizację wystawy.
 • Matylda Pietrzykowska – absolwentka I LO w Toruniu, studentka UMK w Toruniu. Wokalistka, animatorka kultury. Otrzyma stypendium w kwocie 7.200 zł. na wsparcie rozwoju artystycznego poprzez udział w warsztatach, kursach i zajęciach wokalnych.
 • Paulina Ostaszewska – absolwentka filologii polskiej oraz zarządzania zasobami ludzkimi na UMK w Toruniu. Pisze wiersze i artykuły dziennikarskie. Otrzyma stypendium w kwocie 7.200 zł. na opracowanie książki dla dzieci pn. „Bajeczny Toruń – zwierzaki”, będącej jednocześnie przewodnikiem po Toruniu.
 • Jakub Szynal – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w specjalności trąbka. Laureat licznych nagród i wyróżnień. Otrzyma stypendium w kwocie 6.000 zł. na nagranie debiutanckiej płyty solowej z autorskimi kompozycjami w aranżacji na trąbki.

Stypendium na I półrocze 2021:

 • Laura Sonik – absolwentka reżyserii na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Projektantka wnętrz. Ma w dorobku liczne realizacje teatralne w wielu ośrodkach kultury w Polsce. Otrzyma stypendium w kwocie 4.800 zł. na zorganizowanie wydarzeń o charakterze performatywnym z okazji Roku Stanisława Lema.
 • Marta Pańka – absolwentka pedagogiki na UMK w Toruniu oraz choreografii i technik tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi. Tancerka, pedagog, choreograf. Związana z Teatrem Tańca AKRO. Jest nauczycielem w Ognisku Pracy Pozaszkolnej - Dom Harcerza. Otrzyma stypendium w kwocie 4.800 zł. na stworzenie pełnowymiarowego spektaklu tanecznego.
 • Katarzyna Stępień – absolwentka edukacji artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Technik technologii odzieży. Projektantka i wykonawczyni murali. Otrzyma stypendium w kwocie 4.200 zł. na realizację projektu „Torunianka”, tj. stworzenie sukienki będącej uosobieniem współczesnej torunianki.
 • Alicja Minc – absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Tancerka, choreografka, nauczycielka tańca. Laureatka mistrzostw Polski w tańcach narodowych. Otrzyma stypendium w kwocie 3.600 zł. na udział w intensywnym kursie dla tancerzy „Performact” w Portugalii.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: alejka w zrewitalizowanym Parku Glazja
  Eko
  W poniedziałek 25 stycznia 2021 roku o godz. 19:45 na antenie TVP Bydgoszcz zaplanowano emisję filmu edukacyjnego pt. „Czyste Energia – czyste środowisko”.
 • Grafika informująca o programie Rodzina 500 Plus
  Miasto
  Od 1 lutego 2021 r. można składać wnioski o wypłatę świadczenia 500+ przez kolejny rok, w okresie od czerwca 2021 do maja 2022 r.
 • Na zdjęciu: Kafka Jaworska
  Koronawirus
  Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest kolejną osobą, która wyjaśnia, dlaczego zaszczepi się przeciwko COVID-19, kiedy tylko będzie taka możliwość.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu przybyło 25 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 48 osób wróciło do zdrowia.
 • Na zdjęciu samochody stoją przed skrzyżowaniem, pada deszcz
  Drogi, Miasto
  Wieczorem w niedzielę 24 stycznia i rano w poniedziałek 25 stycznia w Toruniu może wystąpić oblodzenie – przestrzega kierowców i pieszych Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prognozuje się zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz miejscami mokrego śniegu. Oblodzenie wystąpić ma dzisiaj (24.01.2021...
 • W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o możliwym oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników w najbliższych godzinach.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • W sobotę 23 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden mieszkaniec miasta zmarł przez COVID-19.
 • W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia planuje realizację wielu usług i instrumentów rynku pracy. Zainteresowanych zachęcamy do sprawdzania oferty urzędu.
 • Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.
 • Miasto od wielu lat wspiera prowadzony przez Stowarzyszenie „Mateusz” Ośrodek Readaptacyjny w Toruniu. Informacji o udzielonej pomocy zabrakło jednak w medialnych wypowiedziach prezesa Waldemara Dąbrowskiego.