www.torun.pl

Stulecie naukowo i patriotycznie

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 stycznia 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Konferencja naukowa w ratuszu oraz złożenie kwiatów pod pomnikami bohaterów roku 1920 rozpoczęły 17 stycznia 2020 r. drugi dzień obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

Przed południem przedstawiciele samorządu miejskiego  - prezydent Torunia i radni Rady Miasta - złożyli kwiaty na grobie dra Ottona Steinborna – pierwszego, komisarycznego burmistrza Torunia, który 18 stycznia 1920 roku witał w Toruniu polskie wojsko. Poświęcony mu obelisk znajduje się w alei głównej cmentarza św. Jerzego. Następnie delegacje udały się w sąsiedztwo Collegium Maius UMK, by złożyć kwiaty u stóp pomnika Stefana Łaszewskiego, pierwszego wojewody pomorskiego po odzyskaniu przez Toruń niepodległości.

W południe w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego rozpoczęła się, przy licznym udziale torunian i gości, konferencja naukowa „Powrót Torunia do Polski” poświęcona okolicznościom, w jakich przed stu laty odbywało się przejęcie miasta przez władze polskie z rąk niemieckich. Współorganizatorami wydarzenia były: Miasto Toruń, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Archiwum Państwowe w Toruniu oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Wszystkie znaczące instytucje życia publicznego w Toruniu są w tych dniach skupione na fenomenie powrotu naszego miasta i Pomorza do wolnej Polski. Ukazuje to również długa lista współorganizatorów tej rocznicowej konferencji naukowejmówił otwierając konferencję prezydent Torunia Michał Zaleski. - Świętowane stulecie zachęca nas do dobrych wspomnień, porusza nasze toruńskie emocje i budzi uzasadnioną dumę. I właśnie dlatego zaznaczamy w Toruniu bardzo wysoką rangę tej chwili.

Referaty naukowe na konferencji wygłosili:

 • prof. Jarosław Kłaczkow - Od pruskiego miasta garnizonowego do stolicy województwa. Toruń w latach 1918-1920
 • dr hab. Agnieszka Zielińska, prof. UMK - Społeczeństwo Torunia i powiatu toruńskiego od połowy XIX do początków XX w.
 • dr hab. Przemysław Olstowski, prof. PAN - Organizacja Wojskowa Pomorza
 • dr hab. Tomasz Łaszkiewicz, prof. PAN - Ziemiaństwo powiatu toruńskiego wobec przejęcia Torunia przez Polskę
 • dr hab. Tomasz Krzemiński, prof. PAN - Społeczeństwo Torunia wobec kwestii włączenia miasta do Polski
 • dr hab. Jarosław Centek, prof. UMK - Garnizon niemiecki Torunia (1914-1920) i jego stosunek do kwestii powrotu Torunia do Polski
 • dr hab. Piotr Birecki, prof. UMK - Bramy triumfalne i inne elementy okolicznościowe towarzyszące powrotowi Torunia i powiatu toruńskiego do Polski

Konferencja jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie "Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie...", która zostanie otwarta 17 stycznia 2020 r. po południu w Ratuszu Staromiejskim, w ramach obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Ekspozycja została przygotowana przez zespół specjalistów z najważniejszych instytucji kultury i nauki w Toruniu w oparciu o zbiory tych instytucji, pod kuratorskim nadzorem Katarzyny Pietruckiej z Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I potrwa od 24 lutego 2020 r. do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00                           Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Wzór karty zgłoszenia dziecka obwodowego tutaj...
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 roku rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę oraz do klas I szkół podstawowych.
 • 18. edycja akcji Toruń za pół ceny odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia 2020 r.
 • Do końca 2032 roku powinny zostać usunięte wszystkie eternitowe pokrycia dachowe. Właściciele nieruchomości mogą składać w Urzędzie Miasta Torunia wnioski o dotacje na ten cel.
 • Straż Miejska w Toruniu rozpoczyna nabór pań chętnych do udziału w XXV edycji Kursu Samoobrony dla Kobiet pod nazwą „Jestem bezpieczna”.
 • Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • 24 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Rekrutacja potrwa do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00.
 • Rozstrzygnięty został konkurs na rozwój sportu dzieci i młodzieży – dotacje trafią do 59 toruńskich klubów sportowych.
 • 25 lutego 2020 roku prezydent Torunia Michał Zaleski i dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage Kazimierz Suwała podpisali akt notarialny, na mocy którego Gmina Miasta Toruń przekazała pod budowę ECF grunt w sąsiedztwie ulic: al św. Jana Pawła II, aleja Solidarności, Czerwona Droga. To tam w 2025 otwarte ma zostać nowoczesne centrum...