Studia z miejskim stypendium | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Studia z miejskim stypendium

Miasto
Data publikacji: 30 stycznia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Prezydent Torunia wręczający decyzje stypendialne grupie studentek

51 studentek i studentów toruńskich uczelni wyższych odebrało decyzje o przyznaniu miejskiego stypendium na rok akademicki 2022/2023.

Wręczenie decyzji stypendialnych - naukowych i stypendium na start - odbyło się 30 stycznia 2023 r. w Młodzieżowym Domu Kultury. Na rok akademicki 2022/2023, zgodnie z decyzją Prezydenta Miasta Torunia, stypendia przyznano łącznie 51 osobom. 40 to stypendia naukowe, 11 – stypendia na start. Trzy stypendia naukowe i dwa stypendia na start zostały przyznane w wysokości 600 zł, pozostałe – w wysokości 500 zł. Na wypłatę tej formy pomocy w bieżącym roku akademickim przewidziano w budżecie miasta łącznie 234 000 zł.

- Wszystkim tegorocznym 51 stypendystkom i stypendystom, którzy skorzystają ze stypendiów naukowych lub stypendiów na start, gratuluję dotychczasowych sukcesów szkolnych lub uniwersyteckich. Jesteśmy pod wrażeniem tego, że spełnili Państwo wymagania, jakie postawiono przed kandydatami ubiegającymi się o miejskie stypendium. Najważniejszym rysem tej postawy jest wybicie się ponad przeciętnośćmówił prezydent Michał Zaleski podczas uroczystości.

Stypendia studenckie są jednym z elementów Miejskiego Programu Stypendialnego, ustanowionego w 2014 roku przez Radę Miasta Torunia, pełniącego rolę systemu motywującego. Ma on zachęcić do podjęcia studiów w Toruniu najzdolniejszych absolwentów szkół ponadpodstawowych, utrzymania ich w toruńskich uczelniach i w przyszłości – skłonić do pozostania w naszym mieście.

W 2022/2023 roku o stypendia ubiegało się 91 studentów, wśród których 83 osoby to studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a 8 – studenci Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. 40 spośród wnioskodawców uplasowało się na dalszej pozycji listy rankingowej kandydatów do stypendium lub nie spełniało wymogów formalnych.

Zasady udzielania stypendiów określa obecnie uchwała Rady Miasta Torunia nr 218/19 z dnia 12 września 2019, która zakłada przyznanie stypendium w formie finansowej na okres jednego roku akademickiego, od 1 października danego roku do 30 czerwca roku następnego. Wysokość stypendium wynosi 500 lub 600 zł miesięcznie, przy czym liczba stypendystów, którym przyznane zostanie stypendium w wysokości 600 zł, może stanowić co najwyżej 10% wszystkich przyznanych w danym roku stypendiów.

O stypendium dla studentów I roku mogli ubiegać się kandydaci, którzy: nabyli prawa studenta i podjęli naukę na uczelni wyższej mającej siedzibę w Toruniu, ukończyli szkołę ponadpodstawową nie wcześniej niż 24 miesiące przed datą rozpoczęcia studiów, uzyskali na świadectwie ukończenia szkoły ponadpodstawowej średnią min. 4,5 oraz posiadają tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej zwalniający z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu. Studenci wyższych lat mogli ubiegać się o stypendium, jeśli: zaliczyli co najmniej pierwszy rok studiów oraz każdy następny w terminie przewidzianym regulaminem uczelni, uzyskali w ostatnim roku studiów średnią ocen min.  4,5 i nie powtarzają roku, studia drugiego stopnia podjęli nie później, niż rok od daty zaliczenia studiów pierwszego stopnia; w ostatnich dwóch latach akademickich przed złożeniem wniosku o stypendium prowadzili działalność naukową lub artystyczną mogącą wnieść wkład w rozwój nauki lub sztuki.

Ważnym warunkiem przyznania obu stypendiów jest zamieszkanie kandydata na terenie Torunia.

Fot. Lech Kamiński
Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Działki na Jarze sprzedane
  Biznes, Miasto
  Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Miasto, Sport
  Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".