Socjologia w Młynie Wiedzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Socjologia w Młynie Wiedzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 lipca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
baner Wtorków z socjologią

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Instytut Socjologii UMK nawiązały współpracę. Pierwsze efekty będzie można zobaczyć pod koniec września podczas Toruńskiej Nocy Naukowców. W październiku rozpoczną się wykłady w ramach „Wtorków z socjologią”.

Toruńskie centrum nauki rozwija współpracę z badaczami społecznymi. Do tej pory wspólnie z Instytutem Psychologii UMK realizowało Tydzień Mózgu oraz cykl wykładów popularnonaukowych „Wtorki z psychologią”. Do psychologów w nowym roku akademickim dołączą socjologowie.

- Rozwijamy ofertę naszego centrum nauki. A w związku z tym, że w 2019 roku udostępniliśmy wystawę o dojrzewaniu, współpraca z toruńskimi socjologami jest dla nas czymś naturalnym. Jestem przekonana, że nasze wspólne pomysły spotkają się z zainteresowaniem mieszkańców Torunia i regionu - wyjaśnia Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. - Zależy nam na możliwie najszerszym prezentowaniu naszym gościom efektów prac badawczych różnych dyscyplin nauki. Poprzez planowane wydarzenia chcemy pokazać, że dzięki socjologii możemy patrzeć na świat z wielu interesujących perspektyw.

Dla Instytutu Socjologii UMK współpraca oznacza również większe otwarcie się na odbiorców zainteresowanych tematami społecznymi oraz prezentację wyników badań.

- Nasi pracownicy prowadzą bardzo interesujące prace badawcze, często publikowane w czołowych czasopismach europejskich i światowych. Niemniej, w coraz większym stopniu jesteśmy nakierowani na dość specyficznych odbiorców: akademickich specjalistów bardzo wąsko zdefiniowanej dyscypliny czy wręcz subdyscypliny. Osoby nie będące akademikami, nawet zainteresowane daną tematyką, raczej nie przebiją się przez hermetyczny język takich publikacji – wskazuje dr hab. Krzysztof Pietrowicz, prof. UMK, dyrektor Instytutu Socjologii UMK. - Współpraca z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy ma na celu otwarcie się na wszystkich zainteresowanych tym, co dzieje się ze społeczeństwem w bardzo różnych wymiarach. Ważne również, że jest to miejsce, w którym spotykają się przedstawiciele różnych dziedzin wiedzy: przyrodniczych i humanistyczno-społecznych.

Podczas Toruńskiej Nocy Naukowców dr hab. Michał Wróblewski, prof. UMK zajmie się kontrowersjami wokół szczepionek i szczepień. Wydarzenie jest planowane 24 września br., a obecnie trwają prace nad programem.

- Już teraz wiemy, że zmieni się trochę forma Nocy Naukowców - mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. - Wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika pracujemy nad wydarzeniami, które w tym roku ze strony uczelni przyjmą formę warsztatów.

Więcej informacji o Toruńskiej Nocy Naukowców można spodziewać się na początku września. W październiku rozpoczną się bezpłatne wykłady w ramach cyklu „Wtorki z socjologią”. Wśród tematów, które znalazły się planie wydarzenia będą te poświęcone społecznym kontekstom budowy elektrowni atomowej w Polsce, przemianom kibicowania okiem socjologa, sprawiedliwości w ujęciu nauk społecznych, sposobom pośredniego identyfikowania emocji w mediach oraz pamiętnikom pisanym w czasie pandemii COVID-19. Spotkania będą odbywały się o godz. 18:00 w siedzibie Centrum Innowacyjnej Edukacji. Planowane są również transmisje online wykładów.

- Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców i prezentować wyniki badań naukowców - mówi Marcin Centkowski. - Doświadczenia z czasu epidemii pokazują, że nasze działania online spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Torunia, regionu, a także innych województw.

Relacje będą udostępniane na kanale You Tube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - kliknij, aby przejść na kanał YT.

Oprócz socjologicznych wykładów, we wtorki nie zabraknie również spotkań z psychologami. Planowany jest również powrót wykładów cyklu "Medyczne Środy" w formie stacjonarnej.

Informacje o ofercie edukacyjno-kulturalnej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej centrum nauki – kliknij, aby przejść na stronę. Z działalnością naukową i dydaktyczną pracowników Instytutu Socjologii UMK można zapoznać się na stronie instytutu – kliknij, aby przejść na stronę.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.