www.torun.pl

Spotkanie z Sybirakami

Miasto
Data publikacji: 08 lutego 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

8 lutego 2019 roku prezydent Michał Zaleski spotkał się z członkami Związku Sybiraków w Toruniu. Wizyta w urzędzie miasta rozpoczęła obchody 30. rocznicy powstania związku.

Związek Sybiraków oddział w Toruniu powstał 10 czerwca 1989 roku. W 30. rocznicę pierwszego walnego zgromadzenia toruńscy sybiracy planują odsłonić tablicę pamiątkową przy Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Okazji do świętowania będzie jednak znacznie więcej.

13 września przy Kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny Kowalskiej zaplanowano odsłonięcie tablicy „Matki Polki –Sybiraczki”, wydana zostanie też książka opisująca 30-letnią historię związku.

- Chcemy słyszeć od Was tę historię. Powinniście mówić głośno o tym, co przeżyliście i co przeżyły Wasze rodziny. Wierzę, że program jubileuszu będzie bardzo bogaty i różnorodnymówił do uczestników spotkania prezydent Michał Zaleski.

Ta wizyta w urzędzie miasta zainaugurowała świętowanie 30-lecia.

- Sybiraków jest coraz mniej, ale mamy świadomość, że pamięć o nas musi pozostać żywa! To element naszej historii i naszą misją jest przekazywać ją dalejwyjaśniał Jan Myrcha, prezes zarządu toruńskiego oddziału Związku Sybiraków.

Michał Zaleski z okazji jubileuszu wręczył prezesowi związku wyjątkowy prezent - wydrukowaną wystawę „MATKI SYBIRACZKI”, która zostanie wyeksponowana podczas obchodów Dnia Sybiraka we wrześniu 2019 r

W Toruniu pamięć o zesłańcach na Sybir jest wciąż żywa. Pierwszą tablicę poświęconą Zesłańcom Sybiru odsłonięto w krużganku Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Na cześć Sybiraków nazwano jedną z toruńskich ulic (Plac Sybiraków) i szkół (VI Liceum Ogólnokształcące), na terenie której w czerwcu 2016 roku odsłonięto pomnik upamiętniający zesłańców.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pomimo trwającego strajku nauczycieli, uczniom klas maturalnych w toruńskich szkołach wystawiono oceny, po przerwie wielkanocnej zaplanowano posiedzenia rad klasyfikacyjnych.
 • Miasto
  Według prognoz, Wielkanoc będzie pogodna i słoneczna. Warto zatem znaleźć czas na spacer, np. w Ogrodzie Zoobotanicznym, który przygotował wiele świątecznych niespodzianek. W Wielki Piątek zaś w nastrój zadumy wprowadzi ostatni z koncertów wielkotygodniowych, odbywający się w zabytkowym wnętrzu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Inwestycje, Miasto, MZK
  Mamy zielone światło dla rozpoczęcia robót budowlanych dla pierwszego etapu prac w rejonie pl. Rapackiego. 17 kwietnia 2019 r. wykonawca uzyskał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID) dla robót na ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego.
 • Miasto, Sport
  16 kwietnia 2019 r. w Przystani Toruń odbyło się drugie posiedzenie Rady Sportu kadencji 2019-2023.
 • Miasto
  17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).
 • Siódme miejsce i lekki niedosyt – to bilans występu drużyny Toruń Curling Team w finałach Mistrzostw Polski, które w miniony weekend odbyły się w Łodzi.
 • 17 kwietnia 2019 r., dziesiątego dnia strajku, strajkuje 1067 nauczycieli z toruńskich szkół.
 • Na dworcu kolejowym Toruń Główny odbyły się XXVI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Udział w nich wzięło 7 zespołów ze szkół toruńskich i zespół z LO w Lipnie.
 • Miejski Zarząd Dróg przypomina kierowcom, że od najbliższego piątku 29 marca 2019 r. ulica Legionów na odcinku od ul. Grudziądzkiej do ul. Odrodzenia będzie objęta Strefą Płatnego Parkowania (Podstrefa B).
 • Międzynarodowy zlot skautek i skautów InterCamp w 2022 roku odbędzie się w Toruniu. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 16 kwietnia 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. InterCamp jest organizowany od 1967 roku. Młodzi harecerze w wieku 11-17 lat oraz dorośli instruktorzy spotykają się w weekend, w którym przypadają Zielone...
 • W Toruniu goszczą Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili oraz wicegubernator regionu Imeretia Ioseb Khakhaleishvili. 17 kwietnia 2019 r. złożyli wizytę w urzędzie miasta.
 • Na tematy atutów gospodarczych, możliwości inwestycyjnych i o sektorze turystycznym Tunezji rozmawiano w ramach „Dnia promocji gospodarki i turystyki tunezyjskiej”.
 • W Toruniu przy ul. Warszawskiej 4 mieści się Konsulat Honorowy Tunezji. Jego otwarcie nastąpiło 16 kwietnia 2019 roku.