Statuetka na urodziny CKK Jordanki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Statuetka na urodziny CKK Jordanki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 listopada 2016
Autor: Sylwia Derengowska

Występ ukraińskiego duetu  5'nizza, wspomnienia, wystawa fotograficzna i kolejne wyróżnienie – tak przebiegały pierwsze urodziny Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Jubileusz odbył się 19 listopada 2016 roku.

- 344 dni korzystamy i cieszymy się z sali na toruńskich Jordankach. Obiekt otworzyliśmy hucznie wraz z jego projektantem i wykonawcami przed rokiem: w sobotę 12 grudnia 2015 r. Siła wykonanej wówczas przez toruńskich symfoników i chórzystów IX Symfonii Ludwiga van Beethovena zdaje się wciąż określać prestiż i dynamikę wszystkiego, co dzieje się pod dachem tego przepięknego obiektu – mówił podczas jubileuszowej imprezy prezydent Torunia Michał Zaleski. - Otwieraliśmy go z wielkimi oczekiwaniami i drobnymi obawami, czy odważna propozycja hiszpańskiego architekta Fernando Menisa zostanie przez torunian i gości naszego miasta zaakceptowana. Po roku śmiało możemy powiedzieć: Spełniły się nam wyłącznie dobre sny!

- Mija rok od czasu, kiedy spełniło się marzenie wielu osób – torunian, miłośników szeroko rozumianej kultury i nie tylko. Także moje. Bo to, czy na Jordankach powstanie Centrum Kulturalno-Kongresowe, jeszcze trzy lata temu nie było wcale pewne. Nasza sala rodziła się w bólach. To, czy w ogóle ją budować, miało tylu samo zwolenników, co przeciwników. Nie wszystkim podobał się projekt Fernando Menisa, inni twierdzili, że dla Torunia sala jest za duża, jeszcze inni – że jest zbyt mała. To dzięki determinacji prezydenta Torunia i jego współpracowników jesteśmy dzisiaj w tym miejscu. I za to mu bardzo dziękujępowiedział prezes CKK Jordanki Grzegorz Grabowski.

Nieprzypadkowo na świętowanie jubileuszu wybrano właśnie 19 listopada. Dokładnie rok wcześniej Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał zgodę na użytkowanie obiektu, co było równoznaczne z tym, że Centrum mogło przyjąć pierwszych gości. Przyjąć już nie jako zwiedzających plac budowy, w kaskach i kamizelkach, ale jako odbiorców kultury. Dookoła wisiał jeszcze pobudowlany pył, a Jordanki gościły tysiące ludzi ciekawych Sali - najpierw podczas dni otwartych, a potem na regularnych imprezach.

- Uczyliśmy się tej sali od początku razem. Jej topografii i możliwości. Jestem przekonany, że ta nauka nie poszła w las, że CKK Jordanki spełniło pokładane w nim oczekiwania, a niedowiarków do siebie przekonałododał Grzegorz Grabowski.

Przez niespełna rok funkcjonowania CKK Jordanki odwiedziło 140 tys. widzów. Odbyło się tu 91 koncertów, 42 spektakle (od teatralnych po baletowe) i 43 konferencje. Jordanki przyciągnęły również uczestników 14 gali, 28 specjalistycznych szkoleń, 19 spotkań biznesowych i politycznych, 8 festiwali oraz dwóch kabaretów. Sala ma też ponad 8 tys. fanów na Facebooku.

Toruńskie Centrum znalazło się również w centrum uwagi mediów branżowych oraz wielu środowisk i ośrodków architektonicznych, budowlanych czy turystycznych w Polsce i na świecie. Zaledwie roczne Jordanki mają już na swoim koncie tytuły:

 • jednego z 7 Nowych Cudów Polski (nadany przez „National Geographic”,
 • jednego z sześciu najlepszych projektów w międzynarodowym zestawieniu w kategorii „beton w architekturze”,
 • finalisty Światowego Festiwalu Architektury Berlin 2016,
 • Nagrody Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich,
 • Bryły Roku 2015,
 • nagrody architektonicznej tygodnika „Polityka”,
 • Modernizacji Roku,
 • nagrody za „najlepszy projekt kulturalny” przyznany na festiwalu architektury w Barcelonie.

Bez wyróżnień nie obyło się także w jubileuszowy wieczór. CKK Jordanki zostało nagrodzone statuetką miesięcznika Builder jako najlepszy obiekt. Prezydentowi Torunia wręczył ją Marek Zdziebłowski – wydawca miesięcznika Builder i Michał Grocki – dyrektor projektu Builder Exclusive.

Builder przygotował również specjalne wydanie poświęcone w całości toruńskiemu obiektowi. Na stu stronach prestiżowego wydawnictwa opisano, jak i z czego powstała sala.

Na zakończenie jubileuszu zagrał ukraiński duet 5'nizza - jeden z największych fenomenów muzycznych współczesnej Ukrainy. Grupę tworzy Siergiej Babkin i Andriej "San" Zaporożec. Wolność artystyczna, eklektyzm i oryginalne teksty są elementami składającymi się na muzykę grupy, która łączy różne style muzyczne - od reggae, ragga przez hip-hop i beatbox po muzykę kabaretową i jazz, a nawet punk - rock. Swoją muzykę wykonują w języku rosyjskim oraz ukraińskim.

Organizatorem koncertu była Toruńska Agenda Kulturalna i Miasto Toruń, Mecenasem Mostostal Warszawa, a sponsorami Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Bank PKO SA, Apator SA, Arriva i Kancelaria Prawnicza Hogan Lowels. Galę wsparli też VINPOL i CAFE MOLUS.

Najczęściej czytane aktualności

 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Dwoje ludzi na przystanku MZK w zimowej szacie_autobus na Okólną
  Miasto, MZK
  Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...
 • Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022....