www.torun.pl

Stan epidemii w Toruniu [27.03.2020]

Miasto
Data publikacji: 27 marca 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz

 U 33 osób w województwie kujawsko-pomorskim potwierdzono obecność koronawirusa. W Toruniu i powiecie toruńskim nie ma nowych przypadków – SARS-Cov-2 wykryto u trzech osób.

Kwarantanną objęto ok. 500 osób z terenu Torunia i powiatu toruńskiego. 19 osób przebywa w kwarantannie zbiorowej.

- Ilość osób objętych kwarantanną na pewno się zwiększy ze względu na zmianę przepisów dotyczących przekraczania granic Rzeczpospolitej. Pamiętajmy, że odbywanie kwarantanny jest obowiązkiem i nie ma od niego żadnych przepustek!informuje prezydent Torunia Michał Zaleski.

Osobom w kwarantannie, jak i starszym i najbardziej narażonym na zakażenie wirusem Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zapewnia wsparcie. Przez całą dobę potrzebujący mogą dzwonić pod numery telefonów: 56 477 00 91 i 56 477 00 92.

Pracownicy MOPR-u w ciągu ostatniej doby udzielili wsparcia telefonicznego 40 osobom, obiady dostarczono do 88 mieszkańców, a 64 zrobiono zakupy.

MOPR włączył się także w dystrybucje produktów z Banku Żywności, który od kilku dni nie wydaje jedzenia mieszkańcom odwiedzającym jego siedzibę osobiście.

- Pracownicy MOPR-u skontaktowali się z osobami, które korzystają z tej formy pomocy. Paczki rozwożą wolontariusze z Kadry Jednostki Strzeleckiej 1909 im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej i wolontariusze z Chorągwi Zaciężnej Ziemi Kujawskiej. Produkty krótkoterminowe Caritas dołączył do obiadów rozwożonych przez Wojska Obrony Terytorialnej – dodaje prezydent.

Produkty o krótkim terminie przydatności z niefunkcjonujących stacjonarnie placówek oświatowych przekazano do Domu Pomocy Społecznej i Schroniska dla bezdomnych mężczyzn.

Działania gminy na rzecz walki z epidemią koronawirusa wspierają organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, wojsko i osoby prywatne.

- Nie sposób wymienić wszystkich darczyńców, wielką hojnością wykazali się między innymi przedstawiciele firmy Uromed Poland s. c. z Torunia i Fundacji Neuca dla Zdrowia – przekazali środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji dla miejskich placówek ochrony zdrowia – dziękował podczas konferencji prasowej Michał Zaleski.

Realizacja: TV Toruń

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.