Sprzątaj nie tylko w Dzień Ziemi | www.torun.pl

Sprzątaj nie tylko w Dzień Ziemi

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 kwietnia 2021
Autor: Magdalena Kujawa
Zdjęcie ze Sprzątania Świata w 2019 r.

Obchodzony co roku 22 kwietnia Dzień Ziemi poprzez liczne akcje zwraca uwagę na konieczność zadbania o środowisko naturalne. Jednak troskę o nasze otoczenie możemy okazać każdego dnia roku.

W Światowym Dniu Ziemi szkoły często aktywizują uczniów do wspólnego sprzątania zaśmieconych terenów - lasów, parków, skwerów i innych terenów zielonych. W Toruniu już w weekend poprzedzający święto mieszkańcy zorganizowali się w grupy i ochoczo ruszyli do oczyszczania z odpadów naszego miasta.

Do Wydziału Gospodarki Komunalnej zgłosili się m.in. studenci z „Erasmusa”, którzy stwierdzili, że skoro nie mogą spotykać się w pubach, to chociaż zrobią coś pożytecznego dla środowiska, więc zorganizowali sprzątanie terenów należących do Campusu UMK. Uczniowie WSKSiM natomiast porządkowali tereny rekreacyjne przy Porcie Drzewnym, a młodzież z I L.O. 22 kwietnia sprzątała różne miejsca na terenie całego miasta.

Oprócz akcji w szkołach i na wyższych uczelniach torunianie organizowali się w grupy i sprzątali miejsca, które sąsiadują z zamieszkanymi przez nich terenami (np. Park 1000-lecia, obszary na Rudaku, Bielanach, przy ul. Okólnej, ul. Wodociągowej 17). Takie inicjatywy obywatelskie są w naszym mieście często podejmowane przez mieszkańców, niezależnie od tego, czy obchodzimy Dzień Ziemi. Można powiedzieć, że w Toruniu Dzień Ziemi trwa cały czas.

Co zrobić, by zorganizować zbiorowe sprzątanie?

Wystarczy zgłosić się do Wydziału Gospodarki Komunalnej (ul. Legionów 220, tel. 56 611 83 32, e-mail: odpady@um.torun.pl). Tam ochotnicy dostaną niezbędne do przeprowadzenia akcji worki i rękawiczki. Ważne jest też ustalenie miejsca, w którym zostaną ułożone wypełnione odpadami worki, by później MPO mogło je odebrać.

Mieszkańcy, którzy niekoniecznie czują potrzebę własnoręcznego oczyszczania miasta, mogą zadzwonić do WGK lub Straży Miejskiej i zgłosić dzikie wysypisko.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • historyczny autobus, popularnie zwany ogórkiem
  MZK
  Sto trzydzieści lat temu, 16 maja 1891 r., na ulice Torunia wyjechał pierwszy konny tramwaj. Z tej okazji w sobotę, 15 maja 2021 r. przy Łuku Cezara na pl. Rapackiego otwarta została wystawa prezentująca trzynaście dekad komunikacji miejskiej w naszym mieście.
 • start ósemek w maratonie
  Sport
  W sobotę, 15 maja 2021 r. odbył się Maraton Wioślarski z Torunia do Bydgoszczy. Wzięło w nim udział dwanaście ósemek.
 • pokazy strzelania z łuku
  Kultura, Miasto
  Turniej łuczniczy, pokazy walk rycerskich, warsztaty tańca średniowiecznego, konkursy, atrakcje dla dzieci – to tylko niektóre atrakcje festynu z okazji Dnia Hanzy, który odbył się 15 maja 2021 r. w Fosie Zamkowej. Wydarzenie było częścią inauguracji sezonu turystycznego w Toruniu.
 • Dzieci z PM nr 13 z upominkami od WGK
  Eko
  Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 wzięły udział w inicjatywie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przez trzy dni zbierały śmieci, które następnie zostały poddane recyklingowi w profesjonalnym zakładzie przetwarzania. Akcja podsumowana została 13 maja 2021 r.
 • Na zdjęciu widać żłóto-niebieski tramwaj
  Miasto, MZK
  W związku z koniecznością wyłączenia sieci trakcyjnej w ul. Broniewskiego na odcinku od ul. Sienkiewicza do Reja, od nocy 17/18.05 do nocy 20/21.05 2021 r. wstrzymane zostanie kursowanie tramwajów linii nocnych 1N i 3N.
 • Na zdjęciu widać dwóch żołnierzy biegnących z bronią po terenie poligonu
  Miasto
  Od 14 do 21 maja 2021 roku na toruńskim poligonie odbywają się ćwiczenia, podczas których będą wykonywane strzały artyleryjskie.
 • W najbliższy poniedziałek 17 maja 2021 r. rusza rejestracja na szczepienia osób, które ukończyły 16 i 17 rok życia.
 • Kolejna inwestycja sektora magazynowo-biurowego w Toruniu. Już w lipcu 2021 ruszy budowa drugiej części kompleksu „Forteczna Park” w przemysłowej części tzw. Osiedla JAR – informuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Wiosenna pogoda sprzyja spacerom na Bulwarze Fildadelfijskim. Skutkuje to także znacznym zwiększeniem ilości odpadów w koszach. By nie dopuścić do ich przepełnienia, będzie ich więcej i będą częściej opróżniane.
 • W szeregi toruńskiej policji wstąpiło 11 nowych funkcjonariuszy – w dniu 13 maja 2021 r. złożyli uroczyste ślubowanie.
 • Szkoła bogata w historie i aż 75-letnią tradycję w kształtowaniu młodych ludzi w zawodzie. Daje możliwości zdobycia obszernego praktycznego doświadczenia. Poniżej tegoroczna oferta Szkoły Gastronomiczno-Hotelarskiej w Toruniu.
 • Wyższe środki na dotacje sportowe o kwotę 495.000 zł - Rada Miasta Torunia podczas 30. sesji przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021.
 • W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 10 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Trzy osoby zmarły w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Miasto Toruń zdobyło 1. miejsce jako samorządowy Lider Komunikacji i Promocji w obszarze komunikacji pandemicznej - za całość komunikacji z mieszkańcami podczas pandemii.