Spotkanie biologów na UMK | www.torun.pl

Spotkanie biologów na UMK

Miasto
Data publikacji: 13 września 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczestnicy spotkania dziekanów wydziałów biologicznych uczelni zrzeszonych w YUFE, przemawia prezydent Michał Zaleski

W ramach YUFE - Młodych Uniwersytetów dla Przyszłości Europy na UMK odbywa się konferencja naukowa z udziałem dziekanów wydziałów biologicznych zrzeszonych w projekcie.

YUFE, czyli Młode Uniwersytety dla Przyszłości Europy (Young Universities for the Future of Europe) to jedno z 41 konsorcjów wybranych przez Komisję Europejską do budowy i testowania modelu Uniwersytetu Europejskiego - otwartego, nieelitarnego i integrującego różne środowiska, a także promującego innowacyjność, interdyscyplinarność oraz najwyższą jakość w badaniach i edukacji.

YUFE tworzy dziesięć dynamicznych, młodych, skoncentrowanych na studentach uniwersytetów badawczych (łącznie ponad 190 tys. studentów i ponad 32 tys. pracowników) i czterech partnerów nieakademickich zajmujących się edukacją wyższą, rynkiem pracy i przedsiębiorczością. W gronie uniwersytetów znajduje się toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

W dniu 13 września 2021 r. na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK rozpoczęła się konferencja stowarzyszenia YUFE: „YUFE Life Sciences – Perspectives for Cooperation”. Z inicjatywy i na zaproszenie dziekana Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych prof. dr. hab. Wernera Ulricha, biorą w niej udział dziekani siedmiu europejskich uniwersytetów YUFE.  Zebranych powitał prezydent Michał Zaleski, życząc zarówno owocnych obrad, udanej konferencji, jak też wielu wrażeń podczas zwiedzania naszego miasta.

W trakcie wizyty, która potrwa do 15 września 2021 r. zebrani porozmawiają o wspólnej działalności naukowej, wymianie studenckiej i pracowniczej, obiektach laboratoryjnych i podwójnych dyplomach magisterskich i doktorskich. Międzynarodowe tematy obejmą również możliwość uzyskania grantów europejskich oraz zarządzanie projektami. Strategicznym celem Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK jest połączenie sił uniwersytetów zrzeszonych w YUFE w celu rozszerzenia współpracy naukowej. Sprzyja temu fakt, że siedmiu na dziesięciu obecnych członków tego konsorcjum posiada wydziały biologiczne.

Fot. Andrzej Romański, UMK

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu biegacze dobiegają do mety na Rynku Staromiejskim
  Miasto, Sport
  Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.
 • Na zdjęciu: fragment murów z odkrytymi kanałami deszczowymi
  Miasto
  Podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych.
 • Na zdjęciu baner z uśmiechniętą kobietą i napisem Punkt Szczepień Toruń Plaza
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend września.
 • zdjęcie toruńskiego stoiska
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu prezentują portfolio gospodarcze Torunia podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbywa się w Katowicach.
 • Pobierz regulamin strony “Mój Toruń” w serwisie Facebook.com
 • Grafika informująca o kampanii Złoty Wrzesień
  Miasto
  Miasto Toruń włącza się w kampanię „Złoty wrzesień”, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (13-19 września) potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach - w imieniu organizatorów akcji - zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 października 2021 r.
 • W ramach VIII Kongresu Azjatyckiego odbędzie się panel energetyczny – udział w nim jest bezpłatny.
 • Po raz czwarty mieszkańcy Chełmińskiego Przedmieścia spotkali się na święcie swojego osiedla. Dzień Chełmionki obchodzony był 19 września 2021 r.
 • W niedzielę 19 września 2021 roku w SP nr 3 rozegrane zostały walki finałowe w jubileuszowym XXV Turnieju Bokserskim im. Zygmunta Krygiera.
 • Słynny Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki wystąpił 18 września 2021 r. w toruńskim Dworze Artusa.
 • Muzeum Twierdzy Toruń jest gospodarzem pikniku militarnego w weekend 18 i 19 września 2021 r.
 • W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju na Rynku Nowomiejskim odbył się coroczny piknik ekologiczny.