Spotkania lalkowe rozpoczęte | www.torun.pl

Spotkania lalkowe rozpoczęte

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 października 2021
Autor: Magdalena Kujawa

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

baśniowe postacie w czasie parady

Barwną paradą baśniowych postaci zainaugurowany został w Teatrze Baj Pomorski 27. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania”. Do 15 października 2021 r. w Toruniu zaprezentują się najciekawsze widowiska teatru animacji z Polski i zagranicy.

Temat przewodni tegorocznych „Spotkań” brzmi: „Rozmawiajmy!”

- Ostatni czas, nierzadko spędzony w izolacji, samotności, poczuciu braku czy pustki, zrodził w wielu z nas potrzebę wskrzeszenia relacji międzyludzkich. Festiwalowe spektakle oscylować będą zatem wokół tematyki samotności, umiejętności radzenia sobie z nią, doceniania faktu obecności drugiej osoby, jak również oswajania zagadnienia odmienności oraz akceptacji siebie i innych takimi, jakimi są – piszą organizatorzy.

Jak zawsze impreza stanowi szansę do zapoznania się z rozmaitymi przejawami teatru formy. Przedstawienia adresowane są zarówno do dzieci, jaki i dorosłych widzów. Publiczność obejrzy siedem przedstawień konkursowych teatrów z Polski, Czech i Słowacji. Poza konkursem swoje przedstawienia zaprezentują również gospodarze – Teatr Baj Pomorski. Każdy ze spektakli porusza ważne tematy, skłaniające do refleksji i rozmowy, stąd części widowisk towarzyszą warsztaty.

Prologiem do festiwalu był w piątek, 8 października XVII Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych „Innym Okiem”. Swoją premierę miał również na „Spotkaniach” krótkometrażowy film fabularny Ryszarda Kruka „Taksiarz”. Obraz w całości kręcony był w Baju Pomorskim, a w roli tytułowej wystąpił znany aktor Jan Nowicki. Przypomnijmy, że kilka lat temu Ryszard Kruk nakręcił dokument „Taksówkarz” - nostalgiczną opowieść o najstarszym toruńskim kierowcy taksówki. Teraz artysta postanowił tę historię opowiedzieć w fabule.

W sobotnie przedpołudnie ulicami starówki przeszła parada kolorowych, baśniowych postaci zapowiadająca festiwal.

Więcej o festiwalu:
Profil MFTL „Spotkania” na Facebooku
Profil Teatru Baj Pomorski na Facebooku
Strona internetowa Baja Pomorskiego

Kliknij w obrazek, aby powiększyć

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Dynie na pl. Rapackiego
  Eko, Miasto
  Spacerujący w okolicach starówki dostrzegą w kilku miejscach okazałe dynie. W ten sposób Toruń oswaja jesienny czas.
 • Drzewo zwalone na nagrobki w nocy z 21/22 października 2021 r. na cmentarzu św. Jerzego, fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Uszkodzone i zerwane dachy oraz linie energetyczne, powalone drzewa i spadające konary to skutki wichur, które przechodzą przez nasz region.
 • Na zdjęciu prezes Stowarzyszenia Wędka Wojciech Przybysz odbiera sakwę z monetami z rąk prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Wrzucane na szczęście do Strugi Toruńskiej monety wyłowione zostały dzisiaj, 22 października 2021 r. przez dzieci z Torunia, Poznania, Koszalina i Wrocławia. Strzeżony przez Smoka przy ul. Przedzamcze skarb przekazany zostanie Stowarzyszeniu Dzieciom i Młodzieży Wędka.
 • Na zdjęciu:Samochody parkujące przy chodniu wzdłuż cmentarza św. Jerzego
  Drogi, Miasto
  W okresie Wszystkich Świętych obowiązywać będzie inna organizacja ruchu, umożliwiająca dojechanie do toruńskich cmentarzy i zaparkowanie w ich pobliżu.
 • nagrobek rodziny Langraf
  Miasto
  Po raz dziewiętnasty 1 listopada 2021 r. Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia organizują kwestę na cmentarzu św. Jerzego. W tym roku celem zbiórki jest odnowa zabytkowego nagrobka rodziny Landgraf.
 • baner wydarzenia
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu po raz kolejny zostało regionalnym koordynatorem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Celem projektu jest promocja świadomego kształtowania ścieżki kariery, próbowania własnych sił w biznesie, racjonalnego i odpowiedzialnego rozwijania firmy. Znamy już pierwsze wydarzenia tegorocznego projektu, o kolejnych...
 • „Czas solidarności” – to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się 25-26 października 2021. Aby bezpiecznie kontynuować Festiwal nawet w czasie pandemii COVID-19, impreza przyjmie charakter hybrydowy.
 • W piątek 22 października 2021 roku utrzyma się w Toruniu silny wiatr.
 • Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy zgodnie z tradycją co roku odwiedza nasze miasto w okresie jesiennym. 21 października 2021 r. w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.
 • Od 1 lipca 2021 r. istnieje możliwość ubiegania się o przyznanie bonu na zasiedlenie w wysokości 9 000,00 zł finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu (V)” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
 • Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021 i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2021-2050. Miało to miejsce podczas 35. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbyła się w dniu 21 października 2021 r.
 • Wystawy Magdaleny Abakanowicz i innych rzeźbiarzy, a także grafik dziecięcych z całego świata dla miłośników kultury, 100. Rowerowa Masa Krytyczna i 38. Toruń Maraton dla aktywnych oraz wielka inauguracja sezonu siatkarskiego Aniołów Toruń dla kibiców – to tylko mała część propozycji weekendowych w Toruniu. 22-24 października 2021 r. na pewno nie...
 • Po raz 22. toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zorganizowała Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 21 października 2021 r.
 • Na stronie internetowej online.ecfcamerimage.pl oglądać można filmy poświęcone architekturze i architektom. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie podsumowującej konkurs na koncepcję architektoniczną ECFC prezentuje 4 filmy dokumentalne, składające się na przegląd filmów „Architektura w oku kamery /...