www.torun.pl

Stan epidemiczny [19.05.2020 r.]

Miasto
Data publikacji: 19 maja 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Od początku epidemii w Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono 135 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 595 osób, z czego 17 przebywa w miejscu kwarantanny zbiorowej, a 334 osoby przebywają w nadzorze epidemiologicznym. Zwiększa się liczba ozdrowieńców – do zdrowia wróciło już 96 osób, czyli 71% osób zarażonych. Odnotowano 16 zgonów.

Wśród personelu jednostek świadczących  na rzecz mieszkańców Torunia całodobową opiekę długoterminową sukcesywnie wykonywane są testy na obecność koronawirusa – wszyscy pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych byli przebadani co najmniej raz. Jak dotąd w trzech jednostkach gminnych wykonano 313 badań. W siedmiu podmiotach niepublicznych wykonano 77 badań. Wszystkie wykonane testy były ujemne. Kolejne tury badań są zaplanowane na 20 i 27 maja oraz 3 czerwca.

Powyższe badania są finansowane z czterech źródeł: ze środków z budżetu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego (badania wykonywane są całemu zespołowi pracowniczemu do 2 tygodnie – w turach 50% zespołu co tydzień), środków Unii Europejskiej, środków z budżetu Gminy Miasta Toruń oraz przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczna (badania wykonane w związku z nałożoną kwarantanną).

- W związku z informacjami, jakie docierają do nas z całej Polski, podjąłem decyzję o przeprowadzeniu badań immunologicznych wśród pracowników żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych, w których prowadzona jest opieka przedszkolna, a także zajęcia w klasach 1-3. Te badania będą miały charakter kontrolny i obejmą osoby mające kontakt z dziećmi i ich rodzicami zapowiedział prezydent Michał Zaleski. Te badania immunologiczne będą wykonywane na koszt Gminy Miasta Toruń. W dniach 19-20 maja 2020 r. przeprowadzane jest rozpoznanie rynku w zakresie potencjalnych wykonawców tych badań. W pierwszej kolejności, w ostatnich dniach tego tygodnia, będą one przeprowadzone wśród personelu 3 żłobków, 6 przedszkoli i 6 szkół podstawowych, w których są oddziały przedszkolne. Na początku następnego tygodnia badania zostaną wykonane w 12 przedszkolach i 16 szkołach podstawowych, a w dniach 28-30 maja – w szkołach podstawowych, w których uruchomione zostaną klasy 1-3. Według wstępnych szacunków (nie licząc klas 1-3) badaniami objętych zostanie około 550 osób.

Jak poinformował prezydent Michał Zaleski, w miejskich żłobkach została wykorzystana niewielka część przygotowanych miejsc – w Żłobku Miejskich nr 1 (przygotowanych 40 miejsc) średnio przebywa 11 dzieci, w żłobkach nr 2 (przygotowanych 48 miejsc) i nr 3 (przygotowanych 49 miejsc) – średnio 5 dzieci.

W dniu 18 maja 2020 r. ruszyło 8 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, a w dniu 19 maja opiekę przedszkolną zaczęła sprawować jedna placówka. Łącznie przygotowano tam 400 miejsc, frekwencja jest różna każdego dnia, np. w dniu 18 maja rodzice przyprowadzili 70 dzieci, a 19 maja – już 90. W dniu 21 maja działalność wznowią kolejne trzy oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, a od 25 maja pracę rozpocznie 12 przedszkoli i 16 oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Toruńskie szkoły sygnalizują gotowość do przeprowadzenia egzaminów maturalnych i ósmoklasistów. Aktualnie w szkołach średnich przeprowadzane są pomiary sal w celu ustalenia liczby osób zdających egzaminy w danym pomieszczeniu, co także pozwoli ustalić zapotrzebowanie na liczbę osób potrzebnych do stworzenia komisji egzaminacyjnych.

Egzaminy maturalne trwać będą od 8 do 29 czerwca. Łącznie przygotowuje się do nich 2083 uczniów 12 toruńskich liceów ogólnokształcących, 8 techników i ze szkoły muzycznej. Wyniki matury będą znane do 11 sierpnia.

Egzaminy ósmoklasistów odbędą się w dniach 16-18 czerwca 2020 r. Przygotowuje się do nich 1713 uczniów z 28 szkół podstawowych i ogólnokształcącej szkoły muzycznej. Wyniki tych egzaminów będą znane do końca lipca.

W związku z kolejnym etapem odmrażania gospodarki, od 18 maja 2020 r. uruchomiona została gastronomia. Podpisanych zostało już 35 umów na tzw. ogródki, kolejne dwie umowy są w trakcie przygotowania. Równocześnie Miejski Zarząd Dróg rozpatruje wnioski dotyczące decyzji o ustawieniu ogródków w części poza zespołem staromiejskim – już 28 opinii i uzgodnień, 2 są w trakcie rozpatrywania, na skutek czego wydano 12 zezwoleń i 3 są w trakcie przygotowania.

Trwa realizacja działań w ramach tarczy antykryzysowej. Bardzo dużo przedsiębiorców zainteresowanych jest skorzystaniem z niskooprocentowanej pożyczki (do 5 tys. zł) z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców - do 18 maja wpłynęły 10.653 wnioski, rozpatrzono 3581 z nich (33%), w tym pozytywnie 3064 i wypłacono 15.308.489,99 zł.

Z kolei do dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 - do 18 maja wpłynęło 512 wniosków, rozpatrzono 319 (62%). Wartość 200 pozytywnie rozpatrzonych wniosków to 1.356.099,79 zł (średnio 6 780 zł/podmiot). Te wypłaty realizowane są w transzach, maksymalnie przez 3 miesiące.

W ramach dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców - do 18 maja wpłynęło 675 wniosków, rozpatrzono 293 (43%). Wartość 154 pozytywnie rozpatrzonych wniosków to 218.400 zł (średnio 1418 zł). W tym przypadku wypłaty realizowane są także w transzach, maksymalnie przez 3 miesiące.

W przypadku dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne dla organizacji pozarządowych - do 18 maja wpłynęło 21 wniosków, rozpatrzono 15 z nich (71%). Wartość 10 rozpatrzonych pozytywnie to 64.162,2 zł (średnio 6416 zł); wypłaty realizowane są w transzach, maksymalnie przez 3 miesiące.

Na prośbę prezydenta Michała Zaleskiego burmistrz chińskiego miasta Guilin przekazał wsparcie dla torunian - 1890 maseczek higienicznych, 260 maseczek z filtrem i 30 par okularów ochronnych. Jak podkreślił prezydent, pomoc wciąż napływa, czego przykładem są maseczki bawełniane przekazane przez Teatr Baj Pomorski m.in. oddziałowi zakaźnemu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i podmiotom świadczącym pomoc na terenie miasta.

Podczas konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski wraz z dyrektorem OIT Szymonem Wiśniewskim przedstawili raport z Monitoringu Ruchu Turystycznego "Turystyczny Toruń 2019" - LINK.


Informacja przekazana przez Prezydenta Miasta Torunia podczas konferencji prasowej 19 maja 2020 r.

Prezentacja - Monitoring Ruchu Turystycznego 2019


Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.