www.torun.pl

Speedway Euro Championship w Toruniu

Miasto, Sport
Data publikacji: 22 lipca 2019
Autor: Maria Wesoła

W sobotę 27 lipca 2019 r. na Motoarenie odbędzie się 2. runda tegorocznego cyklu Tauron Speedway Euro Championship.

Konferencja prasowa przed sobotnimi zawodami odbyła się 22 lipca 2019 r. na Rynku Staromiejskim. - To dla mnie wielki zaszczyt, że po raz czwarty mogę być patronem honorowym SEC, czyli mistrzostw Europy seniorów na żużlu. W stawce cyklu jest czterech polskich zawodników, a Toruń w poprzednich latach okazywał się szczęśliwy zarówno dla Pawła Przedpełskiego w 2015 roku, kiedy zajął drugie miejsce jak i przed dwoma laty dla Jarosława Hampela, który zwyciężył na Motoarenie z dziką kartą. Gratuluję organizatorom, że wybrali na miejsce tych zawodów takie fantastyczne miejsce, uwielbiane zarówno przez turystów dzięki niezwykłej starówce, ale równieź przez kibiców dzięki najnowocześniejszemu i najpiękniejszemu obiektowi żużlowemu na świecie -powiedział goszczący w Toruniu Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego i honorowy ambasador cyklu SEC. - Stadion w Cardiff i Stadion Narodowy w Warszawie robią wielkie wrażenie, ale Motoarena ma nad nimi przewagę stałego, a nie kilkudniowego toru.

Zawody cyklu Speedway Euro Championship były rozgrywane na Motoarenie w 2015 i 2017 roku.  - W tym roku po raz trzeci gościmy indywidualne mistrzostwa Europy w naszym mieście. Dziękujemy organizatorom, toruńskiej firmie One Sport, która chce swoje wydarzenia sportowe organizować w swoim rodzinnym mieście. Z chęcią włączamy się w organizację ciekawych wydarzeń sportowych na wysokim poziomie, a Motoarena jest do sobotnich zawodów doskonale przygotowana. Istotny jest dla nas również udział toruńskich sportowców i wychowanków tutejszego klubu; zobaczymy przecież Pawła Przedpełskiego i startującego z dziką kartą Adriana Miedzińskiego - zapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Wartością dodaną sobotnich wydarzeń będzie również wizyta legendy toruńskiego i światowego czarnego sportu - Pera Jonssona, którego zawsze z radością gościmy w naszym mieście.

Przed sobotnimi zawodami, o godz. 17:15 Per Jonsson odsłoni dedykowaną mu tablicę w Żużlowej Alei Gwiazd przed trybuną główną. Spotkanie Pera Jonssona z kibicami zaplanowano również dzień przed zawodami, w  piątek 26 lipca 2019 r. o godz. 18:30 w centrum handlowym Toruń Plaza.

Pierwsza runda tegorocznego cyklu Tauron SEC odbyła się 13 lipca w niemieckim Güstrow, gdzie zwyciężył Grigorij Łaguta, dla którego były to pierwsze zawody w cyklu po trzyletniej przerwie. W Toruniu również nie zabraknie żużlowych emocji i ścigania. - Toruń w tym roku jest Europejskim Miastem Sportu o czym pamiętamy i co chcemy podkreślać. Myślę, że sobotnie zawody od strony sportowej będzie to naprawdę wielkie show z wielkimi emocjami. Tegoroczna stawka to wielu ambitnych zawodników i cykl jest bardzo wyrównany. W tym roku o zwycięstwo będzie walczyć więc wielu zawodników. Oprócz Grigorija Łaguty publiczność zobaczy m.in. Leona Madsena, który jest współliderem cyklu Grand Prix, Nickiego Pedersena i wielu innych gwarantujących emocje żużlowców - zapewnił prezes zarządu One Sport Karol Lejman.

2. runda Tauron SEC w Toruniu odbędzie się w wyjątkowym czasie. W tym roku Motoarena obchodzi bowiem 10-lecie istnienia. -Wszystkie imprezy mistrzowskie, które odbywają się na Motoarenie, wzbudzają w nas ogromne emocje. Imprezy sportowe przyciągają nie tylko rodzimych kibiców, ale również wielu turystów. Sobotnim zawodom będzie towarzyszyć również wiele konkursów i atrakcji w miasteczku kibica, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Dla kibiców zaśpiewa Sara Pach, a o atrakcje zadba również Miejski Ośrodek Sportu i Rekracji, który od 10 lat zarządza Motoareną - zaprosiła dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia Mariola Soczyńska. W miasteczku kibica będzie można spotkać się z legendami toruńskiego żużla, którzy przed laty reprezentowali nasz klub. Zaplanowano atrakcje i animacje dla dzieci oraz stoiska prozdrowotne. Na miejscu odbędzie się również Dzień Dawcy Szpiku - dzięki Fundacji DKMS będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego.

