Spis Powszechny czas podsumować | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Spis Powszechny czas podsumować

Miasto
Data publikacji: 01 października 2021
Autor: Magdalena Kujawa
baner podsumowujący NSP

Zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który trwał od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Toruniu spisano ponad 91% mieszkań.

Wynik Torunia jest nieco lepszy niż sąsiedniej Bydgoszczy, jednak warto zaznaczyć, że kujawsko-pomorskie pod względem osób spisanych znalazło się w ogólnopolskiej czołówce. Co ważne, w spisie respondenci podawali miejsce zamieszkania, nie zaś zameldowania, zatem liczba spisanych osób nie pokrywa się z liczbą mieszkańców Torunia.

Spis powszechny to najważniejsze badanie i źródło danych, które pozwala zdiagnozować, ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Spis obejmuje całą populację ludności i mieszkań danego kraju. Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej spis był obowiązkowy i przeprowadzany był metodą samospisu internetowego. Ponieważ jednak nie wszyscy posługują się komputerem, można było skorzystać z innych form spisania się: poprzez infolinię lub przy pomocy rachmistrzów.

Wsparciem dla Głównego Urzędu Statystycznego były też Gminne Biura Spisowe. W Toruniu takie biuro powołano przy Urzędzie Miasta Torunia.

Rozpoczęcie spisu poprzedzono w Toruniu szeroko zakrojoną akcją informacyjną. Powstała zakładka na oficjalnym portalu miejskim www.torun.pl/spis2021, gdzie pojawiały się bieżące informacje dla mieszkańców. W całym mieście (m.in. w środkach komunikacji miejskiej, na klatkach schodowych, w szkołach, parafiach) umieszczono plakaty i ulotki nt. obowiązku spisowego. Przez cały okres trwania spisu pracownicy Gminnego Biura Spisowego udzieli informacji telefonicznych osobom, które miały pytania i wątpliwości. Członkowie GBS starali się również dotrzeć do tych, którzy zwlekali z dopełnieniem obowiązku. Do skrzynek pocztowych maruderów trafiły ulotki przypominające o konieczności spisania się. Informacje były też regularnie zamieszczanie w aktualnościach na www.torun.pl oraz miejskich na portalach społecznościowych (Facebook, Twitter) oraz rozsyłane do mediów. Do popularyzacji spisu wykorzystano również system Toruń SMS oraz e-dziennik.

Trochę liczb

W Urzędzie Miasta Torunia od kwietnia do końca września działał Punkt Spisowy, gdzie pracownicy Gminnego Biura Spisowego oraz rachmistrzowie pomagali mieszkańcom w wypełnieniu formularza. Początkowo punkt działał tylko w budynku na Wałach gen. Sikorskiego 8, a od 1 września także na Grudziądzkiej 126B. Od kwietnia do końca sierpnia w punkcie na Wałach gen. Sikorskiego spisano blisko 2000 osób, zaś we wrześniu odwiedziło go aż 1800 osób. By umożliwić spisanie się osobom, które obowiązek odłożyły na ostatnią chwilę, w sobotę, 26 września punkt działał w godz. 8.00-22.00 (tzw. Noc Spisowa). Tylko tego dnia odwiedziło go 300 osób. 30 września punkt działał w godz. 8.00-24.00 i przyjął ok. 500 osób. Każda z osób odwiedzających punkt podawała dane dotyczące wszystkich zamieszkujących mieszkanie, zatem osób spisanych w punkcie jest znacznie więcej niż odwiedzających. Szacuje się, że w punktach spisowych w Urzędzie Miasta spisało się w sumie ok. 6000-8000 osób.

Ułatwieniem dla respondentów były również Mobilne Punkty Spisowe. W soboty sierpnia i września działały one w galeriach handlowych: Centrum Handlowym PLAZA, Atrium Copernicus, CH Bielawy Carrefour oraz na Targowisku Manhattan. Punkty były także uruchamiane przy okazji dużych wydarzeń plenerowych, m.in. Festiwalu Wisły, zawodów o puchar Gordona Bennetta, Śniadania na Trawie i Dożynek Wojewódzkich.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, pierwsze wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań będzie można poznać w styczniu 2022 r. Zostaną one udostępnione na stronie GUS – kliknij, aby przejść do strony

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
  Kultura, Miasto
  Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Burzowa niedziela
  Miasto
  Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Fosa Zamkowa pełna muzyki
  Kultura, Miasto
  Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.