www.torun.pl

Startuje Festiwal Skrzypiec

Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 września 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

1 października 2019 roku oficjalnie zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przez dwa tygodnie torunianie mogą wziąć udział w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach i przyglądać się rywalizacji 22 młodych skrzypków z 13 krajów.

Festiwal i konkurs odbywają się co trzy lata. 1 października rozpocznie się już piąta edycja tego wydarzenia.

- Ta impreza narodziła się z inicjatywy zmarłego przed kilku laty Michała Staśkiewicza i to jego pamięci poświęcony będzie koncert inaugurujący festiwal. W konkursie wystartują skrzypkowie z 13 krajów, w tym jeden reprezentant Polski. Łączna pula na nagrody festiwalowe to 51 tysięcy euromówił prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej zapowiadającej festiwal.

Rywalizacja młodych skrzypków podzielona jest na trzy etapy. 13 października jurorzy ogłoszą nazwisko zwycięzcy.

- To na pewno najbardziej międzynarodowa edycja Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego. Rolę jurora festiwalowego powierzyliśmy międzynarodowej sławy skrzypkowi, laureatowi czterech największych i najbardziej prestiżowych konkursów na świecie Ilyi Kalerowitłumaczy Przemysław Kempiński, pełniący obowiązki dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

W pierwszy etapie rywalizacji 22 młodych skrzypków wykona solo na skrzypce. Wybrana przez jurorów najlepsza 12-tka zaprezentuje swoje recitale przy akompaniamencie fortepianu. Do ścisłego finału awansuje tylko sześciu uczestników konkursu – zagrają oni jeden z określonych w regulaminie koncertów skrzypcowych z towarzyszeniem orkiestry.

Festiwal ma nie tylko popularyzować muzykę skrzypcową, ale także przypomnieć twórczość Karola Lipińskiego, którego imię nosi to wydarzenie.

- 200 lat temu Lipiński zagrał razem z Paganini. Ci dwaj muzycy znacznie wyprzedzali swoje czasy. Jeśli chcemy kultywować wartości ponadczasowe, musimy wejść na szczebel muzyki, która jest znana i ceniona. Organizujemy nie tylko konkurs, ale i cały festiwal, sama rywalizacja nie wyczerpuje tematu. Mając w składzie jurorskim Ilyię Kalera, jesteśmy jak Real Madryt konkursów dla młodych skrzypkówprzyznaje Mariusz Smolij, dyrektor artystyczny festiwalu i konkursu.

Iyla Kaler jest bardzo podekscytowany rolą jurora oraz tym, że wystąpi na koncercie otwierających festiwal.

- Naszym obowiązkiem jest przeprowadzenie tego koncertu uczciwie i transparentnie, aby wybrać najlepszego z najlepszych. Zwycięstwo może być bardzo ważnym krokiem w karierze tych młodych ludzi, ważne, żeby potrafili wykorzystać tę szansęzdradza znany skrzypek.

Festiwal rozpocznie się 1 października 2019 roku – o godz. 19:00 w sali koncertowej CKK Jordanki Ilya Kaler i Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Mariusza Smolija wykonają utwory im. Bałenkowskiego, Lipińskiego i Brahmsa.

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy.

Więcej informacji na stornie internetowej wydarzenia.

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.