Sobota na pieszej wycieczce | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Sobota na pieszej wycieczce

Miasto
Data publikacji: 08 lutego 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Znak szlaku czarnego na tle zimowego krajobrazu leśnego, fot. Małgorzata Litwin

Pieszo z Ostaszewa na toruńskie osiedle Wrzosy przejdą uczestnicy sobotniej wycieczki krajoznawczo-turystycznej z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".

Tym razem Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno–Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu proponuje mieszkańcom miasta i regionu wyprawę w kierunku miejscowości położonych na północy Torunia. Spotkanie turystów w sobotę o godz. 7.30 na  dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz. 7.43 wyjazd pociągiem do Ostaszewa (kierunek na Chełmżę). Trasa wycieczki będzie wiodła z Ostaszewa przez Wytrębowice, Lulkowo, na Wrzosy (ul. Ugory). Długość całego przejścia wyniesie około 13 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.

W Wytrębowicach znajdował się majątek rycerski w komturstwie toruńskim, po raz pierwszy wzmiankowany w 1388 roku jako Wyttramsdorff. Wówczas dwaj bracia Klauko i Gűnter von Wyttramsdorff sprzedali swoją posiadłość Eberhardowi Pape´mu, mieszczaninowi z Torunia. W 1403 roku rycerz Hans z Wytrębowic otrzymał odszkodowanie za utraconego konia w wyprawie wojennej. Po raz kolejny majątek rycerski wymieniono w latach 1423–1424, a jego powierzchnia obejmowała około 550 ha. W 1430 roku Hans von Sefelde zamienił z benedyktynkami toruńskimi wieś Wytrębowice na wieś Zelgno. U benedyktynek wieś pozostawała jeszcze do okresu rozbiorowego, czyli końca XVIII wieku. W połowie XIX wieku właścicielem majątku Wytrębowice był Gottlieb Winter, później w 2. połowie XIX wieku znajdował się w rękach Hermanna Wegnera. Obszar majątku obejmował 554 ha. Ostatnim właścicielem majątku do końca II wojny światowej był Kurt von Wegner, dziedzic majoratu ostaszewskiego. Pozostałością dawnego majątku jest staw z kilkoma starymi drzewami.

Opis krajoznawczy: Henryk Miłoszewski

Fot. Małgorzata Litwin

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Działki na Jarze sprzedane
  Biznes, Miasto
  Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Miasto
  21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".