www.torun.pl

Spotkanie z Sybirakami

Miasto
Data publikacji: 08 lutego 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

8 lutego 2019 roku prezydent Michał Zaleski spotkał się z członkami Związku Sybiraków w Toruniu. Wizyta w urzędzie miasta rozpoczęła obchody 30. rocznicy powstania związku.

Związek Sybiraków oddział w Toruniu powstał 10 czerwca 1989 roku. W 30. rocznicę pierwszego walnego zgromadzenia toruńscy sybiracy planują odsłonić tablicę pamiątkową przy Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Okazji do świętowania będzie jednak znacznie więcej.

13 września przy Kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny Kowalskiej zaplanowano odsłonięcie tablicy „Matki Polki –Sybiraczki”, wydana zostanie też książka opisująca 30-letnią historię związku.

- Chcemy słyszeć od Was tę historię. Powinniście mówić głośno o tym, co przeżyliście i co przeżyły Wasze rodziny. Wierzę, że program jubileuszu będzie bardzo bogaty i różnorodnymówił do uczestników spotkania prezydent Michał Zaleski.

Ta wizyta w urzędzie miasta zainaugurowała świętowanie 30-lecia.

- Sybiraków jest coraz mniej, ale mamy świadomość, że pamięć o nas musi pozostać żywa! To element naszej historii i naszą misją jest przekazywać ją dalejwyjaśniał Jan Myrcha, prezes zarządu toruńskiego oddziału Związku Sybiraków.

Michał Zaleski z okazji jubileuszu wręczył prezesowi związku wyjątkowy prezent - wydrukowaną wystawę „MATKI SYBIRACZKI”, która zostanie wyeksponowana podczas obchodów Dnia Sybiraka we wrześniu 2019 r

W Toruniu pamięć o zesłańcach na Sybir jest wciąż żywa. Pierwszą tablicę poświęconą Zesłańcom Sybiru odsłonięto w krużganku Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Na cześć Sybiraków nazwano jedną z toruńskich ulic (Plac Sybiraków) i szkół (VI Liceum Ogólnokształcące), na terenie której w czerwcu 2016 roku odsłonięto pomnik upamiętniający zesłańców.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Bezpłatne przejazdy dla uczestników rajdu
  Miasto
  W najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się doroczny Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Uczestnicy imprezy będą mogli w sobotę i niedzielę za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.
 • Świętuj Uniwersytetu
  Miasto
  19 lutego 2019 roku społeczność akademicka UMK świętowała 546. Rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie uroczystości w auli uniwersytetu poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim.
 • Inwestycje, Kultura, Miasto
  Prace przy realizacji projektu adaptacji budynków przy ul. W. Łokietka na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przekroczyły półmetek. Nowe obiekty wraz z wystawami mają być otwarte jeszcze w 2019 roku.
 • Kultura, Miasto
  Spotkania ze specjalistami z zakresu medycyny estetycznej, farmacji, kosmetologii, dietetyki czy treningów personalnych - to cześć propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Dzień Kobiet. 8 marca w centrum nauki odbędzie się wieczór "JaKobieta".  Wieczór „JaKobieta” to okazja do spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Trenerzy z Bella...
 • Święto Muzyki 2019
  Kultura, Miasto
  Jesteś muzykiem? Grasz w zespole? A może chcesz zamienić swoją kawiarnię, pub lub ogródek piwny w niepowtarzalny punkt muzyczny? Zgłoś się już dziś i stań się współtwórcą Święta Muzyki! Już po raz trzynasty, pierwszego dnia lata - 21 czerwca 2019 roku - Toruń wypełni wszechobecna muzyka! Na zgłoszenia Toruńska Agenda Kulturalna czeka tylko do 15...
 • Rusza rekrutacja
  Miasto
  11 lutego 2019 roku ruszy elektroniczna rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano 4861 miejsc dla przedszkolaków i 1916 miejsc dla „pierwszaków”.
 • Trwają przygotowania do Mistrzostw Świata Juniorów i Kadetów w Szermierce, które odbędą się od 6 do 14 kwietnia 2019 roku w Toruniu.
 • Swoją czteroletnią kadencję na stanowisku Grotmaszta Bractwa Kaphornowców zakończył torunianin, kpt. jachtowy Cezary Bartosiewicz, wielki miłośnik i promotor żeglarstwa.
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza na kolejne szkolenie związane z realizacją projektu pn. „torun.direct – dobre połączenie z biznesem”. Bezpłatne warsztaty dla osób powyżej 25. roku życia, które chcą zdobyć dodatkowe kompetencje w cyfrowym świecie, odbędą się 27-28.02.2019 r.
 • Weź udział w konsultacjach społecznych dotyczących "Koncepcji rozwoju terenów zieleni w Toruniu". Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 21 lutego.
 • Wraz z cyklem spotkań Prezydenta Torunia z mieszkańcami rozpoczynamy I etap konsultacji społecznych w sprawie budżetu miasta Torunia na 2020 r. i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Torunia na lata 2020-2044.
 • Rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2019/2020 rusza już niebawem. Poznaj szczegóły postępowania rekrutacyjnego!
 • Pani Danuta Andrzejewska dołączyła do grona mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 100 lat. Z życzeniami z okazji tych okrągłych urodzin Panią Danutę odwiedził Prezydent Michał Zaleski.
 • 1 marca 2019 r. rozpocznie się pilotażowy program systemu biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej w Toruniu. System będziemy testować na tramwajowej linii nr 1 i 1N do końca września 2019 roku.