www.torun.pl

Stan epidemiczny [31.03.2020]

Miasto
Data publikacji: 31 marca 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz

W Toruniu i w powiecie toruńskim jest 11 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem, ponad 800 osób przebywa w kwarantannie domowej, a 23 przebywa w miejscu kwarantanny zbiorowej. 32 osoby objęto nadzorem epidemiologicznym.

Miejskie placówki ochrony zdrowia funkcjonują bez utrudnień. W ostatnich dniach zarówno do Miejskiej Przychodni Specjalistycznej, jak i do Szpitala Miejskiego trafiły osoby, u których wykryto lub podejrzewano zarażenie SARS-CoV-2.

- W sobotę w Miejskiej Przychodniej Specjalistycznej, w ramach opieki nocnej, pojawiła się osoba, która była nosicielem koronawirusa. Po ujawnieniu tego faktu trzy osoby zostały odsunięte od pracy – jedna trafiła do kwarantanny, dwie oczekują na ocenę ich stanu zdrowia. Wczoraj podobne zdarzenie miało miejsce w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim, przez zaistniałą sytuację sześć osób trafiło do kwarantanny. Czekamy na wynik testu zarażonej. Te zdarzenia nie wpłynęły na działanie obu placówekinformuje prezydent Michał Zaleski.

Osoby przebywające w kwarantannie mogą liczyć na wsparcie Działu Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – w dniu wczorajszym wolontariusze dostarczyli zakupy dla 80 osób i dowieźli 120 obiadów. 50 osób skorzystało z porad telefonicznych.

Do Torunia trafiła pierwsza partia maseczek ochronnych z Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych – 2 tys. sztuk trafiło do placówek, które ze względu na kontakty z dużą ilością osób, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, czyli do Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego, MOPR-u i Miejskiej Przychodni Specjalistycznej. Środki ochrony osobistej trafiają także do osób na kwarantannie, tych którzy dowożą im żywność i do osób zajmujących się osobami przewlekle chorymi. W rękawice, maseczki i płyn dezynfekcji osobistej wyposażeni są także strażnicy miejscy, kierowcy i motorniczowie MZK oraz pracownicy MPO.

Ustawa z dnia 28 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wprowadza szereg nowych rozwiązań, które wpłyną na funkcjonowanie urzędu miasta. Kiedy zapadnie decyzja o wdrożeniu w życie tzw. tarczy antykryzysowej Miejski Zespół Orzekania o Niepełnosprawności nie będzie już przyjmować interesantów. Ustawa wydłuża okres ważności wydanych orzeczeń – orzeczenia czasowe nie będą musiały być bezzwłocznie wydłużane. Tym samym niepełnosprawni zachowają swoje uprawnienia na 60 dni po zakończeniu stanu epidemicznego.

Realizacja: TV Toruń

W związku ze stanem epidemii Urząd Miasta Torunia nie będzie dalej rozsyłał informacji o wysokości podatku od nieruchomości.

- Rocznie wydajemy ok. 100 tys. takich decyzji. Nie rozesłaliśmy jeszcze ponad 25 tysięcy i zadecydowałem, że nie będziemy tego robić w tak ryzykownym czasie. Mieszkańcy, którzy otrzymają tę decyzję później będą mieli także inny termin do zapłaty należności – dodaje prezydent.

31 marca 2020 r. premier RP wprowadził nowe obostrzenia związane z pandemią na terytorium Polski – zgodnie z nimi funkcjonować przestanie system roweru miejskiego i kontrolowana będzie także ilość osób przebywających na targowiskach (3 osoby mogą przebywać przy jednym punkcie handlowym).

Więcej o nowych obostrzeniach tutaj.

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.