www.torun.pl

Spotkanie w Światowym Dniu Chorego

Miasto
Data publikacji: 11 lutego 2019
Autor: Maria Wesoła

11 lutego 2019 r. prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się z podopiecznymi Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Ligi Polskiej w Toruniu.

11 lutego 2019 r. obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Jest to święto ustanowione przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku – w 75. rocznicę objawień fatimskich. Dzień ten jest okazją do zwrócenia szczególnej uwagi na sytuację osób chorych i cierpiących.

Tradycyjnie, co roku przedstawiciele władz miasta Torunia odwiedzają chorych, za każdym razem udając się do innej placówki sprawującej opiekę nad chorymi. 11 lutego Prezydent Miasta Torunia odwiedził pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego im. Ks. Jerzego Popiełuszki przy ul. Ligi Polskiej 8 w Toruniu. - Staramy się jako miasto Toruń, abyście w tym miejscu czuli się Państwo jak w domu. Wspieramy i wspomagamy placówce w rozwoju i rozbudowie, czego przykładem jest istniejący ogród zimowy, który, jak się dowiedziałem, należy do nielicznych w Polsce. Chciałbym Państwu życzyć, aby każdy dzień był dla Państwa jak najmniejszą uciążliwością i aby otrzymywana pomoc poprawiała zdrowie i codzienny nastrój. Dziękuję również pracownikom ZPO za zaangażowanie i pracę, aby podopiecznym było jak najlżej zmagać się z problemami zdrowotnymi - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. Uroczystość umilił seniorom występ dzieci z przedszkola niepublicznego Dziecięca Odyseja i słodki poczęstunek w ogrodzie sensorycznym na terenie placówki.

ZPO ma pod swoją opieką 112 pensjonariuszy w trybie całodobowym oraz 40 w trybie dziennym, przebywających na terenie placówki od godz. 6:30 do 16:00. W tym roku rozpocznie się rozbudowa zakładu, który zyska 30 miejsc. Zmodernizowany zostanie również oddział całodobowy.

W 2019 roku ponad 18 mln zł Toruń przeznaczy na inwestycje w  zdrowie i opiekę społeczną. Specjalistyczny Szpital Miejski powiększy się o nowy budynek - powstanie czterokondygnacyjne skrzydło, które wraz z zakupionym sprzętem medycznym pozwoli na rozszerzenie działalności związanych z leczeniem udarów i przeszczepem szpików. Szpital czeka także dalsza termomodernizacja i modernizacja pomieszczeń.

Fot. Małgorzata Litwin

 


Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pomimo trwającego strajku nauczycieli, uczniom klas maturalnych w toruńskich szkołach wystawiono oceny, po przerwie wielkanocnej zaplanowano posiedzenia rad klasyfikacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Miasto
  Według prognoz, Wielkanoc będzie pogodna i słoneczna. Warto zatem znaleźć czas na spacer, np. w Ogrodzie Zoobotanicznym, który przygotował wiele świątecznych niespodzianek. W Wielki Piątek zaś w nastrój zadumy wprowadzi ostatni z koncertów wielkotygodniowych, odbywający się w zabytkowym wnętrzu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
 • Inwestycje, Miasto, MZK
  Mamy zielone światło dla rozpoczęcia robót budowlanych dla pierwszego etapu prac w rejonie pl. Rapackiego. 17 kwietnia 2019 r. wykonawca uzyskał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID) dla robót na ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego.
 • Miasto, Sport
  16 kwietnia 2019 r. w Przystani Toruń odbyło się drugie posiedzenie Rady Sportu kadencji 2019-2023.
 • Miasto
  17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).
 • Siódme miejsce i lekki niedosyt – to bilans występu drużyny Toruń Curling Team w finałach Mistrzostw Polski, które w miniony weekend odbyły się w Łodzi.
 • 17 kwietnia 2019 r., dziesiątego dnia strajku, strajkuje 1067 nauczycieli z toruńskich szkół.
 • Na dworcu kolejowym Toruń Główny odbyły się XXVI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Udział w nich wzięło 7 zespołów ze szkół toruńskich i zespół z LO w Lipnie.
 • Miejski Zarząd Dróg przypomina kierowcom, że od najbliższego piątku 29 marca 2019 r. ulica Legionów na odcinku od ul. Grudziądzkiej do ul. Odrodzenia będzie objęta Strefą Płatnego Parkowania (Podstrefa B).
 • Międzynarodowy zlot skautek i skautów InterCamp w 2022 roku odbędzie się w Toruniu. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 16 kwietnia 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. InterCamp jest organizowany od 1967 roku. Młodzi harecerze w wieku 11-17 lat oraz dorośli instruktorzy spotykają się w weekend, w którym przypadają Zielone...
 • W Toruniu goszczą Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili oraz wicegubernator regionu Imeretia Ioseb Khakhaleishvili. 17 kwietnia 2019 r. złożyli wizytę w urzędzie miasta.
 • Na tematy atutów gospodarczych, możliwości inwestycyjnych i o sektorze turystycznym Tunezji rozmawiano w ramach „Dnia promocji gospodarki i turystyki tunezyjskiej”.
 • W Toruniu przy ul. Warszawskiej 4 mieści się Konsulat Honorowy Tunezji. Jego otwarcie nastąpiło 16 kwietnia 2019 roku.