Spis Powszechny czas podsumować | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Spis Powszechny czas podsumować

Miasto
Data publikacji: 01 października 2021
Autor: Magdalena Kujawa
baner podsumowujący NSP

Zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który trwał od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Toruniu spisano ponad 91% mieszkań.

Wynik Torunia jest nieco lepszy niż sąsiedniej Bydgoszczy, jednak warto zaznaczyć, że kujawsko-pomorskie pod względem osób spisanych znalazło się w ogólnopolskiej czołówce. Co ważne, w spisie respondenci podawali miejsce zamieszkania, nie zaś zameldowania, zatem liczba spisanych osób nie pokrywa się z liczbą mieszkańców Torunia.

Spis powszechny to najważniejsze badanie i źródło danych, które pozwala zdiagnozować, ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Spis obejmuje całą populację ludności i mieszkań danego kraju. Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej spis był obowiązkowy i przeprowadzany był metodą samospisu internetowego. Ponieważ jednak nie wszyscy posługują się komputerem, można było skorzystać z innych form spisania się: poprzez infolinię lub przy pomocy rachmistrzów.

Wsparciem dla Głównego Urzędu Statystycznego były też Gminne Biura Spisowe. W Toruniu takie biuro powołano przy Urzędzie Miasta Torunia.

Rozpoczęcie spisu poprzedzono w Toruniu szeroko zakrojoną akcją informacyjną. Powstała zakładka na oficjalnym portalu miejskim www.torun.pl/spis2021, gdzie pojawiały się bieżące informacje dla mieszkańców. W całym mieście (m.in. w środkach komunikacji miejskiej, na klatkach schodowych, w szkołach, parafiach) umieszczono plakaty i ulotki nt. obowiązku spisowego. Przez cały okres trwania spisu pracownicy Gminnego Biura Spisowego udzieli informacji telefonicznych osobom, które miały pytania i wątpliwości. Członkowie GBS starali się również dotrzeć do tych, którzy zwlekali z dopełnieniem obowiązku. Do skrzynek pocztowych maruderów trafiły ulotki przypominające o konieczności spisania się. Informacje były też regularnie zamieszczanie w aktualnościach na www.torun.pl oraz miejskich na portalach społecznościowych (Facebook, Twitter) oraz rozsyłane do mediów. Do popularyzacji spisu wykorzystano również system Toruń SMS oraz e-dziennik.

Trochę liczb

W Urzędzie Miasta Torunia od kwietnia do końca września działał Punkt Spisowy, gdzie pracownicy Gminnego Biura Spisowego oraz rachmistrzowie pomagali mieszkańcom w wypełnieniu formularza. Początkowo punkt działał tylko w budynku na Wałach gen. Sikorskiego 8, a od 1 września także na Grudziądzkiej 126B. Od kwietnia do końca sierpnia w punkcie na Wałach gen. Sikorskiego spisano blisko 2000 osób, zaś we wrześniu odwiedziło go aż 1800 osób. By umożliwić spisanie się osobom, które obowiązek odłożyły na ostatnią chwilę, w sobotę, 26 września punkt działał w godz. 8.00-22.00 (tzw. Noc Spisowa). Tylko tego dnia odwiedziło go 300 osób. 30 września punkt działał w godz. 8.00-24.00 i przyjął ok. 500 osób. Każda z osób odwiedzających punkt podawała dane dotyczące wszystkich zamieszkujących mieszkanie, zatem osób spisanych w punkcie jest znacznie więcej niż odwiedzających. Szacuje się, że w punktach spisowych w Urzędzie Miasta spisało się w sumie ok. 6000-8000 osób.

Ułatwieniem dla respondentów były również Mobilne Punkty Spisowe. W soboty sierpnia i września działały one w galeriach handlowych: Centrum Handlowym PLAZA, Atrium Copernicus, CH Bielawy Carrefour oraz na Targowisku Manhattan. Punkty były także uruchamiane przy okazji dużych wydarzeń plenerowych, m.in. Festiwalu Wisły, zawodów o puchar Gordona Bennetta, Śniadania na Trawie i Dożynek Wojewódzkich.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, pierwsze wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań będzie można poznać w styczniu 2022 r. Zostaną one udostępnione na stronie GUS – kliknij, aby przejść do strony

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
  • Wyjątkowy koncert na zakończenie Roku Kopernikańskiego
    Kultura, Miasto
    10 grudnia 2023 r. w Arenie Toruń odbędzie się koncert "Muzyka i kosmos". To finał toruńskiego Roku Kopernikańskiego
  • Schody na dworcu PKP wyłączone z użytkowania
    Miasto
    Ruchome schody prowadzące na I piętro w budynku Dworca Kolejowego Toruń Główny są wyłączone z użytkowania. Na wyższą kondygnację można się dostać schodami tradycyjnymi oraz windą. Po przebudowie dworca PKP Toruń Główny pojawiło się więcej lokali i punktów komercyjnych. W związku z niedużym zainteresowaniem podróżnych, szczególnie na wyższym...
  • Na zdjęciu: młode drzewa posadzone wzdłuż jezdni
    Eko, Miasto
    Rozpoczęły się nasadzenia 301 drzew w różnych lokalizacjach miasta. Do wykonawcy zadania należy trzyletnia pielęgnacja nowych nasadzeń.
  • Grafika informująca o  XVIII Toruńskim Forum Organizacji Pozarządowych
    Miasto
    28 listopada 2023 r. przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkają się na XVIII Toruńskim Forum Organizacji Pozarządowych. Wydarzenie rozpoczyna się o godz. 10:00 w hotelu Filmar. Rejestracja uczestników od godz. 9:30.
  • Wielka Toruńska Świąteczna Ślizgawka - plakat
    Miasto, Sport
    Konkursy, zabawy i choinki – zapraszamy do udziału w Wielkiej Toruńskiej Świątecznej Ślizgawce "Christmas on Ice". Widzimy się na Tor-Torze także z Mikołajem Kopernikiem 14 grudnia 2023 r.
  • 28 listopada 2023 r. przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkają się na XVIII Toruńskim Forum Organizacji Pozarządowych. Wydarzenie rozpoczyna się o godz. 10:00 w hotelu Filmar. Rejestracja uczestników od godz. 9:30.
  • Przypominamy o obowiązku oczyszczania chodników ze śniegu i lodu. To dotyczy nie tylko gminy, ale także właścicieli nieruchomości. Obowiązki te wynikają m.in. z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwały Rady Miasta Torunia. Właściciele, użytkownicy, osoby posiadające nieruchomość w zarządzie, a także inne podmioty władające...
  • „Postać św. Mikołaja” – to tytuł Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Organizatorem 14. już edycji konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 8 w Toruniu.
  • Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
  • Toruń jest gospodarzem Pucharu Polski P2 Kadetów i Juniorów w taekwondo olimpijskim. Zmagania potrwają do 26 listopada.
  • Przedszkole Miejskie nr 9 świętuje 50-lat działalności. Obchody jubileuszu odbyły się 25 listopada 2023 w siedzibie placówki przy ul. Gagarina
  • 24 listopada 2023 r. w Młodzieżowym Domu Kultury dzieci świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia.
  • 25 listopada w Kalendarzu świąt nietypowych zapisany jest jako Dzień Tramwajarza. To ważne święto, gdyż to właśnie dzięki tramwajarzom nie stoimy w korkach jadąc np. do szkoły, do pracy, na zakupy, z wizytą do cioci czy do kina. Święto tramwajarzy znane jest jako „Katarzynka”, gdyż wypada w dzień św. Katarzyny - patronki kolejarzy i przewoźników....