Starówka bez barier | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Starówka bez barier

Miasto
Data publikacji: 26 sierpnia 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu osoby przechodzą się ulicami toruńskiej starówki

Masz pomysł, jak dostosować toruńską starówkę do potrzeb osób z niepełnosprawnościami? Znasz rozwiązania z innych miast, które można by wykorzystać w Toruniu? Przyjdź i podziel się swoją opinią podczas konsultacji społecznych 2 września 2021 r. w CKK Jordanki.

Biuro Toruńskiego Centrum Miasta zleciło Fundacji Archipelag Inicjatyw przygotowanie opracowania obejmującego obszar zespołu staromiejskiego, zawierającego zestawienie barier i utrudnień dla osób z niepełnosprawnością (w tym: osób z niepełnosprawnością ruchową, niewidzących i niedowidzących, niesłyszących). Dokument ma zawierać zestawienie barier utrudniających funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami - zarówno mieszkańcom w życiu codziennym, jak i turystom. Ma też zaproponować innowacyjne rozwiązania, podnoszące komfort korzystania osób niepełnosprawnych z przestrzeni staromiejskiej, czasami służące także osobom w pełni sprawnym.

Fundacja przeprowadziła już spacery badawcze z torunianami, a także cykl spotkań, na których mieszkańcy wskazywali utrudnienia, na jakie napotykają osoby z niepełnosprawnością w przestrzeni starówki. Zaproponowano już rozwiązania, które można by zastosować, z myślą o poprawie jakości życia torunian i turystów z niepełnosprawnością. Teraz, zanim dokument zostanie przygotowany w ostatecznym kształcie, chcemy jeszcze porozmawiać o kolejnych pomysłach na toruńską starówkę bez barier.

Co w ramach konsultacji?

Na spotkaniu zaprezentujemy wypracowane partycypacyjnie propozycje rozwiązań, jakie mogłyby być zastosowane w przestrzeni Zespołu Staromiejskiego w celu poprawy funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami na tym obszarze. Chcemy zapytać wszystkich mieszkańców o ich opinie o już zaproponowanych rozwiązaniach oraz o kolejne pomysły na starówkę bez barier, o inspiracje, które być może zaobserwowali w innych miastach, a które warto by zastosować także w Toruniu.


 Spotkajmy się

KIEDY?

2 września 2021 r., godz. 17.00

Centrum Kulturalno-Kongresowe JORDANKI, al. Solidarności 1-3

Obowiązuje limit miejsc – do 70 osób. Zgłoszenia przyjmujemy do 2 września 2021 r., do godz. 15.00 (telefonicznie: 737 465 446 lub mailowo: kontakt@archipelag-inicjatyw.pl)

Uwaga! Zasady bezpieczeństwa: uczestnicy spotkania zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa.


Napisz do nas

Jeżeli nie możesz uczestniczyć w spotkaniu, a chcesz się wypowiedzieć i wskazać propozycje usprawnień dla osób z niepełnosprawnością, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się w ekspertyzie - napisz do nas lub zadzwoń!

Do 13 września 2021 r. czekamy na uwagi i propozycje przesłane drogą mailową na adres: kontakt@archipelag-inicjatyw.pl lub telefoniczne – tel. 737 465 446.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.