Stan drzew w Parku Miejskim | www.torun.pl

Stan drzew w Parku Miejskim

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 lipca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
drzewa w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu

Biuro Ogrodnika Miejskiego zleci usunięcie 142 obumarłych drzew w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu. Przyczyna obumierania na razie nie jest znana i ma ją wyjaśnić ekspertyza zlecona przez miasto.

Biuro Ogrodnika Miejskiego z ogromnym zaniepokojeniem obserwuje stan drzew w Parku Miejskim, które z niewiadomych przyczyn się wydzielają. Zlecona inwentaryzacja wykazała, że w parku są 142 drzewa obumarłe lub nierokujące szansy na przeżycie. Zagrażają one bezpieczeństwu ludzi i mienia, a także mają wpływ na obniżenie estetyki parku. Najwięcej drzew do usunięcia stanowią sosny (93 szt.) i klony (18 szt.) oraz mniejsza liczba innych gatunków takich jak: robinie akacjowe (8 szt.), wiązy (6 szt.), brzozy (6 szt.), dęby (4 szt.), żywotniki (2 szt.), daglezje (2 szt.) a także pojedyncze – świerk, jesion i modrzew.

W związku z tym, że park wpisany jest na listę obiektów zabytkowych, na wycięcie drzew i przeprowadzenie prac konserwatorskich w drzewostanie miasto uzyskało zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obecnie ogłoszone zostało zapytanie ofertowe na przeprowadzenie prac. Wycinka planowana jest na IV kwartał tego roku. Działania mają być prowadzone w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu naruszyć ekosystem. W uzgodnieniu z zamawiającym drzewa martwe, stabilne mają zostać skrócone do bezpiecznej wysokości, nawiercone i przekształcone w domy dla owadów. Drzewa dziuplaste, wskazujące na obecność owadów, ptaków lub zwierząt zostaną pozbawione gałęzi i skrócone do bezpiecznej wysokości. W przypadku stwierdzenia obecności gatunków chronionych wykonawca robót jest zobowiązany do poinformowania o tym Biura Ogrodnika Miejskiego.

Jednocześnie Biuro Ogrodnika Miejskiego zleci ekspertyzę, która wyjaśni przyczyny obumierania drzew i wskaże kierunki działania w celu uchronienia pozostałych drzew i odbudowy drzewostanu. Po otrzymaniu ekspertyzy zaplanowane zostanie spotkanie z mieszkańcami oraz Radą Okręgu Bydgoskie Przedmieście, na którym przedstawione zostaną informacje dotyczące wyników badania oraz planów dalszych działań.

Kliknij, aby przejść do zapytania ofertowego w Biuletynie Informacji Publicznej.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Szkoły Podstawowej nr 14
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend lipca.
 • Kwiaty i flagi biało-czerwone pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego
  Miasto
  1 sierpnia 2020 roku w Toruniu odbędą się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • budynek Muzeum Twierdzy Toruń
  Inwestycje, Miasto
  Adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne Muzeum Twierdzy Toruń znalazła się w II etapie konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021 Portalu Samorządowego. O nagrodach w osobnych głosowaniach zdecyduje jury oraz internauci.
 • Ciemne chmury wiszące nad drogą
  Miasto
  We środę 28 lipca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, porywiste wiatry, a nawet grad.
 • grafika zachęcająca do szczepień
  Miasto
  Torunianie powyżej 65. roku życia mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Miasto przystąpiło do wojewódzkiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych.
 • Na zdjęciu uśmiechnięty mężczyzna jest szczepiony i pokazuje kciuka w górę
  Koronawirus, Miasto
  Już nie tylko w weekend można przyjąć dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w Toruniu bez wcześniejszej rejestracji. Od 24 lipca 2021 r. zaszczepimy się od ręki także w dni powszednie.
 • Były spektakularne skoki i triki, freestylowa bitwa, i rekordy na pumptracku, a wszystko przy dużym wsparciu toruńskiej publiczności. II Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach rozegrano 24 lipca 2021 r. na pumptrack'u na Rubinkowie.
 • Spektakularne skoki do wody, kursy nurkowania, aquafitness, turnieje w badmintona, boule i siatkówkę plażową - to tylko część atrakcji, z których mogli skorzystać 23 lipca 2021 r. uczestnicy All Day Beach Party na basenach letnich przy Campingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (19-25 lipca 2021 r.) potwierdzono 2 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby w naszym mieście.
 • Poniedziałek, 26 lipca 2021 r. jest ostatnim dniem, w którym można składać wnioski o dowód osobisty w formie dokumentu elektronicznego. Od 27 lipca 2021 r. usługa na stronie www.gov.pl zostanie wyłączona, zarówno dla osób dorosłych, jak i małoletnich.
 • W weekend 24-25 lipca 2021 roku z możliwości szczepień bez rejestracji w dwóch lokalizacjach w Toruniu skorzystały 623 osoby.
 • Kościół pw. św. Jakuba został podniesiony do rangi sanktuarium – uroczystości z tej okazji odbyły się w dniu 25 lipca 2021 r.
 • Po niedawnej wizycie w Toruniu niemieckich dziennikarzy, na portalu podróżniczym 1001 Reiseträume ukazał się artykuł poświęcony corocznemu festiwalowy światła Bella Skyway Festiwal.
 • Kolejny pracowity weekend na moście drogowym Piłsudskiego. Przypominamy, w piątek 23 lipca o godzinie 22:00 most zostanie zamknięty dla aut. Dla ruchu zostanie otwarty w poniedziałek 26 lipca o godz. 5:00.