www.torun.pl

Starówka w kwiatach

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 września 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Kwietnik stojący z bujnie kwitnacymi pelargoniami i wilcem przy ul. Podmurnej

Latem toruńską starówkę zdobi kilkadziesiąt mobilnych kwietników. Miasto stara się, by co roku oczy mieszkańców i turystów cieszyły inne kompozycje roślin.

W tym roku w ciągu ulic Szerokiej i Królowej Jadwigi zostało rozstawionych i wypełnionych bujną roślinnością 30 donic na stelażach. Zieleń Rynku Staromiejskiego i ulicy Przedzamcze wzbogaca 20 kwietników wiszących. Dodatkowo w kilku punktach starówki stanęło 5 dużych i 5 małych wież kwiatowych. Napotkamy je przy pomniku Kopernika i Łuku Cezara, na Rynku Nowomiejskim oraz na placu Teatralnym - przy Urzędzie Miasta Torunia.

W mobilnych konstrukcjach znajdują się barwne kompozycje kwiatów i roślin o ozdobnych liściach - czerwonych pelargoni i jasnozielonych oraz bordowych wilców batatowych. Ten ostatni gatunek (Ipomea batatas) wprowadzono w 2019 roku, ponieważ doskonale sprawdza się jako roślina okrywająca stelaże.

O ukwiecanie centralnej części Torunia dba Firma Usługi Agrotechniczne PLANTS w ramach zawartej z miastem umowy wieloletniej (do grudnia 2021 r.). Zadaniem wykonawcy jest zakup sadzonek, obsadzanie oraz pielęgnacja przenośnych kwietników: montaż i zawieszanie konstrukcji, podlewanie, odchwaszczanie, nawożenie i uzupełnianie kwiatów przez cały sezon wegetacyjny. Po pierwszych przymrozkach kwietniki są sukcesywnie demontowane i składowane przez firmę wykonawczą.

Aktualnie Biuro Ogrodnika Miejskiego przygotowuje się do zaproponowania gatunków roślin, które ozdobią starówkę w kolejnym sezonie. W ubiegłym roku przy fontannie Kaduk zachwycały biało kwitnące kosmosy podwójnie pierzaste, heliotropy i Irezine, w tym roku kosmosy zastąpione zostały żółto kwitnącą kanną.

Fot. Adam Zakrzewski
Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Prezydent Michał Zaleski w obiektywie kamery telewizyjnej przed mikrofonami dziennikarzy.
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski odpowiada na publikację Gazety Wyborczej „Wstrzymane podwyżki, obcięte premie. Tak miasto "troszczy się" o toruński DPS” (23.10.2020, www.torun.wyborcza.pl).
 • Na zdjęciu widać autobus miejski, w tle budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od wtorku 27 października 2020 r. w związku z zawieszeniem zajęć szkolnych w szkołach podstawowych dla klas 4-8 wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii autobusowych.
 • Grafika obrazująca sytuację epidemiczną w Toruniu w dniu 24.10.2020
  Koronawirus, Miasto
  Z piątku na sobotę (23/24 października) liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła o 100 osób. Niepokojące informacje napłynęły z DPS-u przy ul. Szosie Chełmińskiej oraz od sióstr Serafitek.
 • Portret prof. jana Hanasza, przewiązany kirem, stoi w kościele pw. Ducha Świętego, w tle widać poczet sztandarowy miasta
  Miasto
  Wieczorną mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w dniu 23 października Toruń pożegnał prof. Jana Hanasza, Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 24 października w Strzelnie.
 • Most im. J. Piłsudskiego nocą, na nim widoczne maszyny
  Drogi, Miasto
  W weekend 24-25 października 2020 r. oraz w kolejnym tygodniu prowadzone będą kolejne prace nocne na moście. Wykonawca wykorzystuje każdy moment dobrej pogody i dodatnie temperatury w nocy. Wszystko po to, aby do końca listopada 2020 r. uporać się z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego nad...
 • Koronawirus, Miasto
  Podczas konferencji prasowej, 23 października 2020 r. prezydent Torunia przedstawił nowe obostrzenia epidemiczne. Przedstawiono również zmiany w organizacji ruchu na placu Niepodległości.
 • Od 24 października do 8 listopada 2020 r. zostaną uruchomione dodatkowe połączenia autobusowe w celu rozładowania tłoku na cmentarzach.
 • Od piątku 23 października 2020 r. czynny jest nowy punkt pobrań materiału biologicznego w celu wykonania testu diagnostycznego na obecność wirusa SARS-Cov-2 w specjalnie ustawionych namiotach na Motoarenie.
 • W związku z pracami przy sieci trakcyjnej w rejonie pl. Rapackiego w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek (25/26 i 26/27 października 2020 r.) nie będą kursowały nocne tramwaje.
 • Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym w czasie epidemii.
 • Toruńscy drogowcy rozpoczęli przegląd lamp w rejonie toruńskich cmentarzy. Uszkodzone latarnie zostaną niezwłocznie naprawione.
 • Do odwołania zamknięte są od 23 października 2020 r. dwa oddziały Muzeum Okręgowego: Muzeum Podróżników i Kamienica pod Gwiazdą.
 • Od poniedziałku, 26 października 2020 r. zmieni się organizacja ruchu w rejonie pl. Niepodległości. Ma to związek z pracami torowymi na jezdni południowej ul. Kraszewskiego (od strony hotelu Mercure Toruń).
 • W dniach 21–23 października 2020 roku po raz kolejny odbywa się w Toruniu Międzynarodowy Kongres Azjatycki. To już VII edycja jednego z najważniejszych w Europie Środkowej kongresów naukowo-biznesowych, jednak z powodu pandemii COVID-19 realizowana jest całkowicie w formie zdalnej.