www.torun.pl

Spotkanie w Światowym Dniu Chorego

Miasto
Data publikacji: 11 lutego 2019
Autor: Maria Wesoła

11 lutego 2019 r. prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się z podopiecznymi Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Ligi Polskiej w Toruniu.

11 lutego 2019 r. obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Jest to święto ustanowione przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku – w 75. rocznicę objawień fatimskich. Dzień ten jest okazją do zwrócenia szczególnej uwagi na sytuację osób chorych i cierpiących.

Tradycyjnie, co roku przedstawiciele władz miasta Torunia odwiedzają chorych, za każdym razem udając się do innej placówki sprawującej opiekę nad chorymi. 11 lutego Prezydent Miasta Torunia odwiedził pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego im. Ks. Jerzego Popiełuszki przy ul. Ligi Polskiej 8 w Toruniu. - Staramy się jako miasto Toruń, abyście w tym miejscu czuli się Państwo jak w domu. Wspieramy i wspomagamy placówce w rozwoju i rozbudowie, czego przykładem jest istniejący ogród zimowy, który, jak się dowiedziałem, należy do nielicznych w Polsce. Chciałbym Państwu życzyć, aby każdy dzień był dla Państwa jak najmniejszą uciążliwością i aby otrzymywana pomoc poprawiała zdrowie i codzienny nastrój. Dziękuję również pracownikom ZPO za zaangażowanie i pracę, aby podopiecznym było jak najlżej zmagać się z problemami zdrowotnymi - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. Uroczystość umilił seniorom występ dzieci z przedszkola niepublicznego Dziecięca Odyseja i słodki poczęstunek w ogrodzie sensorycznym na terenie placówki.

ZPO ma pod swoją opieką 112 pensjonariuszy w trybie całodobowym oraz 40 w trybie dziennym, przebywających na terenie placówki od godz. 6:30 do 16:00. W tym roku rozpocznie się rozbudowa zakładu, który zyska 30 miejsc. Zmodernizowany zostanie również oddział całodobowy.

W 2019 roku ponad 18 mln zł Toruń przeznaczy na inwestycje w  zdrowie i opiekę społeczną. Specjalistyczny Szpital Miejski powiększy się o nowy budynek - powstanie czterokondygnacyjne skrzydło, które wraz z zakupionym sprzętem medycznym pozwoli na rozszerzenie działalności związanych z leczeniem udarów i przeszczepem szpików. Szpital czeka także dalsza termomodernizacja i modernizacja pomieszczeń.

Fot. Małgorzata Litwin

 


Najczęściej czytane aktualności

 • Bezpłatne przejazdy dla uczestników rajdu
  Miasto
  W najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się doroczny Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Uczestnicy imprezy będą mogli w sobotę i niedzielę za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.
 • Świętuj Uniwersytetu
  Miasto
  19 lutego 2019 roku społeczność akademicka UMK świętowała 546. Rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie uroczystości w auli uniwersytetu poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim.
 • Inwestycje, Kultura, Miasto
  Prace przy realizacji projektu adaptacji budynków przy ul. W. Łokietka na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przekroczyły półmetek. Nowe obiekty wraz z wystawami mają być otwarte jeszcze w 2019 roku.
 • Kultura, Miasto
  Spotkania ze specjalistami z zakresu medycyny estetycznej, farmacji, kosmetologii, dietetyki czy treningów personalnych - to cześć propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Dzień Kobiet. 8 marca w centrum nauki odbędzie się wieczór "JaKobieta".  Wieczór „JaKobieta” to okazja do spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Trenerzy z Bella...
 • Święto Muzyki 2019
  Kultura, Miasto
  Jesteś muzykiem? Grasz w zespole? A może chcesz zamienić swoją kawiarnię, pub lub ogródek piwny w niepowtarzalny punkt muzyczny? Zgłoś się już dziś i stań się współtwórcą Święta Muzyki! Już po raz trzynasty, pierwszego dnia lata - 21 czerwca 2019 roku - Toruń wypełni wszechobecna muzyka! Na zgłoszenia Toruńska Agenda Kulturalna czeka tylko do 15...
 • Rusza rekrutacja
  Miasto
  11 lutego 2019 roku ruszy elektroniczna rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano 4861 miejsc dla przedszkolaków i 1916 miejsc dla „pierwszaków”.
 • Trwają przygotowania do Mistrzostw Świata Juniorów i Kadetów w Szermierce, które odbędą się od 6 do 14 kwietnia 2019 roku w Toruniu.
 • Weź udział w konsultacjach społecznych dotyczących "Koncepcji rozwoju terenów zieleni w Toruniu". Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 21 lutego.
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza na kolejne szkolenie związane z realizacją projektu pn. „torun.direct – dobre połączenie z biznesem”. Bezpłatne warsztaty dla osób powyżej 25. roku życia, które chcą zdobyć dodatkowe kompetencje w cyfrowym świecie, odbędą się 27-28.02.2019 r.
 • Swoją czteroletnią kadencję na stanowisku Grotmaszta Bractwa Kaphornowców zakończył torunianin, kpt. jachtowy Cezary Bartosiewicz, wielki miłośnik i promotor żeglarstwa.
 • Rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2019/2020 rusza już niebawem. Poznaj szczegóły postępowania rekrutacyjnego!
 • Pani Danuta Andrzejewska dołączyła do grona mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 100 lat. Z życzeniami z okazji tych okrągłych urodzin Panią Danutę odwiedził Prezydent Michał Zaleski.
 • Wraz z cyklem spotkań Prezydenta Torunia z mieszkańcami rozpoczynamy I etap konsultacji społecznych w sprawie budżetu miasta Torunia na 2020 r. i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Torunia na lata 2020-2044.
 • 1 marca 2019 r. rozpocznie się pilotażowy program systemu biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej w Toruniu. System będziemy testować na tramwajowej linii nr 1 i 1N do końca września 2019 roku.