www.torun.pl

Stypendia kulturalne na 2020 rok

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 stycznia 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Czternaście osób zajmujących się działalnością artystyczną, twórców i animatorów kultury otrzyma Stypendia Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2020. Za otrzymane pieniądze zrealizują swoje artystyczne projekty.

Uroczystość wręczenia stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury, połączona z prezentacją artystyczną odbędzie się 29 stycznia 2020 r. (środa) o godz. 18.00 w Sali Malinowej Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu.

Do 30 września 2019 r., do Wydziału Kultury wpłynęło 30 wniosków o stypendium, w tym 24 wnioski o stypendium całoroczne na 2020 r. oraz 6 wniosków o stypendium półroczne na I półrocze 2020 roku.

Wnioski stypendialne oceniała Komisja ds. stypendiów powołana przez Prezydenta Miasta Torunia, w składzie której znaleźli się: Zbigniew Derkowski, Magdalena Kujawa, Teresa Stępień-Nowicka, Aleksandra Łukomska-Smulska, Kamila Beszczyńska, Piotr Lenkiewicz.

Po zapoznaniu się z opinią Komisji ds. stypendiów Prezydent Miasta Torunia, decyzją z dnia 15 stycznia 2020 r. postanowił, że Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury otrzymają (w kolejności alfabetycznej):

Stypendium całoroczne na rok 2020:

Adam Falenta
Uczeń Szkoły Muzycznej II stopnia w Toruniu w klasie skrzypiec. Wykazuje nieprzeciętne zdolności w dziedzinie kompozycji. Laureat licznych nagród i konkursów.
Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 9.600 zł brutto z przeznaczeniem na  doskonalenie umiejętności przez udział w warsztatach instrumentalnych i kompozytorskich, kursach mistrzowskich oraz ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kompozytorskich.

Karolina Fordońska
Absolwentka Wydziału Filologicznego  UMK w Toruniu, sp. filmoznawstwo oraz Universita degli Studi Roma Tre w Rzymie, sp. sztuka filmowa. Swoje filmy prezentowała na festiwalach we Włoszech, Niemczech i Polsce pod pseudonimem „Ford”. Na co dzień pracuje w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury, prowadząc warsztaty i spotkania z różnymi grupami wiekowymi.
Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 9.600 zł brutto z przeznaczeniem na realizację filmu pt. „Kosmos jest wielki i cichy”, uniwersalnej opowieści komediowo-obyczajowej z pogranicza realizmu magicznego, rozgrywającej się w nocnej scenerii toruńskiego Starego Miasta.

Dominik Gawarkiewicz
Uczeń Szkoły Muzycznej II stopnia w Toruniu w klasie wiolonczeli. Gra w szkolnej orkiestrze i kwartecie smyczkowym. Laureat konkursów wiolonczelowych w kraju i za granicą.
Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 9.600 zł brutto z przeznaczeniem na doskonalenie umiejętności pod okiem wybitnych wiolonczelistów podczas kursów mistrzowskich oraz warsztatów muzycznych.

Łukasz Kędziora
Doktor nauk historycznych. Absolwent studiów doktoranckich z zakresu historii sztuki na Wydziale Nauk Historycznych UMK w Toruniu oraz absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku historia sztuki o specjalności europejska turystyka kulturowa.
Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 8.400 zł brutto z przeznaczeniem na rozszerzenie interaktywnego przewodnika: #zobaczuchem – Interaktywny przewodnik dla pełnosprawnych i niedowidzących gości Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Zuzanna Kubacka
Uczennica Szkoły Muzycznej II stopnia w Toruniu. Jej pasją jest śpiew. Gra w szkolnej orkiestrze symfonicznej i śpiewa w chórze GIOIA di Cantare.
Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 6.000 zł brutto z przeznaczeniem na doskonalenie techniki wokalnej, zachowania scenicznego, udział w wokalnych  konkursach oraz  start w programie The Voice Kids 4.

Dennis Orkiszewski
Uczeń Szkoły Muzycznej II stopnia w Toruniu w klasie fortepianu. Laureat wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych. Koncertuje w Polsce i za granicą.
Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 7.200 zł brutto z przeznaczeniem na udział w konkursach pianistycznych w kraju i za granicą oraz doskonalenie umiejętności poprzez udział w warsztatach i kursach mistrzowskich.  

Piotr Pawłowski
Lider Teatru Reset. Występuje na najważniejszych festiwalach improwizacji teatralnej w Polsce. Prowadzi warsztaty improwizacji w I LO  w Toruniu.
Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 8.400 zł brutto z przeznaczeniem na przygotowanie improwizowanego spektaklu teatralnego „Torunian Historie Codzienne”, który stanie się nowym formatem wykonywanym przez Teatr Reset.

Kinga Politowska
Studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Występowała jako solistka z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Od 2014 roku tworzy kwartet smyczkowy Infinito Quartet.
Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 8.400 zł brutto z przeznaczeniem na nagranie dwóch profesjonalnych teledysków kwartetu Infinito „Video-classic”.