Plan sobotnich atrakcji:

 • od godz. 14:00 - miasteczko kibica
 • godz. 16:00 - otwarcie bram
 • godz. 18:00 - rozpoczęcie zawodów

Do sobotnich zawodów przygotował się również pomnik Mikołaja Kopernika. Na postumencie astronoma na Rynku Staromiejskim pojawił się plastron zawodów SEC. Bilety są dostępne w serwisie eBilet.pl.

Numery startowe 2. rundy Tauron SEC w Toruniu:

 1. Kacper Woryna (Polska)
 2. David Bellego (Francja)
 3. Paweł Przedpełski (Polska)
 4. Antonio Lindbaeck (Szwecja)
 5. Leon Madsen (Dania)
 6. Nicki Pedersen (Dania)
 7. Mikkel Michelsen (Dania)
 8. Grigorij Łaguta (Rosja)
 9. Kai Huckenbeck (Niemcy)
 10. Bartosz Smektała (Polska)
 11. Jarosław Hampel (Polska)
 12. Anders Thomsen (Dania)
 13. Adrian Miedziński (Polska)
 14. Vaclav Milik (Czechy)
 15. Robert Lambert (Wielka Brytania)
 16. Michael J. Jensen (Dania)

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Tofifest, Bach w Dworze Artusa, Nohavica na Jordankach, Podgórskie Święto Latawca, Barbarkowy Bieg Przełajowy czy koncert finałowy projektu "Tak Brzmi Miasto" - najwyższy czas zaplanować, co będziemy robić w ten weekend!
 • Inwestycje, Miasto
  Na terenie Barbarki funkcjonuje już mini tężnia – inwestycja sfinansowana z budżetu obywatelskiego.
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 roku odbyło się szkolenie obronne z elementami obrony cywilnej pod kryptonimem „KOBRA-19”. Dwudniowe wydarzenie zwieńczył pokaz wspólnego działania służb mundurowych w przypadku ataku terrorystycznego w Ujęciu Wody Podziemnej „Mała Nieszawka”.
 • Miasto
  Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenów położonych przy ul. Polnej, w okolicach ulic: Fieldorfa „Nila”, Strehla, Niepokólczyckiego, Piwnika.
 • Kultura, Miasto
  Ponad sto prac plastycznych i trzy instytucje kultury zostały nagrodzone w jubileuszowej, dwudziestej edycji Międzynarodowego Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”.
 • Miasto
  23 października 2019 roku w VI LO w Toruniu odbędą się konsultacje społeczne dotyczące projektu stawu Kaszownik oraz Strugi Toruńskiej.
 • Do 25 października 2019 r. studenci toruńskich uczelni wyższych mogą składać wnioski o przyznanie stypendium w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego realizowanego w Toruniu.
 • Szykuje się kolejny boom inwestycyjny w Toruniu. Do końca roku miasto planuje sprzedaż 36 działek, których całkowita kwota wywoławcza wyniesie niemal 60 mln zł! Łączna powierzchnia tych działek to ponad 48 ha. Najbliższy przetarg już 25 października 2019 r.
 • To już ostatnie dni elektronicznych zapisów na 37. edycję Toruń Maraton, która odbędzie się 27 października 2019 r. w grodzie Kopernika. Limit uczestników został niemal wyczerpany - na listach startowych widnieje ponad 1200 osób. Do wyboru biegacze mają maraton, półmaratonu, a najmłodsi biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach od 100 do 1000 m.
 • Toruńska Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej ze srebrnym laurem i nagrodą publiczności w ogólnopolskim konkursie BohaterON – włącz historię!
 • Przy Szkole Podstawowej nr 24 został zmodernizowany plac rekreacyjny. Zadanie pn. „W zdrowym ciele zdrowy duch” zostało zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
 • Mieszkańcy Torunia i okolic w wieku 50-65 lat mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjno-edukacyjnym dotyczącym profilaktyki raka jelita grubego.
 • 28 i 29 października 2019 roku w toruńskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się ogólnopolskie Forum Dydaktyki Cyfrowej DIGITYKON. Forum to miejsce debaty, gdzie edukacja, sztuka i kultura stykają się z technologią.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.