Strategiczne plany województwa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Strategiczne plany województwa

Miasto
Data publikacji: 06 listopada 2012
Autor: Małgorzata Litwin

Co zrobić, aby Kujawsko-Pomorskie lepiej się rozwijało,  miało mniejsze bezrobocie i stało się bardziej atrakcyjne dla inwestorów, czyli na co chcemy wydać fundusze unijne w latach 2014-2020 - o tym rozmawiano 6 listopada 2012 roku na spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim.

To pierwsze z cyklu spotkań powiatowych, na których konsultowane są założenia nowej strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego. Określi ona priorytetowe cele i kierunki rozwoju naszego regionu w najbliższych latach, a tym samym wskaże, w których obszarach będziemy się starali o wsparcie unijne. Jej założenia będą punktem wyjścia do opracowania Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

W spotkaniu wzięli udział samorządowcy z Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Torunia i Starostwa Powiatowego oraz zaproszeni przez nich goście – reprezentanci różnych środowisk: biznesu, kultury, turystyki, infrastruktury, sfery społecznej, przedstawiciele organizacji charytatywnych i pozarządowych. Strategia ma być bowiem szeroko przedyskutowana w całym województwie, a jej ustalenia muszą uwzględniać oczekiwania poszczególnych powiatów. Dlatego koordynatorami lokalnych konsultacji zostali starostowie powiatów i prezydenci dużych miast – w powiecie toruńskim są to prezydent Torunia Michał Zaleski i starosta toruński Mirosław Graczyk. Uczestnicy debaty zapoznali się z aktualnymi wskaźnikami statystycznymi dla naszego województwa, m.in. poziomem bezrobocia, które należy do najwyższych w Polsce. Dyskutowali też o propozycjach, jakie do strategii zgłaszają samorzadowcy z naszego powiatu. Prezydent Torunia podkreślał konieczność wzmocnienia aglomeracji poprzez rozwój sieci drogowej oraz nowoczesnego transportu publicznego, utworzenia przyjaznej przestrzeni dla lokowania w regionie nowych, innowacyjnych inwestycji, potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego, rozwoju funkcji turystycznych oraz budowy aktywnego społeczeństwa obywatelskiego w regionie. 

Kolejne spotkanie konsultacyjne zaplanowano 12 listopada w Sępólnie Krajeńskim. Wówczas o najważniejszych sprawach dla rozwoju województwa wypowiedzą się mieszkańcy powiatu sępoleńskiego.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: otwarty "Przewodnik astronomiczny po Polsce", widac dłonie trzymające tę otwartą książkę
  Miasto
  Premiera „Przewodnika astronomicznego po Polsce” przygotowanego na Rok Kopernika miała miejsce 9 grudnia 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.