Studenci trzeciego wieku | www.torun.pl

Studenci trzeciego wieku

Miasto
Data publikacji: 13 października 2021
Autor: Małgorzata Litwin

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Prezydent przemawia podczas inauguracji TUTW w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Rok akademicki 2021/2022 rozpoczęli 13 października 2021 r. słuchacze Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Uroczysta inauguracja miała miejsce w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na Bielanach. To właśnie we współpracy z największą toruńską uczelnią działa Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku, który oferuje słuchaczkom i słuchaczom, osobom emerytowanym, ciekawe zajęcia, dostosowane tematyką do zainteresowań i potrzeb tej grupy wiekowej. Podstawowym celem stowarzyszenia jest utrzymywanie i rozwijanie sprawności intelektualnej i fizycznej seniorów oraz podnoszenie komfortu ich życia poprzez wszechstronną aktywizację.

- To istotne, aby osoby w wieku senioralnym, bo takie głównie korzystają z zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku, miały ze sobą wzajemny kontakt, tworzyły wspólnotę myślenia o tym, co w świecie jest interesujące, ważne i ciekawe, bo takich informacji dostarczają zajęcia, spotkania i wydarzenia organizowane przez Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku. To idea ożywcza, potrzebna i oczekiwana wśród mieszkańców i mieszkanek Torunia - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas inauguracji roku akademickiego TUTW.

Obecnie 1200 słuchaczek i słuchaczy, skupionych w 31 grup zajęciowych, korzysta z możliwości dokształcania, uczestnicząc w wykładach, dyskusjach, lektoratach językowych, zajęciach z obsługi komputera, zespołach twórczych, zajęciach sportowo-rekreacyjnych, wycieczkach, turnusach rehabilitacyjnych oraz imprezach kulturalnych i integracyjnych. Organizacją zajęć TUTW kieruje 10-osobowy społeczny zarząd, w sprawach programowych – Rada Programowa, studentów reprezentuje natomiast Rada Słuchaczy.

Podczas inauguracji roku akademickiego słuchacze mieli okazję obejrzeć prezentacje wybranych sekcji TUTW, m.in. występ sekcji tańca w kręgu oraz wystawę obrazów członków sekcji malarskiej i prac rękodzielniczych. Wysłuchali też wykładu inauguracyjnego pt. "Problem wolnej chwili", wygłoszonego przez dra hab. Janusza Sytnika-Czetwertyńskiego, prof. Instytutu Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Fot. Wojtek SzabelskiNajczęściej czytane aktualności

 • Dynie na pl. Rapackiego
  Eko, Miasto
  Spacerujący w okolicach starówki dostrzegą w kilku miejscach okazałe dynie. W ten sposób Toruń oswaja jesienny czas.
 • Drzewo zwalone na nagrobki w nocy z 21/22 października 2021 r. na cmentarzu św. Jerzego, fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Uszkodzone i zerwane dachy oraz linie energetyczne, powalone drzewa i spadające konary to skutki wichur, które przechodzą przez nasz region.
 • Na zdjęciu prezes Stowarzyszenia Wędka Wojciech Przybysz odbiera sakwę z monetami z rąk prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Wrzucane na szczęście do Strugi Toruńskiej monety wyłowione zostały dzisiaj, 22 października 2021 r. przez grupę dzieci z Torunia, Poznania, Koszalina i Wrocławia. Strzeżony przez Smoka przy ul. Przedzamcze skarb przekazany zostanie Stowarzyszeniu Dzieciom i Młodzieży Wędka.
 • Na zdjęciu:Samochody parkujące przy chodniu wzdłuż cmentarza św. Jerzego
  Drogi, Miasto
  W okresie Wszystkich Świętych obowiązywać będzie inna organizacja ruchu, umożliwiająca dojechanie do toruńskich cmentarzy i zaparkowanie w ich pobliżu.
 • nagrobek rodziny Langraf
  Miasto
  Po raz dziewiętnasty 1 listopada 2021 r. Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia organizują kwestę na cmentarzu św. Jerzego. W tym roku celem zbiórki jest odnowa zabytkowego nagrobka rodziny Landgraf.
 • baner wydarzenia
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu po raz kolejny zostało regionalnym koordynatorem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Celem projektu jest promocja świadomego kształtowania ścieżki kariery, próbowania własnych sił w biznesie, racjonalnego i odpowiedzialnego rozwijania firmy. Znamy już pierwsze wydarzenia tegorocznego projektu, o kolejnych...
 • „Czas solidarności” – to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się 25-26 października 2021. Aby bezpiecznie kontynuować Festiwal nawet w czasie pandemii COVID-19, impreza przyjmie charakter hybrydowy.
 • W piątek 22 października 2021 roku utrzyma się w Toruniu silny wiatr.
 • Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy zgodnie z tradycją co roku odwiedza nasze miasto w okresie jesiennym. 21 października 2021 r. w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.
 • Od 1 lipca 2021 r. istnieje możliwość ubiegania się o przyznanie bonu na zasiedlenie w wysokości 9 000,00 zł finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu (V)” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
 • Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021 i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2021-2050. Miało to miejsce podczas 35. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbyła się w dniu 21 października 2021 r.
 • Wystawy Magdaleny Abakanowicz i innych rzeźbiarzy, a także grafik dziecięcych z całego świata dla miłośników kultury, 100. Rowerowa Masa Krytyczna i 38. Toruń Maraton dla aktywnych oraz wielka inauguracja sezonu siatkarskiego Aniołów Toruń dla kibiców – to tylko mała część propozycji weekendowych w Toruniu. 22-24 października 2021 r. na pewno nie...
 • Po raz 22. toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zorganizowała Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 21 października 2021 r.
 • Na stronie internetowej online.ecfcamerimage.pl oglądać można filmy poświęcone architekturze i architektom. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie podsumowującej konkurs na koncepcję architektoniczną ECFC prezentuje 4 filmy dokumentalne, składające się na przegląd filmów „Architektura w oku kamery /...