Miłosz Rządkiewicz
Uczeń Szkoły Muzycznej II stopnia w Toruniu. Laureat wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych.
Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 6.000 zł brutto z przeznaczeniem na udział w warsztatach i konkursach pianistycznych, w kraju i za granicą.

Ewa Ślusarczyk
Mgr filologii rosyjskiej na UMK w Toruniu. Ukończyła liczne kursy m.in. komponowania muzyki i tworzenia filmu dokumentalnego, warsztaty tworzenia teledysków oraz filmowe.
Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 7.200 zł brutto z przeznaczeniem na realizację filmu dokumentalnego o seniorach w Toruniu. Projekt ten ma być pomostem między różnymi pokoleniami i swoistą filmową  pocztówką miasta.

Alicja Wieczorek
Doktor sztuki, artystka malarka i rysowniczka. Laureatka nagród i wyróżnień w kategoriach komiks i rysunek. Autorka wystaw indywidualnych.
Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 7.200 zł brutto z przeznaczeniem na realizację wystawy abstrakcyjnych obrazów z cyklu „Pamiętnik” oraz wydanie publikacji „ Pamiętnik/Diary”


Stypendium na I półrocze 2020:

Lena Alberska
Absolwentka filozofii na UMK w Toruniu, studentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Tworzy i przedstawia spektakle dla dzieci. Jej pasją jest teatr.
Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 4.800 zł brutto z przeznaczeniem na wyprodukowanie i realizację spektaklu teatralno-muzycznego, adresowanego do młodzieży i dorosłych pt. „Dark Side of the Moon”.

Patrycja Lewandowska
Studentka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Pracuje w Agencji Interaktywnej 052b w Bydgoszczy, doskonaląc warsztat dziennikarski.
Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 3.600 zł brutto z przeznaczeniem na promowanie wydarzeń oraz inicjatyw kulturalnych  w ramach projektu „Torunianka z wyboru – studencki przewodnik kulturalny po Toruniu”.

Matylda Pietrzykowska
Uczennica I LO w Toruniu. Jej pasją są muzyka  i  teatr. Laureatka wielu nagród i wyróżnień na festiwalach, pomaga innym, działa charytatywnie, angażując się w różne przedsięwzięcia oraz pomoc rówieśnikom.
Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 1.350 zł brutto z przeznaczeniem na wsparcie rozwoju artystycznego oraz doskonalanie umiejętności wokalnych, teatralnych i tanecznych.

Najczęściej czytane aktualności

  • Sport
    W sobotę 29 lutego 2020 roku Akademia Futsalu FC KJ Toruń zaprasza na „Dzień Otwarty”. Zajęcia rozpoczną się o godz. 10:00 w hali UCS UMK przy ul. Św. Józefa.
  • Miasto
    Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
  • Miasto
    Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
  • Biznes, Miasto
    W kolejnym odcinku cyklu filmowego „Invest in Toruń” rozmawiamy z Jarosławem Pińkowskim ze spółki GC Skwer. Inwestorem nowoczesnego biurowca u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Chełmińskiej jest firma Transchem z Włocławka, która w naszym mieście realizuje także inwestycję deweloperską – osiedle domów jednorodzinnych Słoneczna Polana.
  • Drogi, Inwestycje, Miasto
    Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
  • Żużlowa Reprezentacja Polski wraca po 9 latach na Motoarenę! 29 marca 2020 r. o godz. 14:00 właśnie w Toruniu Polacy zmierzą się z Australijczykami.
  • Strzała Amora trafiła Toruń - w ten weekend mnóstwo wydarzeń z okazji święta zakochanych. Przed nami: Walentynki dla ptaszynki, Randka w ciemno z książką oraz Ślizgawka Walentynkowa. Będzie też coś dla miłośników sportu: mecz hokejowy na Tor-torze, futsalowy w "Spożywczaku" oraz Halowe Mistrzostwa Polski w Arenie Toruń.
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl otwartych wykładów. 13 spotkań poświęconych będzie m.in. kryminalistyce, branży turystycznej czy bezpieczeństwu w sieci.
  • Prezydent Michał Zaleski wydał oświadczenie dotyczące zajścia przy ul. Podmurnej w nocy z 8 na 9 lutego w 2020 r.
  • Od 17 lutego do 26 marca prezydent Torunia Michał Zaleski spotka się z mieszkańcami toruńskich osiedli. Prezydent zaprasza do rozmowy wszystkich torunian zainteresowanych sprawami miasta.
  • W poniedziałek 10 lutego 2020 roku, Klub Sportowy Toruń SA rozpoczyna sprzedaż biletów na 2020 Torun FIM Speedway Grand Prix of Poland.
  • 28 lutego 2020 roku Justyna Wileńska obejmie stanowisko dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego. Komisja konkursowa jednogłośnie rekomendowała jej kandydaturę.
  • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.