www.torun.pl

Sto lat humanitaryzmu

Miasto
Data publikacji: 22 listopada 2019

22 listopada 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji UMK odbyła się konferencja “Prawo humanitarne w 100. lecie Polskiego Czerwonego Krzyża”. Była ona okazją do wspomnień, podsumowań działalności regionalnych oddziałów oraz refleksji na temat międzynarodowego prawa humanitarnego.

Konferencję zainaugurował prof. Zacharzewski, który opowiedział o powiązaniach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Polskim Czerwonym Krzyżem. Wystąpienie jego miało charakter wspomnieniowo-refleksyjny, mówił o początkach Klubu Honorowych Krwiodawców oraz o "Wampiriadzie" - akcji studenckiego honorowego krwiodawstwa w Polsce.

Następnie dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. Zbigniew Witkowski przybliżył historię Międzynarodowego Czerwonego Krzyża oraz prof. Wacława Szyszkowskiego. Sesja laudacyjna zakończyła się wręczeniem medali 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Na liście uhonorowanych znalazł się również prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Czuję się zaszczycony, wyróżniony i zmobilizowany oznaczeniem Polskiego Czerwonego Krzyża. Podczas dzisiejszych obchodów 100-lecia tej organizacji warto jednak przypominać, że gdzieś na jej początku była idea oraz był Henry Dunant - człowiek wyjątkowy, wrażliwy, który uznał, że cierpienie człowieka wymaga przeciwdziałania, pomocy - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Państwa działania umacniają mnie w przekonaniu, że wszystkie pierwotne wartości, przesłania Czerwonego Krzyża pozostają niezmienne. Całemu środowisku PCK w Toruniu dziękuję za wierność szczytnemu zamysłowi założycielskiemu.

Podczas części referatowej konferencji poruszono problemy m.in.: migracji, zagrożeń łamania praw człowieka, międzynarodowego prawa humanitarnego w świetle wyzwań współczesności oraz roli organizacji pozarządowych wobec nielegalnej imigracji w ramach Unii Europejskiej. Podkreślono również wyjątkowość daty konferencji: 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK.

Tekst: Natalia Przytarska, fot. Lech KamińskiNajczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • Po 32 latach ze stanowiska prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific odchodzi Wojciech Sobieszak.
 • W rejonie placu Rapackiego i alei św. Jana Pawła II trwa sadzenie 80 dużych drzew.