Spis Powszechny czas podsumować | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Spis Powszechny czas podsumować

Miasto
Data publikacji: 01 października 2021
Autor: Magdalena Kujawa
baner podsumowujący NSP

Zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który trwał od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Toruniu spisano ponad 91% mieszkań.

Wynik Torunia jest nieco lepszy niż sąsiedniej Bydgoszczy, jednak warto zaznaczyć, że kujawsko-pomorskie pod względem osób spisanych znalazło się w ogólnopolskiej czołówce. Co ważne, w spisie respondenci podawali miejsce zamieszkania, nie zaś zameldowania, zatem liczba spisanych osób nie pokrywa się z liczbą mieszkańców Torunia.

Spis powszechny to najważniejsze badanie i źródło danych, które pozwala zdiagnozować, ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Spis obejmuje całą populację ludności i mieszkań danego kraju. Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej spis był obowiązkowy i przeprowadzany był metodą samospisu internetowego. Ponieważ jednak nie wszyscy posługują się komputerem, można było skorzystać z innych form spisania się: poprzez infolinię lub przy pomocy rachmistrzów.

Wsparciem dla Głównego Urzędu Statystycznego były też Gminne Biura Spisowe. W Toruniu takie biuro powołano przy Urzędzie Miasta Torunia.

Rozpoczęcie spisu poprzedzono w Toruniu szeroko zakrojoną akcją informacyjną. Powstała zakładka na oficjalnym portalu miejskim www.torun.pl/spis2021, gdzie pojawiały się bieżące informacje dla mieszkańców. W całym mieście (m.in. w środkach komunikacji miejskiej, na klatkach schodowych, w szkołach, parafiach) umieszczono plakaty i ulotki nt. obowiązku spisowego. Przez cały okres trwania spisu pracownicy Gminnego Biura Spisowego udzieli informacji telefonicznych osobom, które miały pytania i wątpliwości. Członkowie GBS starali się również dotrzeć do tych, którzy zwlekali z dopełnieniem obowiązku. Do skrzynek pocztowych maruderów trafiły ulotki przypominające o konieczności spisania się. Informacje były też regularnie zamieszczanie w aktualnościach na www.torun.pl oraz miejskich na portalach społecznościowych (Facebook, Twitter) oraz rozsyłane do mediów. Do popularyzacji spisu wykorzystano również system Toruń SMS oraz e-dziennik.

Trochę liczb

W Urzędzie Miasta Torunia od kwietnia do końca września działał Punkt Spisowy, gdzie pracownicy Gminnego Biura Spisowego oraz rachmistrzowie pomagali mieszkańcom w wypełnieniu formularza. Początkowo punkt działał tylko w budynku na Wałach gen. Sikorskiego 8, a od 1 września także na Grudziądzkiej 126B. Od kwietnia do końca sierpnia w punkcie na Wałach gen. Sikorskiego spisano blisko 2000 osób, zaś we wrześniu odwiedziło go aż 1800 osób. By umożliwić spisanie się osobom, które obowiązek odłożyły na ostatnią chwilę, w sobotę, 26 września punkt działał w godz. 8.00-22.00 (tzw. Noc Spisowa). Tylko tego dnia odwiedziło go 300 osób. 30 września punkt działał w godz. 8.00-24.00 i przyjął ok. 500 osób. Każda z osób odwiedzających punkt podawała dane dotyczące wszystkich zamieszkujących mieszkanie, zatem osób spisanych w punkcie jest znacznie więcej niż odwiedzających. Szacuje się, że w punktach spisowych w Urzędzie Miasta spisało się w sumie ok. 6000-8000 osób.

Ułatwieniem dla respondentów były również Mobilne Punkty Spisowe. W soboty sierpnia i września działały one w galeriach handlowych: Centrum Handlowym PLAZA, Atrium Copernicus, CH Bielawy Carrefour oraz na Targowisku Manhattan. Punkty były także uruchamiane przy okazji dużych wydarzeń plenerowych, m.in. Festiwalu Wisły, zawodów o puchar Gordona Bennetta, Śniadania na Trawie i Dożynek Wojewódzkich.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, pierwsze wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań będzie można poznać w styczniu 2022 r. Zostaną one udostępnione na stronie GUS – kliknij, aby przejść do strony

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.