Strategiczne plany województwa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Strategiczne plany województwa

Miasto
Data publikacji: 06 listopada 2012
Autor: Małgorzata Litwin

Co zrobić, aby Kujawsko-Pomorskie lepiej się rozwijało,  miało mniejsze bezrobocie i stało się bardziej atrakcyjne dla inwestorów, czyli na co chcemy wydać fundusze unijne w latach 2014-2020 - o tym rozmawiano 6 listopada 2012 roku na spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim.

To pierwsze z cyklu spotkań powiatowych, na których konsultowane są założenia nowej strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego. Określi ona priorytetowe cele i kierunki rozwoju naszego regionu w najbliższych latach, a tym samym wskaże, w których obszarach będziemy się starali o wsparcie unijne. Jej założenia będą punktem wyjścia do opracowania Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

W spotkaniu wzięli udział samorządowcy z Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Torunia i Starostwa Powiatowego oraz zaproszeni przez nich goście – reprezentanci różnych środowisk: biznesu, kultury, turystyki, infrastruktury, sfery społecznej, przedstawiciele organizacji charytatywnych i pozarządowych. Strategia ma być bowiem szeroko przedyskutowana w całym województwie, a jej ustalenia muszą uwzględniać oczekiwania poszczególnych powiatów. Dlatego koordynatorami lokalnych konsultacji zostali starostowie powiatów i prezydenci dużych miast – w powiecie toruńskim są to prezydent Torunia Michał Zaleski i starosta toruński Mirosław Graczyk. Uczestnicy debaty zapoznali się z aktualnymi wskaźnikami statystycznymi dla naszego województwa, m.in. poziomem bezrobocia, które należy do najwyższych w Polsce. Dyskutowali też o propozycjach, jakie do strategii zgłaszają samorzadowcy z naszego powiatu. Prezydent Torunia podkreślał konieczność wzmocnienia aglomeracji poprzez rozwój sieci drogowej oraz nowoczesnego transportu publicznego, utworzenia przyjaznej przestrzeni dla lokowania w regionie nowych, innowacyjnych inwestycji, potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego, rozwoju funkcji turystycznych oraz budowy aktywnego społeczeństwa obywatelskiego w regionie. 

Kolejne spotkanie konsultacyjne zaplanowano 12 listopada w Sępólnie Krajeńskim. Wówczas o najważniejszych sprawach dla rozwoju województwa wypowiedzą się mieszkańcy powiatu sępoleńskiego.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.