www.torun.pl

Spacer z kulturą i napisami

Kultura, Miasto
Data publikacji: 06 listopada 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W ramach cyklu „Spacerów z kulturą” w sobotę 9 listopada 2019 r. uczestnicy spotkania poznają toruńską typografię, czyli szyldy i napisy widniejące na ulicach zespołu staromiejskiego.

Początek spaceru: godz. 12:00. Zbiórka w holu Centrum Sztuki Współczesnej.

Ta kolejna wędrówka po Toruniu będzie prowadziła szlakiem starych szyldów i napisów reklamowych, które prowokują do poszukiwania kryjących się za nimi historii. Niektóre z nich przez dekady niszczały, powoli nadgryzane zębem czasu lub znikały wraz z kolejnymi remontami. Inne wręcz przeciwnie, wciąż wychodzą na światło dzienne, a dzięki pionierskiemu programowi są ratowane i odnawiane. Idąc ulicami położonymi między Rynkami Staromiejskim a Nowomiejskim, uczestnicy będą mogli poznać zarówno przykłady starego rzemiosła w tradycyjnych formach szyldów, jak i odnalezione napisy z początku XX wieku. Poznamy także nazwiska ich twórców, toruńskich rzemieślników, którzy kształtowali wizerunek miasta.

Spacer poprowadzą Szymon Spandowski oraz Kamil Snochowski – Literołap.

Wstęp wolny! Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

Wydarzenie dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Torunia w ramach realizacji zadania publicznego: Wspieranie rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywanie tradycji narodowej.

Fot. Centrum Sztuki Współczesnej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.