Startuje Ekokonkurs | www.torun.pl

Startuje Ekokonkurs

Eko, Miasto
Data publikacji: 30 września 2021
Autor: Magdalena Kujawa

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

baner Ekokonkursu

Toruńskie szkoły i przedszkola po raz kolejny mogą wystartować w konkursie „Zbieramy makulaturę (i nie tylko) – Ekokonkurs”. Jego piąta edycja rozpoczyna się 1 października 2021 r. i została wzbogacona o nowe kategorie.

Konkurs odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Tym razem organizatorzy – Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia (WGK UMT) – zaplanowali kilka nowości. Oprócz dotychczasowej zbiórki makulatury szkoły i przedszkola mogą rywalizować w zbiórce puszek aluminiowych, nakrętek, elektrośmieci oraz w edukacji ekologicznej. Zbiórka potrwa do 30 kwietnia 2022 r.

Do tej pory konkurs obejmował jedynie zbiórkę makulatury. Zainteresowanie placówek oświatowych było bardzo duże. To zaangażowanie przełożyło się na zebranie sporej ilości tego surowca. W czterech edycjach udało się zebrać łącznie 1840 ton makulatury!

Doceniając spore zainteresowanie szkół i przedszkoli rywalizacją konkursową, proponujemy poszerzenie formuły konkursu poprzez zbiórkę również innych frakcji odpadów, wprowadzenie udziału partnerów konkursu czy położenie większego nacisku na edukacją ekologiczną, czyniąc ją również nową kategorią konkursową – mówi zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz. - Wierzymy, że uczniowie chętnie podejmą nowe wyzwania. Tym bardziej, że na laureatów Ekokonkursu – jak co roku – czekają naprawdę atrakcyjne nagrody. Ich wartość w tej edycji wynosi ponad 200 tys. zł.

Wzbogacenie konkursowej rywalizacji o nowe kategorie to efekt m.in. pozyskania partnerów Ekokonkursu. Zbiórce aluminiowych puszek partneruje Fundacja Recal. W ramach współpracy dostarczy placówkom chcącym zaangażować się w ten konkurs pojemniki do gromadzenia puszek, pakiety edukacyjne i plakaty. Z kolei w zbiórkę nakrętek zaangażowała się Fabryka Cukiernicza „Kopernik” (przekaże kartony do zbierania nakrętek wraz z plakatem). Zbiórkę elektrośmieci wesprze firma MB Recycling, zapewniając nieodpłatny odbiór odpadów. Oczywiście uczniowie biorący udział w nowych kategoriach mogą liczyć na drobne upominki od partnerów. Pojemniki do gromadzenia puszek oraz kartony na nakrętki placówki będą mogły odbierać w siedzibie WGK przy ul. Legionów 220.

- W tej edycji przewidzieliśmy dodatkowe nagrody w kategorii Edukacja ekologiczna, aby zmobilizować uczestników do przeprowadzenia różnych inicjatyw proekologicznych, takich jak wewnętrzne konkursy plastyczne, fotograficzne, filmowe o tematyce ekologicznej, przedstawienia, warsztaty up-cyclingowe, eko dni, hasła i plakaty promujące selektywną zbiórkę odpadów – dodaje Zbigniew Fiderewicz. - Liczymy na kreatywność młodych ludzi. W dobie coraz większej ilości powstających odpadów, edukacja w zakresie właściwego postępowania z nimi jest niezwykle istotna. Wierzymy, że w te projekty będą zaangażowani nie tylko uczniowie, ale również ich rodziny, bliscy, mieszkańcy terenów znajdujących się pry placówkach oświatowych.

Warto dodać, że zebrane przez uczniów odpady będą wliczane do uzyskanych przez Toruń poziomów odzysku i recyklingu, które są wymagane przez unijne i krajowe prawo. A zatem również przedszkola i szkoły będą mogły dołożyć swoją cegiełkę do prowadzonego w mieście systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Więcej informacji o konkursie, w tym m.in. regulamin, karty zgłoszenia można zaleźć na stronie www.odpady.torun.pl w zakładce Ekokonkurs.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: połamane drzewo
  Miasto
  W piątek 22 października 2021 roku utrzyma się w Toruniu silny wiatr.
 • Na zdjęciu zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski trzyma upominek
  Kultura, Miasto
  Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy zgodnie z tradycją co roku odwiedza nasze miasto w okresie jesiennym. 21 października 2021 r. w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.
 • Na zdjęciu: wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia
  Miasto
  Od 1 lipca 2021 r. istnieje możliwość ubiegania się o przyznanie bonu na zasiedlenie w wysokości 9 000,00 zł finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu (V)” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
 • Na zdjęciu: budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto
  Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021 i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2021-2050. Miało to miejsce podczas 35. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbyła się w dniu 21 października 2021 r.
 • Budynek CSW i żółte liście
  Kultura, Miasto
  Wystawy Magdaleny Abakanowicz i innych rzeźbiarzy, a także grafik dziecięcych z całego świata dla miłośników kultury, 100. Rowerowa Masa Krytyczna i 38. Toruń Maraton dla aktywnych oraz wielka inauguracja sezonu siatkarskiego Aniołów Toruń dla kibiców – to tylko mała część propozycji weekendowych w Toruniu. 22-24 października 2021 r. na pewno nie...
 • publiczność ogląda wystawę w Galerii Dziecka
  Kultura, Miasto
  Po raz 22. toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zorganizowała Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 21 października 2021 r.
 • Na stronie internetowej online.ecfcamerimage.pl oglądać można filmy poświęcone architekturze i architektom. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie podsumowującej konkurs na koncepcję architektoniczną ECFC prezentuje 4 filmy dokumentalne, składające się na przegląd filmów „Architektura w oku kamery /...
 • Rozbiórki infrastruktury drogowej i porządkowanie terenu, zabezpieczanie cennych przyrodniczo warstw gleby – tak obecnie przebiegają prace przygotowawcze do budowy nowej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar.
 • 21 października 2021 r. podczas 35. sesji Rady Miasta Torunia przyjęte zostały uchwały dot. określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz środków transportowych na 2022 rok.
 • W niedzielę 24 października 2021 r. na kierowców czekają utrudnienia spowodowane obecnością na ulicach zawodników biorących udział w 38. Toruń Maraton.
 • Przypominamy, że w związku z koniecznością awaryjnej naprawy przejazdu torowo-drogowego na skrzyżowaniu ul. Grudziądzkiej/ks. Gogi w sobotę 23 października 2021 r. w godz. 4:30-13:15 wstrzymany zostanie ruch tramwajów linii nr 4.
 • Są przykładem na to, jak połączyć świat nauki i biznesu, skomercjalizować wyniki badań naukowych i odnieść rynkowy sukces. Synthex Technologies to toruńska firma chemiczna, która działa w formule od akademickiego abstraktu do wdrożenia w praktyce przemysłowej.
 • W 82. rocznicę pierwszych straceń na Barbarce 24 października 2021 r. w Miejscu Pamięci Narodowej odbędą się uroczystości upamiętniające pomordowanych w 1939 r. mieszkańców Torunia.
 • Zmarła mjr Maria Biedermann-Kowalewska ps. „Myszka”, uczestniczka Powstania Warszawskiego, odznaczona Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium".