www.torun.pl

Sportowcy rozsławiają Toruń

Miasto, Sport
Data publikacji: 14 kwietnia 2017

Prezydent Michał Zaleski spotkał się 13 kwietnia 2017 r. z trójką toruńskich sportowców, którzy z sukcesami wrócili z międzynarodowych imprez sportowych.

Łyżwiarze figurowi w parach tanecznych Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev na zakończonych niedawno Mistrzostwach Świata w Helsinkach wywalczyli kwalifikację na igrzyska olimpijskie w koreańskim Pjongczang w 2018 r. To pierwsza kwalifikacja olimpijska Polaków w tej dyscyplinie sportu od 8 lat, a wśród toruńskich zawodników w sportach zimowych będzie to pierwszy występ od 46 lat. Z kolei Wacław Krankowski przywiózł aż 4 medale z zakończonych 25 marca 2017 r. VII Halowych Mistrzostw Świata w LA Masters w koreańskim Daegu: złoto w pchnięciu kulą (12.58), srebro w rzucie młotem (42.06), brąz w rzucie ciężarkiem (16.44) i rzucie dyskiem (41.44). W sumie cała 43-osobowa polska reprezentacja zdobyła w Korei aż 61 medali.

- Gratuluję Państwu wspaniałych sukcesów sportowych i dziękuję za znakomitą promocję Torunia na całym świeciemówił prezydent Michał Zaleski, wręczając sportowcom listy gratulacyjne i okolicznościowe upominki.   

Podczas spotkania w Urzędzie Miasta Torunia para taneczna w łyżwiarstwie Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew otrzymała z rąk nagrody rzeczowe i decyzje o podwyższeniu stypendium sportowego od kwietnia do grudnia do kwoty 3 tys. zł/miesiąc (do tej pory otrzymywali 1 tys. zł). Podziękowania i upominki prezydent przekazał również trenerce pary - Sylwii Nowak-Trębackiej i prezesesowi MKS „Axel” Markowi Kaliszkowi, dumnemu tacie Natalii. Nagrodą rzeczową, upominkami promocyjnymi i listem gratulacyjnym został również uhonorowany nasz toruński lekkoatleta, multimedalista weteranów Wacław Krankowski.


Natalia Kaliszek (1996)  i Maksym Spodyriev (1993) to obecnie najlepsza para taneczna w Polsce. Razem trenują od 2014 r. Trzykrotnie wywalczyli tytuł Mistrzów Polski – w sezonie 2016/2017, 2015/2016 oraz 2014/2015. Na Mistrzostwach Świata Juniorów w 2015 roku zajęli siódme miejsce. W sezonie 2015/2016 ich taniec do muzyki fokstrota z programu krótkiego zyskał tak dobre oceny od sędziów, że komisja techniczna tańców na lodzie ISU oficjalnie zgłosiła tę sekwencję kroków do kanonu tańców na lodzie.

W Helsinkach po tańcu krótkim torunianie zajmowali 15. miejsce z najlepszym wynikiem sezonu 63,37 pkt. Taniec dowolny pojechali znakomicie i w ostatecznej klasyfikacji, z końcowym wynikiem 157,15 uplasowali się na 14. pozycji, wyprzedzając parę ukraińską Aleksandrę Nazarową i Maksyma Nikitina. Jest to także awans o dwie pozycje w stosunku do ubiegłorocznego występu na Mistrzostwach Świata w Bostonie. Poprawiając też swoje najlepsze wyniki w tym sezonie w obu programach, ustanowili swoje nowe rekordy życiowe! Największym jednak sukcesem jest niewątpliwie kwalifikacja olimpijska na igrzyska w Korei.

Wacław Krankowski (1951) jest związany ze sportem od szkoły podstawowej, poprzez szkołę średnią i studia. W AZS Toruń startował w II lidze i współzawodnictwie szkół wyższych. Po prawie dwudziestu latach przerwy w uprawianiu lekkoatletyki w 1992 r. wystartował po raz pierwszy w Mistrzostwach Europy Weteranów Lekkiej Atletyki w norweskim Kristiansand. Do tej pory startował w 32. edycjach mistrzostw Europy (15) i świata (17) w hali i na stadionie. Pierwszy medal zdobył w 2010 r. (w wieku 59 lat) w pięcioboju rzutowym  w Mistrzostwach Europy w Nyiregyhaza. Pierwsze złoto mistrzostw Europy w Gent w 2011 r. Pierwszy medal mistrzostw świata – 2013 Porto Alegre w Brazylii, a złoto w 2017 roku w Daegu. W sumie zdobył 16 medali – 2 złote, 3 srebrne i 11 brązowych. Poza uprawianiem sportu aktywnie uczestniczy w pracach MKL i Polskiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki, w którym od 2002 r.  jest prezesem. W tym czasie udało się zorganizować Mistrzostwa Europy w 2006 roku w Poznaniu, Halowe Mistrzostwa Europy w 2015 roku w Toruniu oraz kilkadziesiąt ogólnopolskich zawodów dla weteranów i po 26. edycji mistrzostw Polski w hali, na stadionie, w wielobojach i konkurencjach nietypowych. To między innymi dzięki staraniom Wacława Krankowskiego Toruń będzie gospodarzem VIII Halowych Mistrzostw Świata Weteranów Lekkiej Atletyki w 2019 r., na których  jest spodziewanych ok. 4 tys. zawodników.

Najczęściej czytane aktualności

 • Toruń w dniu pogrzebu śp. prezydenta Pawła Adamowicza, fot. Małgorzata Litwin
  Kultura, Miasto
  Torunianie łączyli się w sobotę 19 stycznia 2019 r. w żałobie z mieszkańcami Gdańska i całej Polski podczas ostatniej drogi śp. prezydenta Pawła Adamowicza.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W związku z ogłoszoną żałobą narodową wiele wydarzeń podczas nadchodzącego weekendu w Toruniu zostało odwołanych lub przełożonych. Odbędą się tylko te, które nie naruszają powagi tych dni.
 • Miasto, Sport
  Lodowiska, baseny, orliki bezpłatnie lub w cenach ulgowych, a także kibicowanie podczas meczów toruńskich drużyn - to niektóre elementy oferty sportowej dla dzieci i młodzieży na ferie zimowe 2019.
 • Miasto
  Na fasadzie budynku Urzędu Miasta Torunia 18 stycznia 2019 r. został odsłonięty specjalny, okolicznościowy zegar stulecia z wizerunkiem gen. Józefa Hallera.
 • Kultura, Miasto
  Uroczysty przemarsz i apel, odsłonięcie zegara stulecia oraz kwiaty pod pomnikami bohaterów toruńskiej niepodległości uczciły 18 stycznia 2019 roku 99. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski po latach zaboru pruskiego.
 • W Dworze Artusa zaplanowano transmisję z pogrzebu
  Miasto
  W sobotę 19 stycznia 2019 roku w Gdańsku odbędzie się pogrzeb zmarłego w poniedziałek Pawła Adamowicza. W uroczystościach weźmie udział delegacja z Torunia, na czele z prezydentem Michałem Zaleskim. Wszystkich, którzy chcieliby wspólnie obejrzeć relację z uroczystości informujemy o transmisji w Dworze Artusa.
 • 18 stycznia 2019 roku torunianie świętują 99. rocznicę powrotu miasta do Rzeczypospolitej. Tego dnia zaplanowano szereg wydarzeń w tym uroczystości wojskowe i odsłonięcie okolicznościowego zegara na frontonie budynku urzędu miasta.
 • Poniżej prezentujemy dane teleadresowe przychodni WOMP w Toruniu, w związku ze zmianami dot. Akademickiej Przychodni Lekarskiej.
 • We wszystkich klasach w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń zorganizowane zostaną lekcję dotyczące tzw. „mowy nienawiści” i jej wpływowi na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży.
 • W imieniu Prezydenta Miasta Torunia, zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na prowadzenie miejskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Przybyszewskiego 3.
 • 18 stycznia 2019 roku w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. podpisano umowę na rozbudowę sortowni Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przetarg na realizację tego zadania wygrała firma Sutco Polska Sp. z o.o. Zgodnie z umową, do 25 listopada 2019 roku MPO Sp. Z o.o. będzie mogło pochwalić się rozbudowaną...
 • 914 osób zapewniło naszemu miastu zwycięstwo w ogólnopolskiej rywalizacji - dzięki "Wielkiej Ściskawie" do Toruniu trafi sprzęt medyczny o wartości 50 tys. zł!
 • Podczas 3. sesji w dniu 10 stycznia 2019 roku radni jednomyślnie uchwalili budżet miasta Torunia na rok 2019 i Wieloletnią Prognozę Finansową miasta na lata 2019-2044.
 • Robert Korzeniowski, Tomasz Majewski, Władysław Kozakiewicz i Sebastian Chmara to tylko jedne z wielu gwiazd 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters, które odbędą się w Toruniu pod koniec marca. W czempionacie wystartuje szerokie grono olimpijczyków, medalistów mistrzostw świata i Europy oraz byłych rekordzistów globu. Choć...