www.torun.pl

Średnicówka otwarta!

W piątek, 9 października 2015 r. w Toruniu został udostępniony dla ruchu drugi odcinek Trasy Średnicowej Północnej. 

Mniejsza skrzyżowań, przejść dla pieszych i świateł - to główne atuty Trasy Średnicowej Północnej. Jej właśnie oddany do ruchu drugi fragment - od ul. Grudziądzkiej do M. Skłodowskiej-Curie - liczy ponad 3 km. Arteria przecinająca miasto odciąży przepełnione dziś ulice Kraszewskiego- Czerwoną Drogę, Odrodzenia, Przy Kaszowniku, Warneńczyka, Kościuszki i Żółkiewskiego. To również szybsze i komfortowe połączenie dla kierowców jadących Wałami gen. Sikorskiego, Szumana, placem św. Katarzyny, Warszawską, Traugutta i Lubicką.

Toruń musi mieć połączenie pomiędzy wschodnimi a zachodnimi osiedlami. II etap Trasy Średnicowej Północnej powstał po to, by podróżowało się sprawniej i lepiej. Także rowerami, bo wzdłuż trasy jest piękna droga rowerowa – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. 

II etap Trasy Średnicowej Północnej to alternatywa dla dróg krajowych 80 i 91 przebiegających przez miasto. Wyboru można dokonać zjeżdżając z autostrady do Torunia. Do wyboru jest istniejący obecnie ciąg dróg: Szosa Lubicka, Lubicka, Traugutta Warszawska, Dobrzyńska, plac Pokoju Toruńskiego, Przy Kaszowniku, plac biskupa Chrapka, Odrodzenia, Czerwona Droga, Kraszewskiego, Bema, Broniewskiego do Szosy Bydgoskiej.

Po oddaniu do użytku II etapu TŚP kierowcy zjeżdżający z autostrady mogą pojechać Szosą Lubicką, Olimpijską, Skłodowskiej-Curie, Trasą Średnicową Północną (od Skłodowskiej-Curie do Szosy Chełmińskiej), Szosą Chełmińską (fragment w budowie), Bema, Broniewskiego, Szosą Bydgoską.

Dzięki Trasie Średnicowej Północnej kierowcy jadący z mostu gen. E. Zawackiej wjeżdżają w ul. Wschodnią, dalej M. Skłodowskiej-Curie i nowo wybudowaną Trasą Średnicową, omijając centrum miasta, dojadą do terenów przemysłowo-składowych zlokalizowanych przy ul. Polnej, Chrobrego, Mazowieckiej. Tu równolegle z budową Trasy Średnicowej Północnej miasto przebudowało układ drogowy. Powstała ul. Dworcowa, która nie tylko zapewnia obsługę Młynów, ale łączy tereny produkcyjne i usługowe, w tym Izbę Celną, z Trasą Średnicową. Wykonano także połączenie ul. Dworcowej z ul. Wielki Rów. Niedawno zaś rozpoczęła się przebudowa ulicy Batorego - od Trasy Średnicowej Północnej do ul. Towarowej i Pod Dębową Górą.

Drogę wybudowała firma SKANSKA SA. Koszt umowy to 107,64 mln zł, a dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 wyniosło 30,37 mln zł. Kontrakt nadzorującego budowę Iżyniera Projektu - DDG Sp.z o.o opiewał na 899 831 zł.

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.