Stulecie pani Janiny Robaczewskiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Stulecie pani Janiny Robaczewskiej

Miasto
Data publikacji: 28 września 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Prezydent Torunia przyklęka i całuje dłoń siedzącej w fotelu stulatki

Setne urodziny obchodziła 25 września 2021 r. Janina Robaczewska - zasłużona torunianka, wybitna nauczycielka i pedagog.

Jubileuszowe spotkanie odbyło się 28 września w Domu Pomocy Społecznej przy Szosie Chełmińskiej, gdzie pani Janina mieszka od 2018 r. Nestorkę toruńskiej oświaty, nauczycielkę języka polskiego i wychowawczynię wielu pokoleń torunian odwiedzili tego dnia prezydent Torunia Michał Zaleski, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Sławomir Kopyść oraz koleżanki i koledzy ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, na czele z wieloletnią prezes Urszulą Polak (1993-2019) i obecną – Martą Humienną.

Były życzenia, gratulację, podziękowania i ogromny tort z fajerwerkami. Prezydent Torunia obdarował jubilatkę listem gratulacyjnym, bukietem kwiatów i odtwarzaczem płyt z ulubionymi filmami "Nad Niemnem" i "Był sobie pies". Pani  Janina otrzymała też Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Pani Janina Robaczewska urodziła się 25 września 1921 r. w miejscowości Stołowa koło Mławy, w ówczesnym województwie warszawskim. Jej rodzice, matka Pelagia z domu Czajkowska i ojciec Czesław Robaczewski, zajmowali się uprawą ziemi oraz wychowaniem i wykształceniem trojga dzieci. Starszy brat pani Janiny, Henryk, oficer Wojska Polskiego, we wrześniu 1939 r. poległ walcząc w obronie Lwowa, gdzie spoczywa na Cmentarzu Łyczakowskim. Siostra Zofia ukończyła szkołę handlową i po wojnie zamieszkała z mężem do Toruniu. Najmłodsza z rodzeństwa, Janina, gdy wybuchła wojna miała 18 lat, kilka miesięcy wcześniej zdała maturę i uzyskała kwalifikacje pedagogiczne. Niemal od pierwszych dni okupacji należała do tajnej organizacji zrzeszającej nauczycieli, wśród których była jej wychowawczyni.

- W prywatnych domach Polaków uczyłam historii i języka polskiego. Zajęcia organizowaliśmy tak, aby nikt nie zdradził naszych działań. Byłam świadoma, że podobnie jak moja nauczycielka, ja również mogłam zawisnąć na szubienicy. W Mławie na rynku stoją 3 szubienice. Niemcy spędzili mieszkańców, aby pokazać jak wygląda karą za nauczanie polskich dzieci. Na szubienicach zawisła moja wychowawczyni i jej dwóch kolegów. Rodzicom jednak bardzo zależało, aby ich dzieci były nadal uczone, a ja sama ceniłam naukę wyżej niż strach Młody człowiek jest bardziej odważny, jest silniejszy psychicznie. Ten, kto wolności nie stracił, dziś być może jej nie doceniawspominała Janina Robaczewska w 2015 r. w filmie z okazji 95. rocznicy powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego w Toruniu.

Po zakończeniu II wojny światowej pracowała w 1948 r. w Szkole Podstawowej w Sierpcu, a następnie w szkołach w Działdowie i Słupsku. Jednak tęskniła za bliskimi, za siostrą mieszkającą w Toruniu, dlatego w 1961 r. przeniosła się do grodu Kopernika i rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej nr 1. W Toruniu ukończyła Studium Nauczycielskie (filologia polska) i uczyła języka polskiego. Była bardzo oddana swojej pracy. Prowadziła zajęcia wyrównawcze dla dzieci ze starówki, kółko dramatyczne, w którym rozwijała zainteresowanie literaturą i sztuką, organizowała wyjścia z młodzieżą do teatru. Wraz z dyrektorem szkoły Henrykiem Kamińskim wpierała merytorycznie i organizacyjnie projekt nadania SP nr 1 imienia „Uczestników Strajku Szkolnego 1906 - 1907", które to miano szkoła dzisiaj nosi.

Przez 6 lat (dwie kadencje ) pełniła funkcję przewodniczącej Zakładowej Organizacji Związkowej ZNP. Jako mieszkanka starówki aktywnie pracowała w samorządzie mieszkańców, gdzie zajmowała się organizowaniem pomocy dla rodzin zaniedbanych, rozbitych, nie spełniających właściwie funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Sama nigdy nie założyła własnej rodziny.

Na emeryturę przeszła ze Szkoły Podstawowej nr 1 w 1976 r. Włączyła się wówczas w działalność Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP, uczestnicząc aktywnie w organizacji uroczystości patriotycznych, turystycznych, kulturalnych i wielu formach pomocy i współpracy koleżeńskiej. W październiku 2009 roku, w 70. rocznicę powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, świętowała swój benefis w wypełnionej po brzegi auli CKU w Toruniu, odbierając gratulacje od przedstawicieli władz miasta, kolegow i koleżanek z ZNP i licznego grona przyjaciół.

Jej talentem i pasją jest malarstwo. Obrazy malowane na płótnie, nie sprzedawane, lecz darowane,  zdobią ściany urzędów i prywatne domy przyjaciół. Jako członkini sekcji plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyła w wielu wernisażach i wystawach.

Za swoją sumienną pracę i osiągane wyniki w edukacji i wychowaniu dzieci wyróżniona została nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania a także Złotym Krzyżem Zasługi w 1974 r. i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1985 r.

W ostatnich latach mieszkała przy ul. Łąkowej, gdzie opiekowały się nią siostrzenica Antonina, przyjaciółka Basia i sąsiadki. Od lipca 2018 r. mieszka w Domu Pomocy Społecznej przy Szosie Chełmińskiej, gdzie jest otoczona swoimi pamiątkami i może liczyć na całodzienną opiekę personelu placówki.

- Marzeń w tym wieku już nie mam. Chciałabym odejść po cichu i bez bólu. A przedtem jeszcze coś namalować, coś po sobie zostawić - mówi pani Janina.

Tekst na podstawie opracowania Urszuli Polak.

Fot. Lech KamińskiNajczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Kultura, Miasto
  Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Na zdjęciu: charakterystyczny biały namiot, którym stanowi zadaszenie nad boiskiem na osiedlu Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Miasto
  Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • Zdjęcie przedstawia dzieci w czapkach św. Mikłaja biegnące ulicą Szeroką
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • Bieg Św. Mikołajów w Toruniu odbędzie się 4 grudnia.
  Miasto
  W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.
 • Prace przy budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na odcinku od pl. NOT do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów zaawansowanie robót wynosi 64 procent, a dalej – od przejazdu wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego – 80 procent.
 • Zawodnicy klubu sportowego Laguna 24 Toruń walczyli o medale w finale Klubowego Pucharu Polski i jednocześnie Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Zdobyli 32 medale indywidualne i 4 medale w sztafetach.
 • Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
 • Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • 1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.