Średniowieczny korowód na Ciasnej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Średniowieczny korowód na Ciasnej

Kultura
Data publikacji: 22 września 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Andrzej Poprostu podczas pracy nad muralem, fot. Adam Zakrzewski

Na ścianie zabytkowej kamienicy przy ulicy Ciasnej w Toruniu powstaje artystyczny mural. Nawiązuje on do popularnego w późnym średniowieczu motywu alegorycznego tańca śmierci, w obliczu której wszyscy, bez względu na swój status, jesteśmy równi.

Mural jest efektem współpracy miasta z właścicielką kamienicy, która postanowiła zmierzyć się z problemem dewastacji ścian budynku. W przedsięwzięcie zaangażował się Urząd Miasta Torunia, który wsparł mieszkankę starówki w procesie powstawania i realizacji projektu. Wykonanie dzieła powierzono uznanemu toruńskiemu artyście Andrzejowi Poprostu, twórcy kilkudziesięciu malowideł ściennych w przestrzeni miasta.  

Zgodnie z zamysłem właścicieli kamienicy projekt nawiązuje do średniowiecznej scenerii starówki i jest artystycznym wyobrażeniem charakterystycznego dla sztuki tej epoki motywu danse macabre – tańca śmieci, czyli korowodu ludzi wszystkich stanów prowadzonych przez kościotrupa. To alegoryczne przypomnienie faktu, iż wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi.

- Artysta skupił się na groteskowym pokazaniu pewnych archetypów, bowiem prześmiewanie wad i grzechów było w średniowieczu niezwykle modnemówi Katarzyna Darul, córka właścicielki kamienicy z muralem. - Czym jest człowiek i jego działanie w obliczu śmierci i co mu pozostaje: życie w zgodzie z naturą, nauka płynąca z błędów historii oraz umiejętność śmiania się z siebie. Dzięki temu świat ma szanse stać się lepszy.

Na muralu widzimy, jak w szaleńczym, tanecznym pochodzie z ruin Zamku Krzyżackiego do miasta wkracza szereg postaci na czele z flisakiem – przywódcą. Nadaje on rytm wszystkim drwinom i całemu pośmiewisku. Dźwięki z jego fletu przeobrażają się w ornament ze szczurów i żab. To plaga trawiąca ziemię i niosąca zmianę, tak aktualny temat w czasach pandemii. Za śmiercią kroczy szeptucha, kobieta o niezwykłej, tajemnej wiedzy oraz ponadprzeciętnej intuicji, dalej rybak z głową w kształcie ryby, mnich, którego wyobrażenie nawiązuje do grzechów tego stanu, a za nim błazen żonglujący czaszkami, przemieniającymi się w gwiazdy. Można się z nich śmiać, ale i tak każdy stanie się tym, czym był u zarania – pyłem, okruchem kosmosu. Przekonał się już o tym rycerz krzyżacki w pełnym rynsztunku, przebity mieczem upiór. Nawiązaniem do historycznej funkcji targowej Torunia jest mieszczka, a zarazem gęsiarka. W korowodzie średniowiecznych postaci nie mogło też zabraknąć Mikołaja Kopernika, który dzierży magiczną laskę zwieńczoną Słońcem, Księżycem i Ziemią, jeszcze płaską, dźwiganą przez cztery słonie, bowiem świadomość i nauka dopiero przed nami. Tuż za nim, na świni jedzie król i jest nagi – ślepy na oczywistość, pełen pychy, tuczony i kierowany przypadkiem zamyka pochód. Nikt nie ucieknie Śmierci.

Prace przy muralu zakończą się jeszcze we wrześniu, finansuje je właścicielka kamienicy przy wsparciu miasta.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: nowe skrzyżowanie
    Drogi, Miasto
    Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.