Stulecie pani Janiny Robaczewskiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Stulecie pani Janiny Robaczewskiej

Miasto
Data publikacji: 28 września 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Prezydent Torunia przyklęka i całuje dłoń siedzącej w fotelu stulatki

Setne urodziny obchodziła 25 września 2021 r. Janina Robaczewska - zasłużona torunianka, wybitna nauczycielka i pedagog.

Jubileuszowe spotkanie odbyło się 28 września w Domu Pomocy Społecznej przy Szosie Chełmińskiej, gdzie pani Janina mieszka od 2018 r. Nestorkę toruńskiej oświaty, nauczycielkę języka polskiego i wychowawczynię wielu pokoleń torunian odwiedzili tego dnia prezydent Torunia Michał Zaleski, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Sławomir Kopyść oraz koleżanki i koledzy ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, na czele z wieloletnią prezes Urszulą Polak (1993-2019) i obecną – Martą Humienną.

Były życzenia, gratulację, podziękowania i ogromny tort z fajerwerkami. Prezydent Torunia obdarował jubilatkę listem gratulacyjnym, bukietem kwiatów i odtwarzaczem płyt z ulubionymi filmami "Nad Niemnem" i "Był sobie pies". Pani  Janina otrzymała też Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Pani Janina Robaczewska urodziła się 25 września 1921 r. w miejscowości Stołowa koło Mławy, w ówczesnym województwie warszawskim. Jej rodzice, matka Pelagia z domu Czajkowska i ojciec Czesław Robaczewski, zajmowali się uprawą ziemi oraz wychowaniem i wykształceniem trojga dzieci. Starszy brat pani Janiny, Henryk, oficer Wojska Polskiego, we wrześniu 1939 r. poległ walcząc w obronie Lwowa, gdzie spoczywa na Cmentarzu Łyczakowskim. Siostra Zofia ukończyła szkołę handlową i po wojnie zamieszkała z mężem do Toruniu. Najmłodsza z rodzeństwa, Janina, gdy wybuchła wojna miała 18 lat, kilka miesięcy wcześniej zdała maturę i uzyskała kwalifikacje pedagogiczne. Niemal od pierwszych dni okupacji należała do tajnej organizacji zrzeszającej nauczycieli, wśród których była jej wychowawczyni.

- W prywatnych domach Polaków uczyłam historii i języka polskiego. Zajęcia organizowaliśmy tak, aby nikt nie zdradził naszych działań. Byłam świadoma, że podobnie jak moja nauczycielka, ja również mogłam zawisnąć na szubienicy. W Mławie na rynku stoją 3 szubienice. Niemcy spędzili mieszkańców, aby pokazać jak wygląda karą za nauczanie polskich dzieci. Na szubienicach zawisła moja wychowawczyni i jej dwóch kolegów. Rodzicom jednak bardzo zależało, aby ich dzieci były nadal uczone, a ja sama ceniłam naukę wyżej niż strach Młody człowiek jest bardziej odważny, jest silniejszy psychicznie. Ten, kto wolności nie stracił, dziś być może jej nie doceniawspominała Janina Robaczewska w 2015 r. w filmie z okazji 95. rocznicy powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego w Toruniu.

Po zakończeniu II wojny światowej pracowała w 1948 r. w Szkole Podstawowej w Sierpcu, a następnie w szkołach w Działdowie i Słupsku. Jednak tęskniła za bliskimi, za siostrą mieszkającą w Toruniu, dlatego w 1961 r. przeniosła się do grodu Kopernika i rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej nr 1. W Toruniu ukończyła Studium Nauczycielskie (filologia polska) i uczyła języka polskiego. Była bardzo oddana swojej pracy. Prowadziła zajęcia wyrównawcze dla dzieci ze starówki, kółko dramatyczne, w którym rozwijała zainteresowanie literaturą i sztuką, organizowała wyjścia z młodzieżą do teatru. Wraz z dyrektorem szkoły Henrykiem Kamińskim wpierała merytorycznie i organizacyjnie projekt nadania SP nr 1 imienia „Uczestników Strajku Szkolnego 1906 - 1907", które to miano szkoła dzisiaj nosi.

Przez 6 lat (dwie kadencje ) pełniła funkcję przewodniczącej Zakładowej Organizacji Związkowej ZNP. Jako mieszkanka starówki aktywnie pracowała w samorządzie mieszkańców, gdzie zajmowała się organizowaniem pomocy dla rodzin zaniedbanych, rozbitych, nie spełniających właściwie funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Sama nigdy nie założyła własnej rodziny.

Na emeryturę przeszła ze Szkoły Podstawowej nr 1 w 1976 r. Włączyła się wówczas w działalność Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP, uczestnicząc aktywnie w organizacji uroczystości patriotycznych, turystycznych, kulturalnych i wielu formach pomocy i współpracy koleżeńskiej. W październiku 2009 roku, w 70. rocznicę powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, świętowała swój benefis w wypełnionej po brzegi auli CKU w Toruniu, odbierając gratulacje od przedstawicieli władz miasta, kolegow i koleżanek z ZNP i licznego grona przyjaciół.

Jej talentem i pasją jest malarstwo. Obrazy malowane na płótnie, nie sprzedawane, lecz darowane,  zdobią ściany urzędów i prywatne domy przyjaciół. Jako członkini sekcji plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyła w wielu wernisażach i wystawach.

Za swoją sumienną pracę i osiągane wyniki w edukacji i wychowaniu dzieci wyróżniona została nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania a także Złotym Krzyżem Zasługi w 1974 r. i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1985 r.

W ostatnich latach mieszkała przy ul. Łąkowej, gdzie opiekowały się nią siostrzenica Antonina, przyjaciółka Basia i sąsiadki. Od lipca 2018 r. mieszka w Domu Pomocy Społecznej przy Szosie Chełmińskiej, gdzie jest otoczona swoimi pamiątkami i może liczyć na całodzienną opiekę personelu placówki.

- Marzeń w tym wieku już nie mam. Chciałabym odejść po cichu i bez bólu. A przedtem jeszcze coś namalować, coś po sobie zostawić - mówi pani Janina.

Tekst na podstawie opracowania Urszuli Polak.

Fot. Lech Kamiński



Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...