www.torun.pl

Spotkanie z dziećmi z Ukrainy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 sierpnia 2019

20 sierpnia 2019 r. do Torunia przyjechali koloniści z Ukrainy. W Muzeum Piernika spotkał się z nimi zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz.

Grupa 24 osób, która odwiedziła Toruń, to dzieci doświadczone obecną sytuacją polityczną na Ukrainie. Część z nich to przesiedleńcy z terenów Doniecka i Ługańska, a pozostałe to ofiary wojny, które straciły najbliższą rodzinę. Do Polski przyjechały dzięki Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie, działającemu przy ambasadzie Polski w Kijowie oraz ośrodkowi rehabilitacyjnemu Dobry Brat w Osieku nad Wisłą.

- Cieszymy się, że możemy im pokazać nasze miasto, naszą kulturę. Zapewnić im spokój, żeby miały inne doświadczenia niż z obszarów zagrożonych - mówi zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz. - Pokazujemy im tradycyjnie pierniki, bo to prawdziwy skarb Torunia. Mamy nadzieję, że przygoda w Muzeum Piernika zostanie im na długo w pamięci.

Koloniści spędzą w Toruniu jeden dzień. Nie zabraknie dla nich jednak atrakcji. Zwiedzili już z przewodnikiem Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie czekały na nich warsztaty wypieku toruńskich specjałów. Następnie obejrzeli pokaz "Poza horyzontem" w Planetarium, a na koniec dnia odwiedzili Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Pobyt w Toruniu zakończy się w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży. W Polsce dzieci spędzą dwa tygodnie.

Tekst i zdjęcia: Natalia Przytarska

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pięcioro absolwentów UMK odebrało klucze do mieszkań, przyznanych im w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”. Wręczył je, wraz z umowami najmu, prezydent Michał Zaleski w dniu 22 listopada 2019 r.
 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Kultura, Miasto
  Bez wątpienia zakończony niedawno EnergaCamerimage Festival 2019 w Toruniu okazał się kulturalnym i promocyjnym sukcesem. Przez kilka dni za sprawą festiwalu, który po 20 latach nieobecności powrócił do naszego miasta, o Toruniu usłyszał cały świat.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 11 toruńskich par zostało odznaczonych Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 22 listopada 2019 r. w zabytkowej Sali Mieszczańskiej.
 • Miasto
  22 listopada 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji UMK odbyła się konferencja “Prawo humanitarne w 100. lecie Polskiego Czerwonego Krzyża”. Była ona okazją do wspomnień, podsumowań działalności regionalnych oddziałów oraz refleksji na temat międzynarodowego prawa humanitarnego. Konferencję zainaugurował prof. Zacharzewski, który opowiedział o...
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Trwają nasadzenia krzewów w pasach drogowych. W dniu 22 listopada 2019 r. prace objęły ul. Owsianą. Na powierzchni 1073 m kw. zasadzono tam krzewy gat. tawuła japońska.
 • Na Rynku Staromiejskim trwa montowanie dekoracji świątecznych. Jak co roku zespół staromiejski w okresie bożonarodzeniowym rozbłyśnie piękną iluminacją.
 • Poprawa bezpieczeństwa to główny cel prac drogowych, realizowanych obecnie na placu Pokoju Toruńskiego. Chodzi o ograniczenie prędkości samochodów i zmniejszenie liczby miejsc grożących kolizją.
 • Toruń jest gospodarzem Mistrzostw Polski w Łyżwiarstwie Synchronicznym, które odbędą się 30 listopada 2019 r.
 • Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęto dwa programy z zakresu zdrowia i polityki społecznej. Dotyczą one rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii oraz działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.
 • Gala finałowa konkursu „Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2019” odbyła się 20 listopada 2019 r. w toruńskim hotelu Bulwar.
 • 18 listopada rozpoczęło się 12-dniowe szkolenie „Leonidas” dla dowódców batalionów Wojsk Obrony Terytorialnej z całej Polski.