Statuetka na urodziny CKK Jordanki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Statuetka na urodziny CKK Jordanki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 listopada 2016
Autor: Sylwia Derengowska

Występ ukraińskiego duetu  5'nizza, wspomnienia, wystawa fotograficzna i kolejne wyróżnienie – tak przebiegały pierwsze urodziny Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Jubileusz odbył się 19 listopada 2016 roku.

- 344 dni korzystamy i cieszymy się z sali na toruńskich Jordankach. Obiekt otworzyliśmy hucznie wraz z jego projektantem i wykonawcami przed rokiem: w sobotę 12 grudnia 2015 r. Siła wykonanej wówczas przez toruńskich symfoników i chórzystów IX Symfonii Ludwiga van Beethovena zdaje się wciąż określać prestiż i dynamikę wszystkiego, co dzieje się pod dachem tego przepięknego obiektu – mówił podczas jubileuszowej imprezy prezydent Torunia Michał Zaleski. - Otwieraliśmy go z wielkimi oczekiwaniami i drobnymi obawami, czy odważna propozycja hiszpańskiego architekta Fernando Menisa zostanie przez torunian i gości naszego miasta zaakceptowana. Po roku śmiało możemy powiedzieć: Spełniły się nam wyłącznie dobre sny!

- Mija rok od czasu, kiedy spełniło się marzenie wielu osób – torunian, miłośników szeroko rozumianej kultury i nie tylko. Także moje. Bo to, czy na Jordankach powstanie Centrum Kulturalno-Kongresowe, jeszcze trzy lata temu nie było wcale pewne. Nasza sala rodziła się w bólach. To, czy w ogóle ją budować, miało tylu samo zwolenników, co przeciwników. Nie wszystkim podobał się projekt Fernando Menisa, inni twierdzili, że dla Torunia sala jest za duża, jeszcze inni – że jest zbyt mała. To dzięki determinacji prezydenta Torunia i jego współpracowników jesteśmy dzisiaj w tym miejscu. I za to mu bardzo dziękujępowiedział prezes CKK Jordanki Grzegorz Grabowski.

Nieprzypadkowo na świętowanie jubileuszu wybrano właśnie 19 listopada. Dokładnie rok wcześniej Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał zgodę na użytkowanie obiektu, co było równoznaczne z tym, że Centrum mogło przyjąć pierwszych gości. Przyjąć już nie jako zwiedzających plac budowy, w kaskach i kamizelkach, ale jako odbiorców kultury. Dookoła wisiał jeszcze pobudowlany pył, a Jordanki gościły tysiące ludzi ciekawych Sali - najpierw podczas dni otwartych, a potem na regularnych imprezach.

- Uczyliśmy się tej sali od początku razem. Jej topografii i możliwości. Jestem przekonany, że ta nauka nie poszła w las, że CKK Jordanki spełniło pokładane w nim oczekiwania, a niedowiarków do siebie przekonałododał Grzegorz Grabowski.

Przez niespełna rok funkcjonowania CKK Jordanki odwiedziło 140 tys. widzów. Odbyło się tu 91 koncertów, 42 spektakle (od teatralnych po baletowe) i 43 konferencje. Jordanki przyciągnęły również uczestników 14 gali, 28 specjalistycznych szkoleń, 19 spotkań biznesowych i politycznych, 8 festiwali oraz dwóch kabaretów. Sala ma też ponad 8 tys. fanów na Facebooku.

Toruńskie Centrum znalazło się również w centrum uwagi mediów branżowych oraz wielu środowisk i ośrodków architektonicznych, budowlanych czy turystycznych w Polsce i na świecie. Zaledwie roczne Jordanki mają już na swoim koncie tytuły:

 • jednego z 7 Nowych Cudów Polski (nadany przez „National Geographic”,
 • jednego z sześciu najlepszych projektów w międzynarodowym zestawieniu w kategorii „beton w architekturze”,
 • finalisty Światowego Festiwalu Architektury Berlin 2016,
 • Nagrody Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich,
 • Bryły Roku 2015,
 • nagrody architektonicznej tygodnika „Polityka”,
 • Modernizacji Roku,
 • nagrody za „najlepszy projekt kulturalny” przyznany na festiwalu architektury w Barcelonie.

Bez wyróżnień nie obyło się także w jubileuszowy wieczór. CKK Jordanki zostało nagrodzone statuetką miesięcznika Builder jako najlepszy obiekt. Prezydentowi Torunia wręczył ją Marek Zdziebłowski – wydawca miesięcznika Builder i Michał Grocki – dyrektor projektu Builder Exclusive.

Builder przygotował również specjalne wydanie poświęcone w całości toruńskiemu obiektowi. Na stu stronach prestiżowego wydawnictwa opisano, jak i z czego powstała sala.

Na zakończenie jubileuszu zagrał ukraiński duet 5'nizza - jeden z największych fenomenów muzycznych współczesnej Ukrainy. Grupę tworzy Siergiej Babkin i Andriej "San" Zaporożec. Wolność artystyczna, eklektyzm i oryginalne teksty są elementami składającymi się na muzykę grupy, która łączy różne style muzyczne - od reggae, ragga przez hip-hop i beatbox po muzykę kabaretową i jazz, a nawet punk - rock. Swoją muzykę wykonują w języku rosyjskim oraz ukraińskim.

Organizatorem koncertu była Toruńska Agenda Kulturalna i Miasto Toruń, Mecenasem Mostostal Warszawa, a sponsorami Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Bank PKO SA, Apator SA, Arriva i Kancelaria Prawnicza Hogan Lowels. Galę wsparli też VINPOL i CAFE MOLUS.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Miasto
  Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...