www.torun.pl

Speedway Euro Championship w Toruniu

Miasto, Sport
Data publikacji: 22 lipca 2019
Autor: Maria Wesoła

W sobotę 27 lipca 2019 r. na Motoarenie odbędzie się 2. runda tegorocznego cyklu Tauron Speedway Euro Championship.

Konferencja prasowa przed sobotnimi zawodami odbyła się 22 lipca 2019 r. na Rynku Staromiejskim. - To dla mnie wielki zaszczyt, że po raz czwarty mogę być patronem honorowym SEC, czyli mistrzostw Europy seniorów na żużlu. W stawce cyklu jest czterech polskich zawodników, a Toruń w poprzednich latach okazywał się szczęśliwy zarówno dla Pawła Przedpełskiego w 2015 roku, kiedy zajął drugie miejsce jak i przed dwoma laty dla Jarosława Hampela, który zwyciężył na Motoarenie z dziką kartą. Gratuluję organizatorom, że wybrali na miejsce tych zawodów takie fantastyczne miejsce, uwielbiane zarówno przez turystów dzięki niezwykłej starówce, ale równieź przez kibiców dzięki najnowocześniejszemu i najpiękniejszemu obiektowi żużlowemu na świecie -powiedział goszczący w Toruniu Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego i honorowy ambasador cyklu SEC. - Stadion w Cardiff i Stadion Narodowy w Warszawie robią wielkie wrażenie, ale Motoarena ma nad nimi przewagę stałego, a nie kilkudniowego toru.

Zawody cyklu Speedway Euro Championship były rozgrywane na Motoarenie w 2015 i 2017 roku.  - W tym roku po raz trzeci gościmy indywidualne mistrzostwa Europy w naszym mieście. Dziękujemy organizatorom, toruńskiej firmie One Sport, która chce swoje wydarzenia sportowe organizować w swoim rodzinnym mieście. Z chęcią włączamy się w organizację ciekawych wydarzeń sportowych na wysokim poziomie, a Motoarena jest do sobotnich zawodów doskonale przygotowana. Istotny jest dla nas również udział toruńskich sportowców i wychowanków tutejszego klubu; zobaczymy przecież Pawła Przedpełskiego i startującego z dziką kartą Adriana Miedzińskiego - zapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Wartością dodaną sobotnich wydarzeń będzie również wizyta legendy toruńskiego i światowego czarnego sportu - Pera Jonssona, którego zawsze z radością gościmy w naszym mieście.

Przed sobotnimi zawodami, o godz. 17:15 Per Jonsson odsłoni dedykowaną mu tablicę w Żużlowej Alei Gwiazd przed trybuną główną. Spotkanie Pera Jonssona z kibicami zaplanowano również dzień przed zawodami, w  piątek 26 lipca 2019 r. o godz. 18:30 w centrum handlowym Toruń Plaza.

Pierwsza runda tegorocznego cyklu Tauron SEC odbyła się 13 lipca w niemieckim Güstrow, gdzie zwyciężył Grigorij Łaguta, dla którego były to pierwsze zawody w cyklu po trzyletniej przerwie. W Toruniu również nie zabraknie żużlowych emocji i ścigania. - Toruń w tym roku jest Europejskim Miastem Sportu o czym pamiętamy i co chcemy podkreślać. Myślę, że sobotnie zawody od strony sportowej będzie to naprawdę wielkie show z wielkimi emocjami. Tegoroczna stawka to wielu ambitnych zawodników i cykl jest bardzo wyrównany. W tym roku o zwycięstwo będzie walczyć więc wielu zawodników. Oprócz Grigorija Łaguty publiczność zobaczy m.in. Leona Madsena, który jest współliderem cyklu Grand Prix, Nickiego Pedersena i wielu innych gwarantujących emocje żużlowców - zapewnił prezes zarządu One Sport Karol Lejman.

2. runda Tauron SEC w Toruniu odbędzie się w wyjątkowym czasie. W tym roku Motoarena obchodzi bowiem 10-lecie istnienia. -Wszystkie imprezy mistrzowskie, które odbywają się na Motoarenie, wzbudzają w nas ogromne emocje. Imprezy sportowe przyciągają nie tylko rodzimych kibiców, ale również wielu turystów. Sobotnim zawodom będzie towarzyszyć również wiele konkursów i atrakcji w miasteczku kibica, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Dla kibiców zaśpiewa Sara Pach, a o atrakcje zadba również Miejski Ośrodek Sportu i Rekracji, który od 10 lat zarządza Motoareną - zaprosiła dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia Mariola Soczyńska. W miasteczku kibica będzie można spotkać się z legendami toruńskiego żużla, którzy przed laty reprezentowali nasz klub. Zaplanowano atrakcje i animacje dla dzieci oraz stoiska prozdrowotne. Na miejscu odbędzie się również Dzień Dawcy Szpiku - dzięki Fundacji DKMS będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego.

Plan sobotnich atrakcji:

 • od godz. 14:00 - miasteczko kibica
 • godz. 16:00 - otwarcie bram
 • godz. 18:00 - rozpoczęcie zawodów

Do sobotnich zawodów przygotował się również pomnik Mikołaja Kopernika. Na postumencie astronoma na Rynku Staromiejskim pojawił się plastron zawodów SEC. Bilety są dostępne w serwisie eBilet.pl.

Numery startowe 2. rundy Tauron SEC w Toruniu:

 1. Kacper Woryna (Polska)
 2. David Bellego (Francja)
 3. Paweł Przedpełski (Polska)
 4. Antonio Lindbaeck (Szwecja)
 5. Leon Madsen (Dania)
 6. Nicki Pedersen (Dania)
 7. Mikkel Michelsen (Dania)
 8. Grigorij Łaguta (Rosja)
 9. Kai Huckenbeck (Niemcy)
 10. Bartosz Smektała (Polska)
 11. Jarosław Hampel (Polska)
 12. Anders Thomsen (Dania)
 13. Adrian Miedziński (Polska)
 14. Vaclav Milik (Czechy)
 15. Robert Lambert (Wielka Brytania)
 16. Michael J. Jensen (Dania)

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.