www.torun.pl

Startuje budżet obywatelski 2020

Miasto
Data publikacji: 06 maja 2019
Autor: Paweł Piotrowicz
Budżet obywatelski w Toruniu

Od 13 maja do 14 czerwca 2019 r. można składać projekty do Budżetu obywatelskiego w Toruniu na rok 2020.

To już siódma edycja budżetu obywatelskiego w naszym mieście. W sześciu poprzednich torunianie wybrali do realizacji łącznie 320 projektów z różnorodnych sfer życia miasta, takich jak: sport, rekreacja, zieleń i środowisko, place zabaw dla dzieci, drogi, ekologia, turystyka i wypoczynek, edukacja, kultura czy budowanie więzi społecznych. Tym razem do rozdzielenia jest kwota 7,41 mln zł.

>>> Zobacz mapkę z projektami wybranymi na lata 2014-2019

Od tego roku obowiązuje nowy regulamin Budżetu obywatelskiego w Toruniu. Jest nowy terminarz naboru i weryfikacji wniosków, zniesiono ograniczenie wiekowe dla osób składających projekty i biorących udział w głosowaniu, ograniczono wartość pojedynczego projektu z pul lokalnych do 50% kwoty dostępnej dla danej puli. Zmieniła się także wymagana liczba osób popierających wniosek (jest ona różna dla poszczególnych części miasta). Wprowadzono mechanizm dwuetapowego udziału mieszkańców w procesie weryfikacji wniosków - opiniowanie we wstępnej fazie oceny oraz procedurę odwoławczą w przypadku nieumieszczenia projektu na liście do głosowania. Zmieni się także sposób samego głosowania.

Sam udział w procedurze budżetu obywatelskiego jest jednak niezmiennie prosty: wystarczy mieć dobry pomysł, ciekawie go opisać, zebrać poparcie i złożyć wniosek.


Najważniejsze dane dotyczące składania wniosków:

 • nabór wniosków rozpoczyna się 13 maja 2019 r.
 • termin zakończenia naboru został wyznaczony na 14 czerwca 2019 r.
 • łączna kwota przeznaczona na realizacje zadań wybranych w procedurze budżetu obywatelskiego na rok 2020 wynosi 7 410 000 zł, z czego 2 223 000 zł przypada na pulę ogólnomiejską oraz 5 187 000 zł na pule lokalne.

Plakat budżetu obywatelskiego w Toruniu 2020

Do pobrania:


Nie wiesz jak napisać projekt?
Dla osób, które chcą zasięgnąć porady w sprawie pisania projektów do Budżetu obywatelskiego na rok 2020 Urząd Miasta Torunia przygotował dwie propozycje:

 • codzienne dyżury informacyjne (od poniedziałku do piątku) - od 13 maja do 14 czerwca 2019, w godzinach 15-17, w Urzędzie Miasta Torunia
  • obowiązują wcześniejsze zapisy,
  • dyżur odbywa się jeżeli najpóźniej poprzedniego dnia do godziny 15.00 dokonano co najmniej jednego zgłoszenia,
  • obowiązuje kolejność zgłoszeń
  • zgłoszenia telefoniczne na dyżury informacyjne są przyjmowane pod nr 56 611 86 73 lub mailowo bo@um.torun.pl (w zgłoszeniu należy podać datę, imię i nazwisko oraz nr telefonu do kontaktu)

 • spotkanie informacyjne dotyczące pisania projektów do budżetu obywatelskiego na 2020 r. -28 maja 2019 r. (wtorek), w godzinach 17.00 - 20.00, w Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Wały gen. Sikorskiego 13, czytelnia

Kontakt:

Wydział Komunikacji Spłecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia
ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń

 • e-mail: bo@um.torun.pl
 • tel.: 56 611 86 73 (poniedziałek - piątek, w godz.7.30-15.30)

Komplet informacji na temat procedury Budżetu obywatelskiego w Toruniu na rok 2020, w tym także szczegółowy podział środków na pule lokalne oraz formularze wniosków niezbędne do przygotowania projektów, jest dostępny w miejskim serwisie internetowym, pod adresem: www.torun.pl/bo

  

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.