Stolik tylko z pozwoleniem | www.torun.pl

Stolik tylko z pozwoleniem

Drogi, Miasto
Data publikacji: 16 czerwca 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Ulica Różana w Toruniu latem, widok na ogrodek restauracji, idących ludzi, kamienice w tle

Każdy, kto organizuje jakiekolwiek wydarzenie plenerowe, w tym: zgromadzenie, akcję zbierania podpisów, happening czy nawet przemarsz w ścisłym centrum miasta, jest zobowiązany do uzyskania każdorazowo pozwolenia na ustawienie jakiejkolwiek infrastruktury (krzesło, stolik, sztaluga, daszek, namiot itp.)

Trwający sezon turystyczny na starówce oznacza nie tylko sezonowe ogródki gastronomiczne i stoiska handlowe, ale również wiele wydarzeń plenerowych i zgromadzeń publicznych. Koordynacja tego ruchliwego, sezonowego życia jest konieczna przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo licznych pieszych. Dlatego przypominamy zasady organizowania wydarzeń i zgromadzeń w przestrzeni staromiejskiej.

Wydarzenia plenerowe nieodłącznie kojarzą nam się z letnim sezonem na starówce. Każdy z organizatorów wydarzenia musi spełnić szereg obowiązków, a przede wszystkim uzyskać zgodę właściciela terenu, na którym impreza ma się odbyć. W przypadku, gdy jest ono zaplanowane na terenie dróg wewnętrznych zespołu staromiejskiego – najbardziej uczęszczanych ciągów pieszych toruńskiej starówki, konieczne jest uzyskanie pozwolenia Biura Toruńskiego Centrum Miasta, sprawującego, w imieniu Prezydenta Miasta Torunia, zarząd nad tym obszarem. Przejdź do opisu procedury w Biuletynie Informacji Publicznej

 

Schemat zespolu staromiejskiego z zaznaczonymi ulicami objetymi przepisami

Schemat zespołu staromiejskiego Torunia z zaznaczonymi drogami wewnętrznymi. Kliknij i powiększ obrazek

Zgromadzenie publiczne, w myśl ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach to zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni, dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska  w sprawach publicznych.

Zgromadzenia organizowane są na podstawie zawiadomienia. Szczegółowe procedury postępowania w takim przypadku są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej:

1) Zgromadzenie - zawiadomienie o zamiarze zorganizowania zgromadzenia (POSTĘPOWANIE ZWYKŁE)
2) Zgromadzenie - zawiadomienie o zamiarze zorganizowania zgromadzenia (POSTĘPOWANIE UPROSZCZONE)

WAŻNE! W przypadku, gdy zgromadzenie organizowane jest na terenie wspomnianych dróg wewnętrznych zespołu staromiejskiego i w czasie jego trwania używana jest infrastruktura (np. namiot, stolik, krzesła, wolnostojące nośniki reklamowe), konieczne jest uzyskanie pozwolenia Biura Toruńskiego Centrum Miasta na zajęcie terenu starówki zgodnie z procedurą analogiczną dla wydarzeń plenerowych, dostępną w Biuletynie Informacji Publicznej - przejdź do informacji w BiP

Zgłoszenie zgromadzenia nie zwalnia organizatora z uzyskania pozwolenia na wjazd pojazdu do strefy wyłączonej z ruchu. W tym celu należy skontaktować się z Miejskim Zarządem Dróg w Toruniu

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Szkoły Podstawowej nr 14
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend lipca.
 • Kwiaty i flagi biało-czerwone pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego
  Miasto
  1 sierpnia 2020 roku w Toruniu odbędą się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • budynek Muzeum Twierdzy Toruń
  Inwestycje, Miasto
  Adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne Muzeum Twierdzy Toruń znalazła się w II etapie konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021 Portalu Samorządowego. O nagrodach w osobnych głosowaniach zdecyduje jury oraz internauci.
 • Ciemne chmury wiszące nad drogą
  Miasto
  We środę 28 lipca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, porywiste wiatry, a nawet grad.
 • grafika zachęcająca do szczepień
  Miasto
  Torunianie powyżej 65. roku życia mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Miasto przystąpiło do wojewódzkiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych.
 • Na zdjęciu uśmiechnięty mężczyzna jest szczepiony i pokazuje kciuka w górę
  Koronawirus, Miasto
  Już nie tylko w weekend można przyjąć dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w Toruniu bez wcześniejszej rejestracji. Od 24 lipca 2021 r. zaszczepimy się od ręki także w dni powszednie.
 • Były spektakularne skoki i triki, freestylowa bitwa, i rekordy na pumptracku, a wszystko przy dużym wsparciu toruńskiej publiczności. II Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach rozegrano 24 lipca 2021 r. na pumptrack'u na Rubinkowie.
 • Spektakularne skoki do wody, kursy nurkowania, aquafitness, turnieje w badmintona, boule i siatkówkę plażową - to tylko część atrakcji, z których mogli skorzystać 23 lipca 2021 r. uczestnicy All Day Beach Party na basenach letnich przy Campingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (19-25 lipca 2021 r.) potwierdzono 2 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby w naszym mieście.
 • Poniedziałek, 26 lipca 2021 r. jest ostatnim dniem, w którym można składać wnioski o dowód osobisty w formie dokumentu elektronicznego. Od 27 lipca 2021 r. usługa na stronie www.gov.pl zostanie wyłączona, zarówno dla osób dorosłych, jak i małoletnich.
 • W weekend 24-25 lipca 2021 roku z możliwości szczepień bez rejestracji w dwóch lokalizacjach w Toruniu skorzystały 623 osoby.
 • Kościół pw. św. Jakuba został podniesiony do rangi sanktuarium – uroczystości z tej okazji odbyły się w dniu 25 lipca 2021 r.
 • Po niedawnej wizycie w Toruniu niemieckich dziennikarzy, na portalu podróżniczym 1001 Reiseträume ukazał się artykuł poświęcony corocznemu festiwalowy światła Bella Skyway Festiwal.
 • Kolejny pracowity weekend na moście drogowym Piłsudskiego. Przypominamy, w piątek 23 lipca o godzinie 22:00 most zostanie zamknięty dla aut. Dla ruchu zostanie otwarty w poniedziałek 26 lipca o godz. 5:00.