Starówka bez barier | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Starówka bez barier

Miasto
Data publikacji: 26 sierpnia 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu osoby przechodzą się ulicami toruńskiej starówki

Masz pomysł, jak dostosować toruńską starówkę do potrzeb osób z niepełnosprawnościami? Znasz rozwiązania z innych miast, które można by wykorzystać w Toruniu? Przyjdź i podziel się swoją opinią podczas konsultacji społecznych 2 września 2021 r. w CKK Jordanki.

Biuro Toruńskiego Centrum Miasta zleciło Fundacji Archipelag Inicjatyw przygotowanie opracowania obejmującego obszar zespołu staromiejskiego, zawierającego zestawienie barier i utrudnień dla osób z niepełnosprawnością (w tym: osób z niepełnosprawnością ruchową, niewidzących i niedowidzących, niesłyszących). Dokument ma zawierać zestawienie barier utrudniających funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami - zarówno mieszkańcom w życiu codziennym, jak i turystom. Ma też zaproponować innowacyjne rozwiązania, podnoszące komfort korzystania osób niepełnosprawnych z przestrzeni staromiejskiej, czasami służące także osobom w pełni sprawnym.

Fundacja przeprowadziła już spacery badawcze z torunianami, a także cykl spotkań, na których mieszkańcy wskazywali utrudnienia, na jakie napotykają osoby z niepełnosprawnością w przestrzeni starówki. Zaproponowano już rozwiązania, które można by zastosować, z myślą o poprawie jakości życia torunian i turystów z niepełnosprawnością. Teraz, zanim dokument zostanie przygotowany w ostatecznym kształcie, chcemy jeszcze porozmawiać o kolejnych pomysłach na toruńską starówkę bez barier.

Co w ramach konsultacji?

Na spotkaniu zaprezentujemy wypracowane partycypacyjnie propozycje rozwiązań, jakie mogłyby być zastosowane w przestrzeni Zespołu Staromiejskiego w celu poprawy funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami na tym obszarze. Chcemy zapytać wszystkich mieszkańców o ich opinie o już zaproponowanych rozwiązaniach oraz o kolejne pomysły na starówkę bez barier, o inspiracje, które być może zaobserwowali w innych miastach, a które warto by zastosować także w Toruniu.


 Spotkajmy się

KIEDY?

2 września 2021 r., godz. 17.00

Centrum Kulturalno-Kongresowe JORDANKI, al. Solidarności 1-3

Obowiązuje limit miejsc – do 70 osób. Zgłoszenia przyjmujemy do 2 września 2021 r., do godz. 15.00 (telefonicznie: 737 465 446 lub mailowo: kontakt@archipelag-inicjatyw.pl)

Uwaga! Zasady bezpieczeństwa: uczestnicy spotkania zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa.


Napisz do nas

Jeżeli nie możesz uczestniczyć w spotkaniu, a chcesz się wypowiedzieć i wskazać propozycje usprawnień dla osób z niepełnosprawnością, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się w ekspertyzie - napisz do nas lub zadzwoń!

Do 13 września 2021 r. czekamy na uwagi i propozycje przesłane drogą mailową na adres: kontakt@archipelag-inicjatyw.pl lub telefoniczne – tel. 737 465 446.

Fot. Małgorzata Litwin

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.