www.torun.pl

Statuetka na urodziny CKK Jordanki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 listopada 2016
Autor: Sylwia Derengowska

Występ ukraińskiego duetu  5'nizza, wspomnienia, wystawa fotograficzna i kolejne wyróżnienie – tak przebiegały pierwsze urodziny Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Jubileusz odbył się 19 listopada 2016 roku.

- 344 dni korzystamy i cieszymy się z sali na toruńskich Jordankach. Obiekt otworzyliśmy hucznie wraz z jego projektantem i wykonawcami przed rokiem: w sobotę 12 grudnia 2015 r. Siła wykonanej wówczas przez toruńskich symfoników i chórzystów IX Symfonii Ludwiga van Beethovena zdaje się wciąż określać prestiż i dynamikę wszystkiego, co dzieje się pod dachem tego przepięknego obiektu – mówił podczas jubileuszowej imprezy prezydent Torunia Michał Zaleski. - Otwieraliśmy go z wielkimi oczekiwaniami i drobnymi obawami, czy odważna propozycja hiszpańskiego architekta Fernando Menisa zostanie przez torunian i gości naszego miasta zaakceptowana. Po roku śmiało możemy powiedzieć: Spełniły się nam wyłącznie dobre sny!

- Mija rok od czasu, kiedy spełniło się marzenie wielu osób – torunian, miłośników szeroko rozumianej kultury i nie tylko. Także moje. Bo to, czy na Jordankach powstanie Centrum Kulturalno-Kongresowe, jeszcze trzy lata temu nie było wcale pewne. Nasza sala rodziła się w bólach. To, czy w ogóle ją budować, miało tylu samo zwolenników, co przeciwników. Nie wszystkim podobał się projekt Fernando Menisa, inni twierdzili, że dla Torunia sala jest za duża, jeszcze inni – że jest zbyt mała. To dzięki determinacji prezydenta Torunia i jego współpracowników jesteśmy dzisiaj w tym miejscu. I za to mu bardzo dziękujępowiedział prezes CKK Jordanki Grzegorz Grabowski.

Nieprzypadkowo na świętowanie jubileuszu wybrano właśnie 19 listopada. Dokładnie rok wcześniej Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał zgodę na użytkowanie obiektu, co było równoznaczne z tym, że Centrum mogło przyjąć pierwszych gości. Przyjąć już nie jako zwiedzających plac budowy, w kaskach i kamizelkach, ale jako odbiorców kultury. Dookoła wisiał jeszcze pobudowlany pył, a Jordanki gościły tysiące ludzi ciekawych Sali - najpierw podczas dni otwartych, a potem na regularnych imprezach.

- Uczyliśmy się tej sali od początku razem. Jej topografii i możliwości. Jestem przekonany, że ta nauka nie poszła w las, że CKK Jordanki spełniło pokładane w nim oczekiwania, a niedowiarków do siebie przekonałododał Grzegorz Grabowski.

Przez niespełna rok funkcjonowania CKK Jordanki odwiedziło 140 tys. widzów. Odbyło się tu 91 koncertów, 42 spektakle (od teatralnych po baletowe) i 43 konferencje. Jordanki przyciągnęły również uczestników 14 gali, 28 specjalistycznych szkoleń, 19 spotkań biznesowych i politycznych, 8 festiwali oraz dwóch kabaretów. Sala ma też ponad 8 tys. fanów na Facebooku.

Toruńskie Centrum znalazło się również w centrum uwagi mediów branżowych oraz wielu środowisk i ośrodków architektonicznych, budowlanych czy turystycznych w Polsce i na świecie. Zaledwie roczne Jordanki mają już na swoim koncie tytuły:

 • jednego z 7 Nowych Cudów Polski (nadany przez „National Geographic”,
 • jednego z sześciu najlepszych projektów w międzynarodowym zestawieniu w kategorii „beton w architekturze”,
 • finalisty Światowego Festiwalu Architektury Berlin 2016,
 • Nagrody Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich,
 • Bryły Roku 2015,
 • nagrody architektonicznej tygodnika „Polityka”,
 • Modernizacji Roku,
 • nagrody za „najlepszy projekt kulturalny” przyznany na festiwalu architektury w Barcelonie.

