www.torun.pl

Strategiczne plany województwa

Miasto
Data publikacji: 06 listopada 2012
Autor: Małgorzata Litwin

Co zrobić, aby Kujawsko-Pomorskie lepiej się rozwijało,  miało mniejsze bezrobocie i stało się bardziej atrakcyjne dla inwestorów, czyli na co chcemy wydać fundusze unijne w latach 2014-2020 - o tym rozmawiano 6 listopada 2012 roku na spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim.

To pierwsze z cyklu spotkań powiatowych, na których konsultowane są założenia nowej strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego. Określi ona priorytetowe cele i kierunki rozwoju naszego regionu w najbliższych latach, a tym samym wskaże, w których obszarach będziemy się starali o wsparcie unijne. Jej założenia będą punktem wyjścia do opracowania Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

W spotkaniu wzięli udział samorządowcy z Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Torunia i Starostwa Powiatowego oraz zaproszeni przez nich goście – reprezentanci różnych środowisk: biznesu, kultury, turystyki, infrastruktury, sfery społecznej, przedstawiciele organizacji charytatywnych i pozarządowych. Strategia ma być bowiem szeroko przedyskutowana w całym województwie, a jej ustalenia muszą uwzględniać oczekiwania poszczególnych powiatów. Dlatego koordynatorami lokalnych konsultacji zostali starostowie powiatów i prezydenci dużych miast – w powiecie toruńskim są to prezydent Torunia Michał Zaleski i starosta toruński Mirosław Graczyk. Uczestnicy debaty zapoznali się z aktualnymi wskaźnikami statystycznymi dla naszego województwa, m.in. poziomem bezrobocia, które należy do najwyższych w Polsce. Dyskutowali też o propozycjach, jakie do strategii zgłaszają samorzadowcy z naszego powiatu. Prezydent Torunia podkreślał konieczność wzmocnienia aglomeracji poprzez rozwój sieci drogowej oraz nowoczesnego transportu publicznego, utworzenia przyjaznej przestrzeni dla lokowania w regionie nowych, innowacyjnych inwestycji, potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego, rozwoju funkcji turystycznych oraz budowy aktywnego społeczeństwa obywatelskiego w regionie. 

Kolejne spotkanie konsultacyjne zaplanowano 12 listopada w Sępólnie Krajeńskim. Wówczas o najważniejszych sprawach dla rozwoju województwa wypowiedzą się mieszkańcy powiatu sępoleńskiego.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.