www.torun.pl

Sto lat humanitaryzmu

Miasto
Data publikacji: 22 listopada 2019

22 listopada 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji UMK odbyła się konferencja “Prawo humanitarne w 100. lecie Polskiego Czerwonego Krzyża”. Była ona okazją do wspomnień, podsumowań działalności regionalnych oddziałów oraz refleksji na temat międzynarodowego prawa humanitarnego.

Konferencję zainaugurował prof. Zacharzewski, który opowiedział o powiązaniach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Polskim Czerwonym Krzyżem. Wystąpienie jego miało charakter wspomnieniowo-refleksyjny, mówił o początkach Klubu Honorowych Krwiodawców oraz o "Wampiriadzie" - akcji studenckiego honorowego krwiodawstwa w Polsce.

Następnie dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. Zbigniew Witkowski przybliżył historię Międzynarodowego Czerwonego Krzyża oraz prof. Wacława Szyszkowskiego. Sesja laudacyjna zakończyła się wręczeniem medali 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Na liście uhonorowanych znalazł się również prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Czuję się zaszczycony, wyróżniony i zmobilizowany oznaczeniem Polskiego Czerwonego Krzyża. Podczas dzisiejszych obchodów 100-lecia tej organizacji warto jednak przypominać, że gdzieś na jej początku była idea oraz był Henry Dunant - człowiek wyjątkowy, wrażliwy, który uznał, że cierpienie człowieka wymaga przeciwdziałania, pomocy - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Państwa działania umacniają mnie w przekonaniu, że wszystkie pierwotne wartości, przesłania Czerwonego Krzyża pozostają niezmienne. Całemu środowisku PCK w Toruniu dziękuję za wierność szczytnemu zamysłowi założycielskiemu.

Podczas części referatowej konferencji poruszono problemy m.in.: migracji, zagrożeń łamania praw człowieka, międzynarodowego prawa humanitarnego w świetle wyzwań współczesności oraz roli organizacji pozarządowych wobec nielegalnej imigracji w ramach Unii Europejskiej. Podkreślono również wyjątkowość daty konferencji: 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK.

Tekst: Natalia Przytarska, fot. Lech KamińskiNajczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.