Bez wyróżnień nie obyło się także w jubileuszowy wieczór. CKK Jordanki zostało nagrodzone statuetką miesięcznika Builder jako najlepszy obiekt. Prezydentowi Torunia wręczył ją Marek Zdziebłowski – wydawca miesięcznika Builder i Michał Grocki – dyrektor projektu Builder Exclusive.

Builder przygotował również specjalne wydanie poświęcone w całości toruńskiemu obiektowi. Na stu stronach prestiżowego wydawnictwa opisano, jak i z czego powstała sala.

Na zakończenie jubileuszu zagrał ukraiński duet 5'nizza - jeden z największych fenomenów muzycznych współczesnej Ukrainy. Grupę tworzy Siergiej Babkin i Andriej "San" Zaporożec. Wolność artystyczna, eklektyzm i oryginalne teksty są elementami składającymi się na muzykę grupy, która łączy różne style muzyczne - od reggae, ragga przez hip-hop i beatbox po muzykę kabaretową i jazz, a nawet punk - rock. Swoją muzykę wykonują w języku rosyjskim oraz ukraińskim.

Organizatorem koncertu była Toruńska Agenda Kulturalna i Miasto Toruń, Mecenasem Mostostal Warszawa, a sponsorami Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Bank PKO SA, Apator SA, Arriva i Kancelaria Prawnicza Hogan Lowels. Galę wsparli też VINPOL i CAFE MOLUS.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura
  Teatr Baj Pomorski ma niespodziankę dla wszystkich dzieci. Zapraszamy na przedstawienie „Jaś i Małgosia” - spektakl online z musicalowym zacięciem.
 • Miasto
  30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Życzenia rodzicom zastępczym oraz ich podopiecznym złożył prezydent Michał Zaleski.
 • Drogi, Miasto
  Od 22 do 27 maja 2020 r. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu przyjmował uwagi dotyczące trzech zaproponowanych koncepcji przebudowy ul. Łukasiewicza w Toruniu. Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wpłynęło 38 uwag, złożono 4 pisma z propozycjami rozwiązań.
 • Drogi, Miasto
  Od najbliższego poniedziałku (1 czerwca) kierowcy parkujący w Strefie Płatnego Parkowania będą mogli wnosić opłaty za parkowanie w parkomatach.
 • Miasto, Sport
  W niedzielę 7 czerwca 2020 r. wystartuje pierwszy z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”.
 • Miasto, Sport
  Zgodnie z zapowiedzią rządu, od 30 maja 2020 r. dostępne będą siłownie zewnętrzne. Wkrótce też będzie można korzystać z placów zabaw.
 • Ponad 7,5 mln zł wynosi budżet obywatelski Torunia na rok 2021. Wnioski będzie można składać już od 8 czerwca 2020 r.
 • U 140 mieszkańców Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Kwarantanną objęto 252 osoby, w tym 25 osób znajduje się w miejscu kwarantanny zbiorowej). Do 110 wzrosła liczba zarażonych, którzy powrócili do zdrowia. Od poniedziałku 25 maja nie zanotowano kolejnej ofiary śmiertelnej pandemii koronawirusa.
 • W związku z czwartym etapem znoszenia obostrzeń, możliwe będzie przeprowadzenie pierwszych kulturalnych wydarzeń plenerowych już w ten weekend! Miasto Toruń i toruńskie instytucje kultury zapraszają na Kino Letnie i spektakl z okazji Dnia Dziecka przy CKK Jordanki.
 • Jak branża wraca do normalności - opowiada Katarzyna Małkiewicz z toruńskiego Hotelu Filmar w kolejnym odcinku cyklu realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, który przypada 30 maja, prezydent Michał Zaleski przekazał upominki dla podopiecznych toruńskich rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych.
 • W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki powstało profesjonalne studio telewizyjne toruńskiej firmy Art4Media. Studio zainauguruje swoją działalność muzycznie, prezentując koncerty.
 • W Zielone Świątki (niedziela 31 maja) komunikacja miejska będzie funkcjonowała wg świątecznych rozkłądów jazdy.
 • Od pierwszego czerwca torunianie mogą korzystać z bezpośrednich porad konsumenckich. Miejski Rzecznik Konsumentów będzie udzielać porad i informacji oraz przyjmować wnioski o udzielenie pomocy prawnej w sprawach konsumenckich w Punkcie Informacyjnym przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 w godz. 7.30-15.30.