SP nr 23 świętowała swoje 60-lecie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

SP nr 23 świętowała swoje 60-lecie

Miasto
Data publikacji: 24 marca 2023
Autor: Paula Gałązka
SP nr 23 świętowała swoje 60-lecie

Były występy artystyczne, wspomnienia, podziękowania i życzenia. 24 marca 2023 roku w Centrum Kultury Dwór Artusa odbyła się gala z okazji 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu. W uroczystości wziął udział prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Adrian Mól, Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia oraz jej zastępca Katarzyna Nowicka-Skuza.

Historia szkoły zaczęła się w 1961 roku – wtedy to 16 września wmurowano akt erekcyjny pod budowę budynku. Otwarcie Szkoły Podstawowej nr 23 odbyło się 12 stycznia 1963 roku. Placówka przez lata bardzo się rozwijała. Powstawało nowe osiedle mieszkaniowe Rubinkowo, powiększało się miasto - a wraz z nim wzrastała liczba uczniów. Przybywało też nauczycieli. W grudniu 1976r. rejon Szkoły Podstawowej nr 23 został powiększony o trzy filie: przy ul. Bukowej, w Kaszczorku oraz w Grębocinie. Przez pewien czas filię stanowił także pawilon budowanej na Rubinkowie Szkoły Podstawowej nr 4, dokąd w listopadzie 1977r. przeszła część uczniów. 28 maja 1977r. szkoła otrzymała sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski. Natomiast 6 czerwca 2006 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Przez lata działalności szkołę prowadziło 11 dyrektorów. Obecna pani dyrektor Iwona Muszyńska sprawuje tę funkcję od 2013 roku. Aktualnie w szkole, w 23 oddziałach szkolnych i przedszkolnych, uczy się 571 uczniów, którymi opiekuje się 57 nauczycieli.

- Jak mało kto potraficie chwytać za serce. Tutaj wprowadzacie do tej sali dostojnej, szacownej, w środek toruńskiej starówki. niesamowitą ilość uśmiechu. To uśmiechy, które biją od laureatek i laureatów Orderu Uśmiechu. To uśmiechy, które biją także od tych, którzy są waszymi gośćmi, ale to, co zobaczyliśmy na tej scenie najjaśniej rozświetliło nasze spotkanie, a także sąsiedztwo dostojnego zespołu staromiejskiego Torunia. Ordery uśmiechu, które były na sztandarach 23 szkół i placówek noszących imię właśnie Kawalerów Orderu Uśmiechu. Nie spodziewałem się takiej reprezentacji i bardzo wam dziękuję za pokazanie, jak uśmiech, a przez to dobro dla dzieci jest w Polsce popularne, cenione. I w jak wielu miejscach Polski, mamy szansę spotkać się z tymi, którzy z dumą mówią o orderach uśmiechu – mówił podczas swojego wystąpienia prezydent Michał Zaleski. Dodawał też, że przyszłość Torunia jest bezpieczna: Kiedy usłyszałem, jak pięknie o Toruniu dzieci Szkoły Podstawowej nr 23 śpiewają, pomyślałem: Toruń ma wielką przyszłość. To nie tylko ośmiowiekowa historia. To nie tylko to, że jesteśmy w sercu toruńskiej starówki, która wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Że to tutaj, w naszym mieście urodził się 550 lat temu Mikołaj Kopernik, ale to także to, iż wy dzieci, młodzież Szkoły Podstawowej nr 23, jesteście przyszłością tego miasta. I wiem, że nie muszę się martwić o losy prezydentury, Rady Miasta w przyszłych latach, bo jesteście gotowi do wypełniania, z uśmiechem, pogodą i radością, tego typu funkcji i zadań.

Za sukcesem uczniów stoją, ci którzy przekazują im swoją wiedzę – dodawał prezydent Zaleski:

- Dziękuję za to serce w przekazywaniu umiejętności tym, którzy uczyli i uczą w Szkole Podstawowej nr 23. Bez Państwa umiejętności, wiedzy, kapitału intelektualnego nie byłoby efektów działalności szkoły. Nie można byłoby z dumą mówić nie tylko jubileuszowo, ale też na co dzień, że jest to szkoła, o której możemy powiedzieć, że jest jedną ze szkół najlepszych w Toruniu.

Prezydent na ręce dyrektor pani Iwony Muszyńskiej przekazał list gratulacyjny z okazji 60-lecia szkoły, a także projektor do sali lekcyjnej oraz laptop, które z pewnością urozmaicą uczniom szkolne zajęcia.

Jubileusz 60-lecia „Dwudziestki trójki” zbiegł się w czasie z XVI Zlotem Szkół i Placówek im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, w którym wzięli udział przedstawiciele z 23 placówek z całej Polski. Była to też okazja do wręczenia kolejnego orderu. Odznaczenie, które przyznawane jest od 55 lat, otrzymał Robert Janowski, piosenkarz, aktor i prezenter, który aktywnie angażuje się w pomoc osobom potrzebującym.

 

Prezydent Torunia Michał Zaleski przekazał też na ręce Marka Michalaka (kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczącyego Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, a w latach 2008–2018 rzecznika praw dziecka) upominek - grafikę z wizerunkiem Mikołaja Kopernika.

fot. Wojtek Szabelski/ Anna Łukaszewska

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.