www.torun.pl

Stulecie naukowo i patriotycznie

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 stycznia 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Konferencja naukowa w ratuszu oraz złożenie kwiatów pod pomnikami bohaterów roku 1920 rozpoczęły 17 stycznia 2020 r. drugi dzień obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

Przed południem przedstawiciele samorządu miejskiego  - prezydent Torunia i radni Rady Miasta - złożyli kwiaty na grobie dra Ottona Steinborna – pierwszego, komisarycznego burmistrza Torunia, który 18 stycznia 1920 roku witał w Toruniu polskie wojsko. Poświęcony mu obelisk znajduje się w alei głównej cmentarza św. Jerzego. Następnie delegacje udały się w sąsiedztwo Collegium Maius UMK, by złożyć kwiaty u stóp pomnika Stefana Łaszewskiego, pierwszego wojewody pomorskiego po odzyskaniu przez Toruń niepodległości.

W południe w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego rozpoczęła się, przy licznym udziale torunian i gości, konferencja naukowa „Powrót Torunia do Polski” poświęcona okolicznościom, w jakich przed stu laty odbywało się przejęcie miasta przez władze polskie z rąk niemieckich. Współorganizatorami wydarzenia były: Miasto Toruń, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Archiwum Państwowe w Toruniu oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Wszystkie znaczące instytucje życia publicznego w Toruniu są w tych dniach skupione na fenomenie powrotu naszego miasta i Pomorza do wolnej Polski. Ukazuje to również długa lista współorganizatorów tej rocznicowej konferencji naukowejmówił otwierając konferencję prezydent Torunia Michał Zaleski. - Świętowane stulecie zachęca nas do dobrych wspomnień, porusza nasze toruńskie emocje i budzi uzasadnioną dumę. I właśnie dlatego zaznaczamy w Toruniu bardzo wysoką rangę tej chwili.

Referaty naukowe na konferencji wygłosili:

 • prof. Jarosław Kłaczkow - Od pruskiego miasta garnizonowego do stolicy województwa. Toruń w latach 1918-1920
 • dr hab. Agnieszka Zielińska, prof. UMK - Społeczeństwo Torunia i powiatu toruńskiego od połowy XIX do początków XX w.
 • dr hab. Przemysław Olstowski, prof. PAN - Organizacja Wojskowa Pomorza
 • dr hab. Tomasz Łaszkiewicz, prof. PAN - Ziemiaństwo powiatu toruńskiego wobec przejęcia Torunia przez Polskę
 • dr hab. Tomasz Krzemiński, prof. PAN - Społeczeństwo Torunia wobec kwestii włączenia miasta do Polski
 • dr hab. Jarosław Centek, prof. UMK - Garnizon niemiecki Torunia (1914-1920) i jego stosunek do kwestii powrotu Torunia do Polski
 • dr hab. Piotr Birecki, prof. UMK - Bramy triumfalne i inne elementy okolicznościowe towarzyszące powrotowi Torunia i powiatu toruńskiego do Polski

Konferencja jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie "Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie...", która zostanie otwarta 17 stycznia 2020 r. po południu w Ratuszu Staromiejskim, w ramach obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Ekspozycja została przygotowana przez zespół specjalistów z najważniejszych instytucji kultury i nauki w Toruniu w oparciu o zbiory tych instytucji, pod kuratorskim nadzorem Katarzyny Pietruckiej z Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się teatralnie i filmowo! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie można: "La La Land", spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.