Starówka już świąteczna | www.torun.pl

Starówka już świąteczna

Miasto
Data publikacji: 03 grudnia 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Elementy iluminacji świątecznej są już zamontowane na starówce, w tle widać wieżę Ratusza Staromiejskiego

5 grudnia 2020 r. rozbłyśnie w pełni świąteczna iluminacja na terenie zespołu staromiejskiego.

- Ze względu na oszczędność zmniejszyliśmy zakres iluminacji, nie pojawi się ona na około 10 ulicach, które były ozdobione w roku poprzednim, ale i tak będzie naprawdę barwnie, kolorowo i świątecznie. Dlatego warto zaglądać  na teren toruńskiej starówki, pospacerować, by uczestniczyć w tej atmosferze zabytkowego centrum przyozdobionego świątecznymi dekoracjami – powiedział prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej, jak odbyła się w dniu 3 grudnia 2020 r. Jak przypomniał prezydent, już niedługo na Rynku Nowomiejskim stanie szopka bożonarodzeniowa.

W okresie świątecznym nie zabraknie w sercu Torunia tak charakterystycznych elementów iluminacji, jak oświetlonych drzew na Rynkach Nowomiejskim i Staromiejskim, ozdób na słupach latarń, przewieszek na ulicach Szerokiej i Królowej Jadwigi. Na Rynku Staromiejskim pojawią się przy choince świetlne renifery, Święty Mikołaj i anioły, a także iluminacja na fontannie „Flisak”. Nie zabraknie Mikołaja i aniołów także  na Rynku Nowomiejskim. Tradycyjnie na ul. Chełmińskiej stanie figura profesora Filutka, rozświetlony będzie też Łuk Cezara, a na pl. Rapackiego i Wałach gen. Sikorskiego staną świetliste anioły. Ozdobiona zostanie również dwudziestometrowa sosna rosnąca przy alei Solidarności.

W celu ograniczenia kosztów bieżących funkcjonowania miasta, zostanie wyłączona iluminacja na ulicach: Wola Zamkowa, Wały Gen. Sikorskiego, Prosta, Fosa Staromiejska, Kopernika, Sukiennicza, Św. Jakuba, Wysoka, Zaułek Prosowy, Strumykowa, Piekary, Franciszkańska, Panny Marii.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: alejka w zrewitalizowanym Parku Glazja
  Eko
  W poniedziałek 25 stycznia 2021 roku o godz. 19:45 na antenie TVP Bydgoszcz zaplanowano emisję filmu edukacyjnego pt. „Czyste Energia – czyste środowisko”.
 • Grafika informująca o programie Rodzina 500 Plus
  Miasto
  Od 1 lutego 2021 r. można składać wnioski o wypłatę świadczenia 500+ przez kolejny rok, w okresie od czerwca 2021 do maja 2022 r.
 • Na zdjęciu: Kafka Jaworska
  Koronawirus
  Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest kolejną osobą, która wyjaśnia, dlaczego zaszczepi się przeciwko COVID-19, kiedy tylko będzie taka możliwość.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu przybyło 25 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 48 osób wróciło do zdrowia.
 • Na zdjęciu samochody stoją przed skrzyżowaniem, pada deszcz
  Drogi, Miasto
  Wieczorem w niedzielę 24 stycznia i rano w poniedziałek 25 stycznia w Toruniu może wystąpić oblodzenie – przestrzega kierowców i pieszych Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prognozuje się zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz miejscami mokrego śniegu. Oblodzenie wystąpić ma dzisiaj (24.01.2021...
 • W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o możliwym oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników w najbliższych godzinach.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • W sobotę 23 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden mieszkaniec miasta zmarł przez COVID-19.
 • W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia planuje realizację wielu usług i instrumentów rynku pracy. Zainteresowanych zachęcamy do sprawdzania oferty urzędu.
 • Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.
 • Miasto od wielu lat wspiera prowadzony przez Stowarzyszenie „Mateusz” Ośrodek Readaptacyjny w Toruniu. Informacji o udzielonej pomocy zabrakło jednak w medialnych wypowiedziach prezesa Waldemara Dąbrowskiego.