www.torun.pl

Startuje Festiwal Skrzypiec

Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 września 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

1 października 2019 roku oficjalnie zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przez dwa tygodnie torunianie mogą wziąć udział w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach i przyglądać się rywalizacji 22 młodych skrzypków z 13 krajów.

Festiwal i konkurs odbywają się co trzy lata. 1 października rozpocznie się już piąta edycja tego wydarzenia.

- Ta impreza narodziła się z inicjatywy zmarłego przed kilku laty Michała Staśkiewicza i to jego pamięci poświęcony będzie koncert inaugurujący festiwal. W konkursie wystartują skrzypkowie z 13 krajów, w tym jeden reprezentant Polski. Łączna pula na nagrody festiwalowe to 51 tysięcy euromówił prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej zapowiadającej festiwal.

Rywalizacja młodych skrzypków podzielona jest na trzy etapy. 13 października jurorzy ogłoszą nazwisko zwycięzcy.

- To na pewno najbardziej międzynarodowa edycja Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego. Rolę jurora festiwalowego powierzyliśmy międzynarodowej sławy skrzypkowi, laureatowi czterech największych i najbardziej prestiżowych konkursów na świecie Ilyi Kalerowitłumaczy Przemysław Kempiński, pełniący obowiązki dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

W pierwszy etapie rywalizacji 22 młodych skrzypków wykona solo na skrzypce. Wybrana przez jurorów najlepsza 12-tka zaprezentuje swoje recitale przy akompaniamencie fortepianu. Do ścisłego finału awansuje tylko sześciu uczestników konkursu – zagrają oni jeden z określonych w regulaminie koncertów skrzypcowych z towarzyszeniem orkiestry.

Festiwal ma nie tylko popularyzować muzykę skrzypcową, ale także przypomnieć twórczość Karola Lipińskiego, którego imię nosi to wydarzenie.

- 200 lat temu Lipiński zagrał razem z Paganini. Ci dwaj muzycy znacznie wyprzedzali swoje czasy. Jeśli chcemy kultywować wartości ponadczasowe, musimy wejść na szczebel muzyki, która jest znana i ceniona. Organizujemy nie tylko konkurs, ale i cały festiwal, sama rywalizacja nie wyczerpuje tematu. Mając w składzie jurorskim Ilyię Kalera, jesteśmy jak Real Madryt konkursów dla młodych skrzypkówprzyznaje Mariusz Smolij, dyrektor artystyczny festiwalu i konkursu.

Iyla Kaler jest bardzo podekscytowany rolą jurora oraz tym, że wystąpi na koncercie otwierających festiwal.

- Naszym obowiązkiem jest przeprowadzenie tego koncertu uczciwie i transparentnie, aby wybrać najlepszego z najlepszych. Zwycięstwo może być bardzo ważnym krokiem w karierze tych młodych ludzi, ważne, żeby potrafili wykorzystać tę szansęzdradza znany skrzypek.

Festiwal rozpocznie się 1 października 2019 roku – o godz. 19:00 w sali koncertowej CKK Jordanki Ilya Kaler i Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Mariusza Smolija wykonają utwory im. Bałenkowskiego, Lipińskiego i Brahmsa.

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy.

Więcej informacji na stornie internetowej wydarzenia.

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.