Sprzątanie świata 2020 | www.torun.pl

Sprzątanie świata 2020 | www.torun.pl

Eko, Miasto
Data publikacji: 18 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dzieci zbierające śmieci do worka

Sprzątanie świata to coroczna międzynarodowa kampania odbywająca się zawsze w trzeci weekend września. W tym roku Wielki Finał będzie odbywać się od piątku 18 września do niedzieli 20 września 2020 r.

Kampania polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Pomysł akcji sprzątania świata narodził się w Australii - po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy to 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w sprzątaniu śmieci z terenów portu. Rok później akcja objęła swoim zasięgiem całą Australię.

W 1994 r. Mira Stanisławska-Meysztowicz zainicjowała tę akcję pod nazwą: „Sprzątanie świata - Polska". Patronem i koordynatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia. Tegoroczne sprzątanie świata przebiegać będzie pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Ten motyw przewodni ma inspirować i motywować do rezygnacji z plastiku tam, gdzie jest to możliwe, do usunięcia jak największych ilości plastiku z codziennego życia. Ponadto nawołuje do stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań i do odpowiedzialnej segregacji plastiku w gospodarstwach domowych.

Tegoroczna edycja wydarzenia będzie niewątpliwie różnić się od poprzednich z powodu pandemii Covid-19, ale nie zapominamy, że planeta Ziemia to nasz wspólny Dom. Nie mamy innego i to my musimy o niego zadbać. Zachęcamy, aby każdy indywidualnie lub z najbliższą rodziną, w gronie przyjaciół lub z sąsiadami posprzątał swój najbliższy kawałek Ziemi. Pamiętajmy również o tym, żeby nie zaśmiecać naszego otoczenia. Należy również pamiętać jak trudno degradowalny jest plastik. Nas już nie będzie, a plastikowa butelka, woreczek czy rękawiczka pozostanie w środowisku.

Tegoroczny program 27. edycji akcji „Sprzątanie świata – Polska” i więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej: www.naszaziemia.pl.

W Toruniu w sobotę 19 września 2020 r. w godz. 10:00-14:00 Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zaprasza na Rynek Nowomiejski na wspólną imprezę. Podczas wydarzenia odbędą się liczne gry i zabawy ekologiczne, a także zaprezentowane zostaną specjalistyczne pojazdy spółki MPO.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest problem plastiku. Pracownicy Centrum Edukacji Ekologicznej będą zachęcać mieszkańców, aby zastanowić się, czy możemy zredukować zużycie plastiku lub nawet zrezygnować z niektórych plastikowych przedmiotów. Przypomną oni zasady prawidłowej segregacji śmieci w naszych gospodarstwach domowych, a także potwierdzą prawdziwość zasady "zgniecenie ma znaczenie". Nie zabraknie kolorowanek i łamigłówek dla młodszych i nieco starszych gości. Będzie można zakręcić kołem fortuny i przy odrobinie szczęścia wygrać wybraną nagrodę. Obsługa zaprosi również do pamiątkowego zdjęcia przy ściance promującej selektywną zbiórkę odpadów. O godz. 12.00 odbędzie się konkurs wiedzy z nagrodami, głównie dla dorosłych.

W akcję włączą się Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Dobrzejewice, które na swoim stoisku będzie prowadzić konkursy przyrodnicze. W zamian za aktywny udział leśnicy rozdadzą uczestnikom imprezy sadzonki drzew i krzewów.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i wolny dla wszystkich, organizuje je Gmina Miasta Toruń i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.