Startuje budżet obywatelski 2023 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Startuje budżet obywatelski 2023

Miasto
Data publikacji: 27 kwietnia 2022
Autor: Paweł Piotrowicz
Grafika ilustracyjna. Fragment plakatu BO 2023.

4 maja startuje dziesiąta edycja budżetu obywatelskiego w Toruniu. Na rok 2023 torunianie rozdzielą w tej procedurze 7,08 mln zł.

Budżet obywatelski to szczególny sposób decydowania o części wydatków publicznych. Polega na tym, że władze lokalne oddają do dyspozycji mieszkańców część miejskiego budżetu. Dzięki temu każdy z nas może samodzielnie zgłaszać, a potem decydować w głosowaniu, na co te pieniądze zostaną wydane.

Podstawowe dane na temat budżetu obywatelskiego na rok 2023 podał Prezydent Torunia Michał Zaleski, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 27 kwietnia 2022 r.:

 • kwota przeznaczona na budżet obywatelski w edycji 2023 wynosi 7 080 000 zł, z tego:
 • na pulę ogólnomiejską przypada 2 124 000 zł
 • na pulę lokalną przypada 4 956 000 zł

 • termin składania wniosków z propozycjami (projektów) został ustalony na okres od 4 do 31 maja 2022 r.

Podczas konferencji zostały także podane szczegółowe informacje o podziale puli lokalnej na poszczególne okręgi (jednostki pomocnicze miasta). W BIP oraz na stronie miejskiej pod adresem www.torun.pl/bo dostępne są też formularze wniosków wraz z załącznikami oraz wszelkie informacje niezbędne do składania projektów.

- Dotychczasowe dziewięć edycji budżetu obywatelskiego pokazało, że torunianki i torunianie chcą angażować się w sprawy miasta. Od początku istnienia tej formy wydatkowania w Toruniu, czyli od 2014 roku, udało nam się zrealizować już prawie 500 zadań. Projekty te są dla nas bardzo ważnym źródłem informacji, ponieważ wskazują na obszary działalności miasta, które są dla mieszkańców najważniejsze – w zeszłym roku były to m.in. zieleń, sport i rekreacja oraz place zabawmówił podczas konferencji prasowej Prezydent Michał Zaleski. - Chciałbym także podkreślić, że na przyszłoroczną edycję przeznaczamy ponad 7 mln zł, co oznacza, że nie korzystamy z możliwości ograniczenia czy zawieszenia budżetu obywatelskiego, które daje nam ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Uważam, że należy kontynuować ten cenny sposób angażowania torunian w sprawy swojego miasta - dodał prezydent Zaleski.

Prezydent Michał Zaleski przemawia podczas konferencji

Warto zwrócić uwagę, że podobnie jak w poprzedniej edycji, obowiązują maksymalne limity wartości projektów, które mogą być realizowane w ramach pul lokalnych:

 • dla lokalnych projektów inwestycyjnych, remontowych lub z zakresu urządzania zieleni limit kwotowy to 300 tys. zł;
 • dla pozostałych projektów lokalnych limit wynosi 80 tys. zł.

Przy opracowywaniu projektów trzeba brać te ograniczenia pod uwagę i optymalizować koszty.

- Niestety, środki przeznaczone na realizację budżetu obywatelskiego nie rosną, ponieważ takie są realia całego budżetu miasta. Optymistyczny i systematyczny wzrost wydatków, który odnotowywaliśmy od 2014 roku, od dwóch lat nie jest zauważalny - mówi prezydent Michał Zaleski. - Musimy o tym pamiętać podczas tworzenia i składania wniosków.

W ramach dotychczasowych dziewięciu edycji torunianie rozdzielili łącznie kwotę prawie 63 mln zł na prawie 500 zadań. Razem z pulą na rok przyszły wartość projektów z budżetu obywatelskiego przekroczy 70 mln zł.

>>> Pełen zestaw informacji i dokumentów jest dostępny na stronie miejskiej, pod adresem: www.torun.pl/bo


Do pobrania:

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W związku z przechodzącą przez Polskę falą upałów, 28 czerwca 2022 r., w centrum Torunia zostały uruchomione kurtyny wodne. Urządzenia pomogą mieszkańcom miasta przetrwać wysokie temperatury.
 • Na zdjęciu: wizyta ambasador Imdiii w TZMO
  Biznes, Miasto
  Jej Ekscelencja Ambasador Indii w Polsce i na Litwie Nagma Mallick odwiedziła 25 czerwca 2022 r. Toruńskie zakłady Materiałów Opatrunkowych w Toruniu.
 • Na zdjęciu publiczność siedzi na fotelach podczas Tofifest 2021
  Kultura, Miasto
  Niezwykłe spotkanie z niezwykłym kinem, które stawia pytania i pozostawia widzowi poszukiwanie drogi szukania odpowiedzi – od 28 czerwca do 3 lipca w Toruniu odbędzie się 20. MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze. Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu będzie dzieło Francisa Forda Coppoli – Ojciec Chrzestny.
 • Na zdjęciu autobus elektryczny ładuje się ładowarką pantografową
  Miasto, MZK
  Od 1 lipca 2022 r. wprowadzonych zostanie kilka zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Wiele z nich wynika z wniosków mieszkańców oraz dostosowania rozkładów jazdy do obsługi przez autobusy elektryczne. M.in. powstanie nowa linia autobusowa, na niektórych liniach wprowadzone zostaną korekty i zmieni się numeracja linii miejsko-podmiejskich.
 • Na zdjęciu chórzystki podczas występu festiwalowego w Dworze Artusa
  Kultura, Miasto
  W dniu 27 czerwca 2022 r. w Dworze Artusa odbył się koncert festiwalowy IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika Per Musicam ad Astra.
 • Na zdjęciu osoba trzyma myszkę komputerową
  Miasto
  Dyrektor Toruńskiego Centrum Usług Wspólnych ogłasza ponowne postępowanie na dostawę wyposażenia dla pracowni zawodowych w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Toruniu. Oferty składać można do 14 lipca 2022 r. do godz. 10.00.