Spotkanie chemików | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Spotkanie chemików

Miasto
Data publikacji: 19 września 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi przy mównicy i przemawia podczas  65. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chemicznego

18 września 2023 roku w Auli UMK odbyła się inauguracja 65. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chemicznego. W spotkaniu udział wziął prezydent Michał Zaleski.

- Bardzo dziękuję za możliwość powitania Państwa w Toruniu. Wszyscy członkowie i sympatycy Polskiego Towarzystwa Chemicznego mogą się czuć w Toruniu nie tylko jak w mieście sławnego Kopernika, ale  także w mieście, w którym chemię się doskonale zna oraz ceni. Ta postawa wywodzi się oczywiście w pierwszej kolejności z wysokiej pozycji, jaką w świecie nauki zajmują Wydział Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz lokalny oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Renoma związanego z nim środowiska jest powodem do dumy dla całego Torunia – powitał uczestników zjazdu prezydent Michał Zaleski.

Po 15 latach odwiedzin w innych miastach Polski, doroczny Zjazd PTChem powrócił do Torunia i został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Podczas pięciodniowego spotkania blisko 700 gości zajmie się najnowszymi osiągnięciami badawczymi w dziedzinie chemii w 12 sekcjach. Są one odzwierciedleniem zakresu działań we współczesnej chemii i pokazują rolę, jaką odgrywają nauki chemiczne w rozwoju współczesnego świata wpływając na podnoszenie jakości życia poprzez oddziaływanie na farmację, medycynę, rolnictwo, budownictwo, energetykę czy inżynierię materiałową. Łącznie planowane jest wygłoszenie 159 wykładów, w tym inauguracyjnych, plenarnych i sekcyjnych, 186 komunikatów oraz 301 prezentacji posterowych.

Zjazd co roku stanowi niezwykłą okazją do wymiany doświadczeń naukowych między badaczami z Polski, a także ze świata oraz nawiązania współpracy pomiędzy środowiskiem akademickim i przemysłem. To także świetna i niepowtarzalna okazja do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem wielu pokoleń naukowców. Celem Zjazdów jest stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń naukowych oraz integracja środowiska naukowego, która otwiera możliwości zaprezentowania i przedyskutowania najnowszych osiągnięć badaczy oraz nawiązania i podtrzymania współpracy między ośrodkami naukowymi i otoczeniem gospodarczym.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.
  • W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
  • Setne urodziny obchodziła torunianka, pani Felicja Cyrankowska. Z tej okazji życzenia złożyli jubilatce prezydent Michał Zaleski i kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego, Iwona Krzywdzińska.
  • Z początkiem października Toruń wypełni się studentami. Wielu z nich będzie jeździć na zajęcia komunikacją miejską. W takim przypadku dużą oszczędnością dla studenckiego budżetu będzie zakup biletu semestralnego, który pozwoli na oszczędne i wygodne przemieszczanie się po mieście.
  • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
  • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
  • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
  • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.