Stawki za usuwanie hulajnóg | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Stawki za usuwanie hulajnóg

Drogi, Miasto
Data publikacji: 19 lipca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
hulajnoga pozostawiona na osiedlu

Na najbliższej sesji Rady Miasta Torunia 22 lipca 2021 r. radni głosować będą nad projektem uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat obowiązujących w 2021 r. za usuwanie pojazdów z dróg i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingach strzeżonych. Jest to związane z nowymi uregulowaniami ustawowymi dotyczącymi hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego (UTO).

Nowa uchwała jest konsekwencją nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, której przepisy weszły w życie 1 lipca 2021 r.

- W ostatnich latach hulajnogi są bardzo popularne. Szczególnie dużo zagrożeń niesie za sobą korzystanie z hulajnóg elektrycznych. Ustawodawca określił warunki, na których można korzystać z tych urządzeń i zobowiązał gminy i powiaty do uregulowania tych kwestii także w swoich uchwałach. Ten projekt dotyczy kwestii związanych z usuwaniem pojazdów z dróg, chodników i dróg rowerowych. Bardzo często są one pozostawione byle gdzie. W uchwale określamy opłaty za usunięcie takiego urządzenia z pasa drogowego, a także koszt ich przechowywania – informuje zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Obecny projekt uchwały uzupełnia jedynie katalog opłat i kosztów określony dla pozostałych pojazdów, zatem stawki ustalone w uchwale nr 525/20 z 19 listopada 2020 pozostają bez zmian. W projekcie do katalogu dodano jedynie hulajnogi elektryczne i urządzenia transportu osobistego, ustalając koszty w następujący sposób:

  • stawka za usunięcie w/w pojazdów - 116 zł;
  • stawka za przechowywanie w/w pojazdów - 13 zł za dobę;
  • koszty powstałe w wyniku wydania dyspozycji usunięcia pojazdu, a następnie odstąpienia od jego usunięcia - w przypadku dojazdu do miejsca zdarzenia w celu usunięcia z drogi - 96 zł;
  • koszty powstałe w wyniku wydania dyspozycji usunięcia pojazdu, a następnie odstąpienia od jego usunięcia - w przypadku dojazdu i załadunku pojazdu - 96 zł.

Stawki oraz koszty zostały ustalone w wysokości równej stawkom i kosztom dotyczącym roweru lub motoroweru. Stawki te są niższe niż maksymalna wysokość stawek określona w ustawie.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.