Słoweński ul pod Toruniem | www.torun.pl

Słoweński ul pod Toruniem

Eko, Miasto
Data publikacji: 14 czerwca 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Goście uroczystości przy słoweńskim ulu, fot. Wojtek Szabelski

W pasiece w Grębocinie stanął kolorowy ul ze Słowenii. Tak zaprzyjaźniony z Polską kraj podzielił się z mieszkańcami Torunia i okolicy swoim doświadczeniem w hodowli pszczół.

Słowenia jest znana z działalności na rzecz popularyzowania pszczelarstwa i wiedzy o znaczeniu pszczół dla przyrody i ludzkości. To właśnie ten kraj był inicjatorem ustanowienia Światowego Dnia Pszczoły, przyjętego w 2017 r. przez wszystkie państwa członkowskie ONZ i obchodzonego co roku 20 maja.

Dlaczego słoweński ul zagościł akurat w Grębocinie? Toruń to miasto partnerskie Novego Mesta w Słowenii, a istniejący w grodzie Kopernika konsulat słoweński ma najdłuższy staż w Polsce. Ustawienie słoweńskiej pasieki w podtoruńskim Grębocinie jest więc efektem współpracy ambasady, konsulatu oraz otwartości na działania edukacyjno-ekologiczne władz Torunia i gminy Lubicz. Słoweński ul stanął w pasiece prowadzonej od ponad 10 lat przez państwa Jakubowskich – wielkich miłośników i znawców pszczół. Miejsce osobiście obejrzała i zaakceptowała Pani Ambasador Republiki Słowenii Božena Forštnarič Boroje, która wizytowała je w marcu br. wraz Konsulem Honorowym Republiki Słowenii w Toruniu Janem Walczakiem.

Pani Ambasador przyjechała też na oficjalną prezentację słoweńskiego ula w pasiece przy ul. Lampkowskiego w Grębocinie 14 czerwca 2021 r. Obecni też byli m.in. poseł Jan Krzysztof Ardanowski, prezydent Torunia Michał Zaleski, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Sławomir Kopyść, wójt Gminy Lubicz Marek Nicewicz oraz konsul honorowy Republiki Słowenii Jan Walczak.

Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od polskiej tradycji, w której pasieką określa się zbiorowisko uli "jednorodzinnych", w nazewnictwie słoweńskim pasieka to specjalne domki dla pszczół, które jak blokowisko mogą być rozbudowane i mieścić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt pszczelich rodzin. Zdobiony kolorowo ul, który stanął w Grębocinie, został zasiedlony dwoma rojami słoweńskich pszczół Kranjska sivka (Apis mellifera carnica), które doskonale poznały już grębocińskie pola, łąki i ogrody, ponieważ bytują w Polsce już od 13 maja. Dzięki temu uczestnicy uroczystości 14 czerwca 2021 r. mogli posmakować pierwszego miodu pozyskanego ze słoweńskiej pasieki.

Miód spod Torunia trafi do placówek dyplomatycznych wszystkich krajów UE w postaci gadżetu promującego pszczelarstwo, rolę pszczół dla świata, a także samą Słowenię jako kraj z bogatymi tradycjami pszczelarskimi. Warto dodać, że w tym roku państwo to obchodzi jubileusz 30-lecia niepodległości, a w drugiej połowie roku obejmuje przewodnictwo w UE.

Przy słoweńskiej pasiece w Grębocinie planowane są lekcje biologii dla uczniów szkół i przedszkoli z Torunia i Gminy Lubicz. Teren zostanie wyposażony w dodatkowe tablice edukacyjne jako kolejne atrakcyjne miejsce dla turystów, po słynnym i uznanym grębocińskim Muzeum Drukarstwa i Piśmiennictwa.

Więcej na temat działań Słowenii dla pszczelarstwa

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Szkoły Podstawowej nr 14
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend lipca.
 • Kwiaty i flagi biało-czerwone pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego
  Miasto
  1 sierpnia 2020 roku w Toruniu odbędą się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • budynek Muzeum Twierdzy Toruń
  Inwestycje, Miasto
  Adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne Muzeum Twierdzy Toruń znalazła się w II etapie konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021 Portalu Samorządowego. O nagrodach w osobnych głosowaniach zdecyduje jury oraz internauci.
 • Ciemne chmury wiszące nad drogą
  Miasto
  We środę 28 lipca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, porywiste wiatry, a nawet grad.
 • grafika zachęcająca do szczepień
  Miasto
  Torunianie powyżej 65. roku życia mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Miasto przystąpiło do wojewódzkiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych.
 • Na zdjęciu uśmiechnięty mężczyzna jest szczepiony i pokazuje kciuka w górę
  Koronawirus, Miasto
  Już nie tylko w weekend można przyjąć dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w Toruniu bez wcześniejszej rejestracji. Od 24 lipca 2021 r. zaszczepimy się od ręki także w dni powszednie.
 • Były spektakularne skoki i triki, freestylowa bitwa, i rekordy na pumptracku, a wszystko przy dużym wsparciu toruńskiej publiczności. II Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach rozegrano 24 lipca 2021 r. na pumptrack'u na Rubinkowie.
 • Spektakularne skoki do wody, kursy nurkowania, aquafitness, turnieje w badmintona, boule i siatkówkę plażową - to tylko część atrakcji, z których mogli skorzystać 23 lipca 2021 r. uczestnicy All Day Beach Party na basenach letnich przy Campingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (19-25 lipca 2021 r.) potwierdzono 2 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby w naszym mieście.
 • Poniedziałek, 26 lipca 2021 r. jest ostatnim dniem, w którym można składać wnioski o dowód osobisty w formie dokumentu elektronicznego. Od 27 lipca 2021 r. usługa na stronie www.gov.pl zostanie wyłączona, zarówno dla osób dorosłych, jak i małoletnich.
 • W weekend 24-25 lipca 2021 roku z możliwości szczepień bez rejestracji w dwóch lokalizacjach w Toruniu skorzystały 623 osoby.
 • Kościół pw. św. Jakuba został podniesiony do rangi sanktuarium – uroczystości z tej okazji odbyły się w dniu 25 lipca 2021 r.
 • Po niedawnej wizycie w Toruniu niemieckich dziennikarzy, na portalu podróżniczym 1001 Reiseträume ukazał się artykuł poświęcony corocznemu festiwalowy światła Bella Skyway Festiwal.
 • Kolejny pracowity weekend na moście drogowym Piłsudskiego. Przypominamy, w piątek 23 lipca o godzinie 22:00 most zostanie zamknięty dla aut. Dla ruchu zostanie otwarty w poniedziałek 26 lipca o godz. 5:00.