www.torun.pl

Speedway Euro Championship w Toruniu

Miasto, Sport
Data publikacji: 22 lipca 2019
Autor: Maria Wesoła

W sobotę 27 lipca 2019 r. na Motoarenie odbędzie się 2. runda tegorocznego cyklu Tauron Speedway Euro Championship.

Konferencja prasowa przed sobotnimi zawodami odbyła się 22 lipca 2019 r. na Rynku Staromiejskim. - To dla mnie wielki zaszczyt, że po raz czwarty mogę być patronem honorowym SEC, czyli mistrzostw Europy seniorów na żużlu. W stawce cyklu jest czterech polskich zawodników, a Toruń w poprzednich latach okazywał się szczęśliwy zarówno dla Pawła Przedpełskiego w 2015 roku, kiedy zajął drugie miejsce jak i przed dwoma laty dla Jarosława Hampela, który zwyciężył na Motoarenie z dziką kartą. Gratuluję organizatorom, że wybrali na miejsce tych zawodów takie fantastyczne miejsce, uwielbiane zarówno przez turystów dzięki niezwykłej starówce, ale równieź przez kibiców dzięki najnowocześniejszemu i najpiękniejszemu obiektowi żużlowemu na świecie -powiedział goszczący w Toruniu Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego i honorowy ambasador cyklu SEC. - Stadion w Cardiff i Stadion Narodowy w Warszawie robią wielkie wrażenie, ale Motoarena ma nad nimi przewagę stałego, a nie kilkudniowego toru.

Zawody cyklu Speedway Euro Championship były rozgrywane na Motoarenie w 2015 i 2017 roku.  - W tym roku po raz trzeci gościmy indywidualne mistrzostwa Europy w naszym mieście. Dziękujemy organizatorom, toruńskiej firmie One Sport, która chce swoje wydarzenia sportowe organizować w swoim rodzinnym mieście. Z chęcią włączamy się w organizację ciekawych wydarzeń sportowych na wysokim poziomie, a Motoarena jest do sobotnich zawodów doskonale przygotowana. Istotny jest dla nas również udział toruńskich sportowców i wychowanków tutejszego klubu; zobaczymy przecież Pawła Przedpełskiego i startującego z dziką kartą Adriana Miedzińskiego - zapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Wartością dodaną sobotnich wydarzeń będzie również wizyta legendy toruńskiego i światowego czarnego sportu - Pera Jonssona, którego zawsze z radością gościmy w naszym mieście.

Przed sobotnimi zawodami, o godz. 17:15 Per Jonsson odsłoni dedykowaną mu tablicę w Żużlowej Alei Gwiazd przed trybuną główną. Spotkanie Pera Jonssona z kibicami zaplanowano również dzień przed zawodami, w  piątek 26 lipca 2019 r. o godz. 18:30 w centrum handlowym Toruń Plaza.

Pierwsza runda tegorocznego cyklu Tauron SEC odbyła się 13 lipca w niemieckim Güstrow, gdzie zwyciężył Grigorij Łaguta, dla którego były to pierwsze zawody w cyklu po trzyletniej przerwie. W Toruniu również nie zabraknie żużlowych emocji i ścigania. - Toruń w tym roku jest Europejskim Miastem Sportu o czym pamiętamy i co chcemy podkreślać. Myślę, że sobotnie zawody od strony sportowej będzie to naprawdę wielkie show z wielkimi emocjami. Tegoroczna stawka to wielu ambitnych zawodników i cykl jest bardzo wyrównany. W tym roku o zwycięstwo będzie walczyć więc wielu zawodników. Oprócz Grigorija Łaguty publiczność zobaczy m.in. Leona Madsena, który jest współliderem cyklu Grand Prix, Nickiego Pedersena i wielu innych gwarantujących emocje żużlowców - zapewnił prezes zarządu One Sport Karol Lejman.

2. runda Tauron SEC w Toruniu odbędzie się w wyjątkowym czasie. W tym roku Motoarena obchodzi bowiem 10-lecie istnienia. -Wszystkie imprezy mistrzowskie, które odbywają się na Motoarenie, wzbudzają w nas ogromne emocje. Imprezy sportowe przyciągają nie tylko rodzimych kibiców, ale również wielu turystów. Sobotnim zawodom będzie towarzyszyć również wiele konkursów i atrakcji w miasteczku kibica, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Dla kibiców zaśpiewa Sara Pach, a o atrakcje zadba również Miejski Ośrodek Sportu i Rekracji, który od 10 lat zarządza Motoareną - zaprosiła dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia Mariola Soczyńska. W miasteczku kibica będzie można spotkać się z legendami toruńskiego żużla, którzy przed laty reprezentowali nasz klub. Zaplanowano atrakcje i animacje dla dzieci oraz stoiska prozdrowotne. Na miejscu odbędzie się również Dzień Dawcy Szpiku - dzięki Fundacji DKMS będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego.

Plan sobotnich atrakcji:

 • od godz. 14:00 - miasteczko kibica
 • godz. 16:00 - otwarcie bram
 • godz. 18:00 - rozpoczęcie zawodów

Do sobotnich zawodów przygotował się również pomnik Mikołaja Kopernika. Na postumencie astronoma na Rynku Staromiejskim pojawił się plastron zawodów SEC. Bilety są dostępne w serwisie eBilet.pl.

Numery startowe 2. rundy Tauron SEC w Toruniu:

 1. Kacper Woryna (Polska)
 2. David Bellego (Francja)
 3. Paweł Przedpełski (Polska)
 4. Antonio Lindbaeck (Szwecja)
 5. Leon Madsen (Dania)
 6. Nicki Pedersen (Dania)
 7. Mikkel Michelsen (Dania)
 8. Grigorij Łaguta (Rosja)
 9. Kai Huckenbeck (Niemcy)
 10. Bartosz Smektała (Polska)
 11. Jarosław Hampel (Polska)
 12. Anders Thomsen (Dania)
 13. Adrian Miedziński (Polska)
 14. Vaclav Milik (Czechy)
 15. Robert Lambert (Wielka Brytania)
 16. Michael J. Jensen (Dania)

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.