Sprzątanie Świata z MPO | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Sprzątanie Świata z MPO

Eko, Miasto
Data publikacji: 14 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: pomarańczowe śmieciarki stoją na Rynku Nowomiejskim

17 września 2022 r. na Rynku Nowomiejskim odbędzie się festyn z okazji akcji Sprzątania Świata. Na odwiedzających czekają wyjątkowe atrakcje: edukacja ekologiczna poprzez zabawę, budowa symbolu miasta - toruńskiego anioła z elektroodpadów, sadzenie kwitnących kwiatów oraz występ chóru uczniów z repertuarem o przesłaniu ekologicznym.
    
W 2022 r. ogólnopolska akcja Sprzątania Świata odbędzie się pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”. Zapraszamy torunian na Rynek Nowomiejski w dniu 17 września 2022 roku w godzinach 10:00-14:00.

Na gości czekać będą aż cztery stoiska: Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z Nadleśnictwem Dobrzejewice, Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz Leroy Merlin.

Na dwóch pierwszych stoiskach będzie prowadzona edukacja ekologiczna dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W ruch pójdą koła fortuny, karty pracy i chwytaki do segregacji odpadów. Będzie można także wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie na ściance o tematyce ekologicznej. Kolejne stoisko będzie miejscem, gdzie dzieci i młodzież wspólnie będą budować toruńskiego anioła z elektrośmieci. Leroy Merlin z kolei przedstawi milusińskim swoją ideę zaszczepiania miłości do przyrody poprzez naukę sadzenia kwitnących kwiatów na stoisku „Dzieciaki sadzeniaki”.

W tym roku po raz pierwszy swoje umiejętności wokalne zaprezentuje chór uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Toruniu, który wystąpi dwukrotnie: o godzinie 11:00 i 13:00.

Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz leki i baterie. Zaplanowano także konkurs wiedzy dla dorosłych oraz grę planszową z nagrodami dla dzieci.
Jak co roku uciecha czeka na milusińskich, którzy już nie mogą doczekać się oglądania z bliska pojazdów Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. – spółka zaprezentuje specjalistyczny sprzęt, który każdego dnia przemierza ulice Torunia odbierając odpady od mieszkańców, oczyszczając ulice z piasku, śniegu czy błota.

Wydarzenie realizowane jest na zlecenie Gminy Miasta Toruń.

Fot. MPO Sp. z o.o.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Na zdjęciu: nowe miejsca do parkowania przy ul. Grudziądzkiej 56, trzy miejsca zajęte przez samochody
  Drogi, Miasto
  Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.
 • W Toruniu goszczą uczniowie z Hiszpanii, Holandii oraz Estonii, uczestnicy projektu Erasmus Plus "Kolory Kultury", realizowanego we współpracy z SP 11. 30 września spotkali się z zastępcą prezydenta.